A karácsony lehet a legcsodálatosabb, legszomorúbb, legstresszesebb ünnep – vagy akár mindez egyszerre

A karácsony lehet a legcsodálatosabb, legszomorúbb, legstresszesebb ünnep – vagy akár mindez egyszerre

Az érzékszervi marketing már hetekkel karácsony előtt beindul (képünk illusztráció)

Fotó: Veres Nándor

A karácsony a szeretet ünnepe, azonban sokak számára egy kihívásokkal teli időszak, és számos lelki probléma kerül ilyenkor előtérbe. Például azok számára, akik egyedül vannak, gyászolnak vagy azoknak, akik évről évre azt tapasztalják, hogy a nagy családi feszültségek éppen az ünnepi asztal fölött buknak felszínre. Kotta Ibolya pszichológussal beszélgettünk arról, hogy mi áll ennek hátterében, hogyan vészelhetjük át ezt az időszakot és koncentrálhatunk a lelki feltöltődésre.

Simó Helga

2022. december 25., 09:422022. december 25., 09:42

Karácsonykor a legtöbb ember számára a család kerül fókuszba, azonban amikor ez nem a filmekben, reklámokban megfestett tökéletes, karácsonyi idill mintapéldája, sokunkból szorongást válthat ki, ha arra gondolunk, hogy le kell ülnünk a rég nem látott rokonokkal. Az ünnepi asztal körül ülők nézetei gyakran feszülnek egymásnak, és sokszor végződnek veszekedéssel.

Kotta Ibolya, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kara Alkalmazott Pszichológia Intézetének vezetője a Krónikának elmondta, hogy az advent a befelé fordulás időszaka, amely felkészít arra, hogy a karácsonyt bensőséges, meghitt ünnepként élhessük át és megvalósulhasson a varázs, legyen az vallási, spirituális misztérium, vagy ezektől független, belső feltöltődés.

A karácsony lehet a legcsodálatosabb, legszomorúbb, legstresszesebb ünnep, vagy akár mindez egyszerre: egy rendkívül felfokozott időszak, amiben intenzíven váltakozhat öröm és bánat.

Az ünnep izgalma, a tervezgetés, a karácsonyi csoda várása, várakozás öröme, az egymásra figyelés feltölti a lelkünket, örömet szerezhet. A rituálék segítenek a lelki feltöltődésben, segítenek lelassulni, megállni egy-egy pillanatra. Az ünnep menetrendjét illető kulturális szokások, családi hagyományok, megállapodások, a gyökerekhez való visszanyúlás és az általunk bevezetett sajátos átalakítások hozzájárulnak a közösségi érzés fenntartásához, a család egységét erősítik, megadják a valahová tartozás, a folytonosság, a biztonság érzését. Mindez védőfaktorként működik a mentális egészségre nézve.

Galéria

Elárasztanak minket a tökéletes karácsonyt idéző üzenetek

Fotó: Pixabay

A karácsony szellemével szemben ott van a karácsonyi őrület, a „Stressmass”.

A lelassulás és lelki feltöltődés helyett inkább felpörgünk. Az érzékszervi marketing (karácsonyt idéző fények, díszítések, zene és illatok) már hetekkel az ünnepek előtt eltelít bennünket, és nem segíti a befelé fordulást. Az érzelmi, fizikai, anyagi, érzékszervi túlterhelődés majdhogynem elkerülhetetlen.

„Számolnunk kell ugyanakkor azzal az eshetőséggel, hogy az ünnep csalódást okozhat. A végeredmény alulmarad az elvárásainktól. Nem sikerül ráhangolódni, mindent úgy megvalósítani, ahogy elterveztük: nem elég omlós a bejgli, nem talált célba az ajándék, csúszik a program, kínos a beszélgetés, nyűg a rokonság. Sokkal több időt töltünk olyan emberekkel, akikkel az év más időszakában csak ritkán és jóval kevesebbet vagyunk azonos fizikai térben” – húzta alá az egyetemi adjunktus.

Hozzátéve, hogy nem segít a privát tér elvesztése, az eltérő családi dinamikák ütközése, az eltérő habitusok. Törékeny az adok-kapok kényes egyensúlya. A kimondott és ki nem mondott elvárásoknak való megfelelés kényszere alá kerülünk, a valós belső igényeink helyett a média és szociális média által közvetített ideált keressük. Nem segít a téli, év végi fáradtság, a munkahelyi év végi hajrá, az időhiány, a túlköltekezés, de a túlfogyasztás sem. Már önmagában az is frusztráló lehet, hogy mindent végig kell csinálni.

Érthető, hogy nem mindenkinek hordoz az ünnep különleges jelentést, sokkal inkább nyűggé válik, egy krízishelyzetté, amin túl kell esni.

Az ideális ünneplés csak nagyon tudatos logisztikával valósítható meg, ha egyáltalán. Az általunk dédelgetett karácsonyi eszme formális elemeinek fenntartásába fektetett izzadságos munka lehetetlenné teszi, hogy átadjuk magunkat az ünnepnek. Azon dolgozunk, hogy ünneplőbe öltöztessük a lakást és magunkat, de sikerül-e ünneplőbe öltözni mélyen belül is? A belső átszellemülés összejön-e még épp időben, amikor a forgatókönyv megkívánja?

Kiszakadva a karácsonyi előkészületek forgatagából, otthon, a karácsonyfa mellett állva, a befele fordulás határidőn túli pillanatában magunkra tudjuk-e ölteni az igazi karácsonyi mosolyt? Varázsütésre, ha ez a teljes harmóniához szükséges elvárásként, „kell”-ként fogalmazódik meg bennünk, aligha. És a lelassulással együtt jön a csalódás, kiábrándulás: másképp képzeltük el. Kimerültség, depresszív hangulat jelentkezhet azoknál is, akiket egyébként nem fenyeget az elmagányosodás veszélye.

Galéria

Forgalmi dugó az ünnepi nagybevásárlások időszakában

Fotó: Beliczay László

Az ünnepek utáni napokban is legyünk nagyon figyelmesek

Nem mindenkinek felemelő a karácsony. A mások örömének kontrasztjaként sokkal intenzívebben élhetjük meg ebben az időszakban a magányunkat, gyászunkat. Szenteste előtt néhány nappal, december 21–22. körül a kék karácsonyi mise épp azok lelki felkarolását célozza, akik ebben az időszakban szenvednek, gyászolnak, miközben körülöttük mindenki ünnepel. Ha nem sikerül érzelmileg kapcsolódni másokhoz, akkor is negatív élményként fogjuk megélni az ünnepet.

„A téli vakáció a test és lélek számára egyaránt stressznövelő és stresszcsökkentő mechanizmusokkal járó, nagyon intenzív időszak. Sokszor úgy gondolunk a karácsonyra, mint az évnek arra az időszakára, amelyben a legtöbb elhalálozás történik.

Idézet
Valójában a statisztikai adatok szerint a halandóság növekedése eltolódik az ünnep utáni időszakra. A halál egy picit tovább áll, de nem megy messzire, csak új évre”

– mutatott rá a sepsiszentgyörgyi születésű Kotta Ibolya.

Ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a jelenség nem csak a szívinfarktus vagy stroke (szélütés) bekövetkeztére, hanem az öngyilkosságokra is érvényes. Az egyik legjelentősebb, hosszmetszeti vizsgálat, amely 25 éven át követte az öngyilkosságok előfordulását a dán népességben, egyértelműen kimutatta a halál eltolódásának, pontosabban elhalasztásának jelenségét karácsony környékén, de hasonlóképp húsvét és pünkösd időszakát követően is. Sőt nem kell ilyen messze mennünk, ugyanezt a jelenséget néhány éve kimutatták magyar mintán is. A halál eltolódásának jelenségét tehát nemcsak karácsony – új év kontextusában figyelték meg.

Az ázsiai kultúrában jelentős Harvest Moon Festival esetén is kimutatták a halandóság eltolódását az ünnep utáni időszakra, és ez azért is érdekes, mert ez az esemény nem ugyanarra a napra esik minden évben. De ugyanezt találták a zsidó lakosság körében is a pészahot követően. Míg ez előző esetben inkább az idősebb nők, az utóbbi esetben inkább az idősebb férfiak körében növekedik meg jelentősen a halandóság, összhangban azzal, hogy kikre hárul leginkább e szertartások terhe. Az ünnepi időszak után megnövekedett haladóság okai közt (túlfogyasztás, utazás stb.) egyértelműen ott szerepel, sőt jelentős szerepet tölt be a pszichológiai stressz is.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

A már számos kultúrában kimutatott kitolt halál egy lehetséges magyarázata a „megszegett ígéret hatás” (lám a karácsony sem úgy sikerült, az egész év nem úgy sikerült, hiába az újévi fogadalom), amelyre ráerősít a gátlások feloldását segítő túlzott alkoholfogyasztás. Kudarcba fulladt tervek, be nem tartott ígéretek.

„Az újévi fogadalom hagyománya sokat változott az évszázadok alatt. Míg korábban az ígéretek betartása az isteni szerencse bevonzásával kecsegetett, ma már többnyire csak a magunk számára fogalmazunk meg ígéreteket, amelyek a személyes fejlődésünkről, végső soron tehát a változásról szólnak.

Idézet
Változni azonban egyáltalán nem egyszerű, főként akkor, ha a változás tervébe nem vonunk be senki mást, ha a fogadalmat megtartjuk magunkban”

– mondta a szakember. Könnyen lehet, hogy rosszul körvonalazott, nem realisztikus célokat tűzünk ki, vagy ezek nem is annyira belső igényből, mint inkább megfelelési kényszerből fakadóan fogalmazódnak meg. Az újévi ígéreteket – valljuk be – elég nagy valószínűséggel nem fogjuk betartani. Pedig olyan jó lett volna! Azáltal, hogy hangosan kinyilvánítjuk őket, megnöveljük annak valószínűségét, hogy elköteleződjünk az újévi fogadalmaink mellett, hiszen kifele egyáltalán nem mutat jól, ha az idén sem jött össze, ráadásul társas támogatást is nyerhetünk azáltal, hogy megosztottuk az újévi fogadalmat.

Mindenesetre a kitolt halál jelenségének ismerete a megelőzés szempontjából releváns információ.

Ne csak az ünnepekkor, hanem különösen az ünnepek utáni napokban legyünk nagyon figyelmesek, törődjünk azokkal, akik sejthetően nincsenek jól, magányosak vagy túlhajszolták magukat.

Galéria

Fotó: Beliczay László

Érzelmi svédasztal

A pszichológus szerint gondolhatunk a karácsonyi ünnepre, mint érzelmi svédasztalra: odafigyelhetünk, mit teszünk rá, mit veszünk belőle magunkhoz, mit szeretnénk ízlelgetni, milyen élménynek adjuk át magunkat.

Megvan-e még bennünk az öröm képessége? Van-e szívmelengető karácsonyi élményünk gyerekkorunkból? És mi ennek az élménynek a varázsa? Él-e a karácsony szelleme az agyunkban, emlékeink közt? A karácsonyi dekoráció, zene (ha még nem untunk rá) a gyermekkort idézi, visszahozza a karácsony varázsát, feltéve, ha volt ilyenben részünk.

Idézet
A nosztalgiázás segíthet egyensúlyban tartani a családi együttlétet is.

Az élmények megosztása, mások örömeiben osztozás, mások öröméhez kapcsolódás, de akár a mások gyászára való ráhangolódás, a jótékonykodás, önkéntesség is értelmet ad az érzelmi felhangoltságnak, s végső soron hozzájárul a pozitív állapot fenntartásához. Ne támaszkodjunk pusztán a hedonisztikus élvezetekre, ne ragaszkodjunk a gondtalan örömhöz és a jó érzésekhez. Ne csak örömelv által vezérelt boldogságorientáció vezesse életünket, hanem vonzzuk be azokat az élményeket, amelyek az áramlatélmény kereső vagy az értelmet kereső boldogságot segítik” – javasolta Kotta Ibolya.

Tegyük fel magunknak a kérdést: mit akarunk bepótolni az év végén. Gondoljuk át saját elvásárainkat, tegyük rugalmassá, akár engedjük is el ezeket. Tudunk-e nemet mondani, másoknak, de magunknak is? El tudjuk-e csendesíteni a belső kritikus énünket és elő tudjuk-e hívni az önegyüttérző, törődő énünket, aki megveregetheti a vállunkat és átölelhet akkor is, ha kudarcot vallottunk egyes dolgokban?

Idézet
Át tudjuk-e fogalmazni az )így kell”-t: szeretnénk, ha a dolgok az általunk vágyott módon sikerülnének, de elfogadjuk, ha másképp alakulnak?

Tudunk-e örülni a pillanatnak, tudunk-e örülni annak, amit abban a pillanatban meg tudunk teremteni magunk körül? Ne akarjunk valamiféle eszmét szolgálni vagy ideált követni, vagy megteremteni, hanem örülni az együttlétnek.

Galéria

Fotó: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala

Az elmúlóban levő év átgondolása, a számvetés szintén magában rejti az öröm-bánat, ünnep-gyász kettősségét. Az újév ünnepe a karácsonyi őrület lecsendesülésével ideális esetben a relaxáció, énidő, önreflexió ideje lehetne, újabb lehetőség a feltöltődésre, az önmagunkba fordulásra. Hangsúlyos lehet ebben a múlton való rágódás és /vagy a jövőre irányuló remény, az optimizmus.

Idézet
Nagyon fontos a tudatos lassítás és a tudatos tervezés. Ez ne csak a bevásárlólistára, az ünnepi napok menetrendjére vonatkozzon. Gondoljuk végig, mitől ünnep számunkra az ünnep?

Mi az érték, amit követni akarunk. Ha kapcsolatba tudunk kerülni magunkkal és meg tudjuk fogalmazni a számunkra fontos értékeket, ezek iránytűként szolgálnak majd, és segítenek az olyan valóban releváns célok megfogalmazásában, amelyek valóban széppé tehetik az ünnepeinket” – tanácsolja a pszichológus.

A hála, a jócselekedetek, flow élmények, jelentudatosság kerüljenek az újévi svédasztalra, ugyanúgy, mint az öngondoskodás, önkényeztetés, önmagunk megajándékozása. Koccintsunk a szeretteinkkel töltött minőségi időre, s újévi fogadalmunk legyen az énidő – fogalmazott Kotta Ibolya.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 16., kedd

Drogdílernek állt a hivatásos katona, vizsgálati fogságba került

Az ügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni (DIICOT) főosztályának munkatársai őrizetbe vettek, a kolozsvári katonai törvényszék pedig előzetes letartóztatásba helyezett egy katonát, akit tetten értek pszichoaktív szerek forgalmazása közben.

Drogdílernek állt a hivatásos katona, vizsgálati fogságba került
2024. július 16., kedd

Eltúlzottnak bizonyultak a herkulesfürdői tömeges ételmérgezésről szóló hírek a Krónikának nyilatkozó idegenvezető szerint

Mint megírtuk, a román média arról számolt be, hogy hétfőn ételmérgezési tünetekkel került kórházba több mint 40 magyarországi turista Herkulesfürdőn.

Eltúlzottnak bizonyultak a herkulesfürdői tömeges ételmérgezésről szóló hírek a Krónikának nyilatkozó idegenvezető szerint
2024. július 16., kedd

Szerdán sem találkoznunk kamionokkal napközben az ország nagy részében

A rendkívüli hőség miatt szerdán is korlátozza a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) a 12 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát.

Szerdán sem találkoznunk kamionokkal napközben az ország nagy részében
2024. július 16., kedd

Ételmérgezési tünetekkel került kórházba több mint 40 magyarországi turista, miután egy erdélyi fürdővárosban étkeztek

Egy 44-tagú magyarországi turistacsoport, egy idegenvezető és két buszsofőr került kórházba Romániában ételmérgezési tünetekkel, miután herkulesfürdői szálláshelyükön ettek – közölte kedden az Adevărul hírportál.

Ételmérgezési tünetekkel került kórházba több mint 40 magyarországi turista, miután egy erdélyi fürdővárosban étkeztek
2024. július 16., kedd

Hetes tanulmányi átlagot elérő és beteg diákok részesülhetnek újfajta ösztöndíjban a következő tanévtől

Átalakította a közoktatásban résztvevő diákok számára kiírt ösztöndíjrendszert az oktatási minisztérium, így a 2024/2025-ös tanévtől az eddigi hathoz képest hét különböző ösztöndíjban részesülhetnek a tanulók.

Hetes tanulmányi átlagot elérő és beteg diákok részesülhetnek újfajta ösztöndíjban a következő tanévtől
2024. július 16., kedd

Németh Zsolt: a „békemisszió” fontos állomása lesz Tusványos

Jobb párbeszédet folytatni, mint konfrontációba bocsátkozni. Tusványos fő ereje, hogy mindig is a kooperáció, a párbeszéd és nem a konfrontáció, a monológ volt a sajátja – jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke.

Németh Zsolt: a „békemisszió” fontos állomása lesz Tusványos
2024. július 16., kedd

Ketten szenvedtek halálos áramütést egy úszómedencében az egyik erdélyi megyében

Halálos áramütés ért az éjszaka két személyt Brassó megyében; az incidens körülményei egyelőre nem ismertek.

Ketten szenvedtek halálos áramütést egy úszómedencében az egyik erdélyi megyében
2024. július 16., kedd

A TikTokon élő közvetítésben verte meg a feleségét egy Máramaros megyei férfi, a rendőrség eljárást indított

A Máramaros megyei rendőrség családon belüli erőszak miatt büntetőeljárást indított egy férfi ellen, aki a TikTokon élő közvetítésben verte meg a feleségét.

A TikTokon élő közvetítésben verte meg a feleségét egy Máramaros megyei férfi, a rendőrség eljárást indított
2024. július 16., kedd

Kidöntötte a nagyváradi repülőtér vadonatúj kerítését a 120 kilométer/órás szélvihar

Heves vihar csapott le hétfőn este Nagyváradra és környékére, a tomboló elemek a nemrég felújított repülőtér új kerítésének egy darabját is kidöntötték.

Kidöntötte a nagyváradi repülőtér vadonatúj kerítését a 120 kilométer/órás szélvihar
2024. július 15., hétfő

Huszonnyolcezer hely várja a jelentkezőket a nyári felvételi időszakban a kolozsvári BBTE-n

Alap-, magiszteri és doktori képzésen összesen 28 ezer helyre várják a jelentkezőket a hétfőn kezdődött nyári felvételi időszakban a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) – tájékoztatta az MTI-t az erdélyi felsőoktatási intézmény.

Huszonnyolcezer hely várja a jelentkezőket a nyári felvételi időszakban a kolozsvári BBTE-n