Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az Arthur nevű medve kilövésével, orvvadászattal megvádolt liechtensteini herceg tagadja, hogy Románia és talán az Európai Unió legnagyobb példányát lőtte volna ki ozsdolai vadászatán. Közben a környezetvédelmi minisztérium megváltoztatta a medvék elleni beavatkozás előírásait.
2021. május 08., 10:442021. május 08., 10:44
Amint arról beszámoltunk, környezetvédők állítása szerint Emanuel von und zu Liechtenstein Ausztriában élő herceg 7000 eurót fizetett a különleges vadászengedélyt adó környezetvédelmi minisztériumnak egy nőstény medve kilövéséért, mely tavaly több alkalommal is zaklatta a háromszéki Ozsdola település gazdáit, gazdaságait.
Ám az Agent Green egyesület szerint a herceg végül nem a szóban forgó medvét ölte meg, hanem egy hímet, a 17 éves Arthurt, mely Románia és az egész Európai Unió legnagyobb medvéje, és mely az erdő mélyén élt, és soha nem merészkedett lakott területek közelébe. Ezért a szervezet orvvadászattal vádolta meg a herceget.
A romániai Agent Green és az osztrák VGT egyesületek azzal vádolnak egy liechtensteini herceget, hogy megölte Románia legnagyobb medvéjét Háromszéken, miközben eredetileg a házakba, udvarokba betörő anyamedvétől kellett volna megszabadítania a Kovászna megyei Ozsdola lakóit.
A nemzetközi botránnyá dagadt ügyben pénteken megszólalt Emanuel von und zu Liechtenstein is. Az osztrák sajtónak küldött közleményében
Emiatt veszélyes példánynak nyilvánították, és kilövési engedélyt adtak rá a romániai hatóságok. Az Europa Liberă honlapján olvasható cikk szerint a herceg azt állítja, fényképekkel is bizonyítani tudja igazát, ugyanakkor minden segítséget megad a hatóságoknak az ügyben indított vizsgálatok során. „Sajnálom, hogy téves kép alakult ki, mely több embert is megsebzett. A vadászat egy olyan eljárás, amellyel megőrizzük és javítjuk a fajok minőségét, ez hagyománnyal bír családunkban. Ez esetben egy veszélyt is megszüntettünk” – idézte a herceget az Europa Liberă.
A Vadászegyesületek Szövetsége kéri az illetékes állami intézményektől a Kovászna megyei Ozsdola környéki medve kilövése körülményeinek mielőbbi kivizsgálását, valamint a hazai medvepopuláció tudományos felmérését az éves kilövési kvóta tudományos szabályozása érdekében.
A 7000 eurós díj kifizetését nem erősítette meg, de nem is cáfolta a vadász: annyit fűzött hozzá, hogy tudomása szerint a befizetett összegekkel a medvék védelmét szolgáló kezdeményezéseket támogatják, illetve azokat az embereket, akik a környezetükben élnek.
Mint ismeretes, számos vizsgálat indult a ügyben. A Kovászna megyei ügyészség átvette a rendőrségtől a bűnvádi eljárás lefolytatását, közben pedig a környezetvédelmi minisztérium, az erdőőrség és a környezetvédelmi őrség is vizsgálódik.
A Kovászna megyei rendőrség bűnvádi eljárást indított azt követően, hogy szerdán olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint vélhetően Románia legnagyobb medvéjét lőtte ki Háromszéken Emanuel von und zu Liechtenstein Ausztriában élő herceg.
Tájékoztatása szerint ezentúl a beavatkozást kizárólag a kérelmezési engedélyt megkapó vadászegyesület személyzete hajthatja végre. Senki nem vehet részt a beavatkozáson, aki nem felel meg ennek a kritériumnak. A kérelmezési engedély kibocsátásától számított 60 napról 15 napra csökkentették a beavatkozás elvégzésének határidejét.
„Ezek a döntések azokra a sürgős beavatkozást igénylő esetekre vonatkoznak, amikor egy medve súlyos károkat okoz és veszélyezteti az emberek életét. Ilyenkor nincs vesztegetni való idő, gyorsan kell beavatkozni, de ezt kizárólag az adott vadászegyesület személyzete kivitelezheti. Úgy gondolom, a 15 nap több mint elegendő idő a kérelmezési engedélyben szereplő veszélyes egyed pontos azonosítására és a beavatkozás végrehajtására” – írta Facebook-oldalán a környezetvédelmi miniszter.
Nyikómalomfalván több mint negyven juh, Kecsetben huszonegy birka, Zetelakán tizenhat – ez a mérlege az elmúlt hetekben történt néhány, medvék által okozott vadkárnak. Ezúttal viszont még sürgősségi esetben sem kaphatnak rendkívüli ártalmatlanítási engedélyt a vadásztársaságok.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához. A nyomozáshoz közel álló források szerint egy másik nő lakásán is házkutatást tartanak.
Szülőhazájában, az afrikai Kamerunban szentelték pappá a tavaly október óta Kolozsváron szolgáló Chrysanthus Yvesimbom Njungba SchP piaristát.
Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.
Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.
A Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) közölte, feladatának érzi, hogy hangot adjon a diákoknak és pedagógusoknak.
Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.
A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
1 hozzászólás