A Cioloş-kormányt bírálta, és a gyógyszerkrízis végleges megoldását ígérte Sorin Grindeanu miniszterelnök kedden Bukarestben a hazai gyógyszergyártók által szervezett nemzetközi egészségügyi konferencián.
2017. április 26., 13:412017. április 26., 13:41
A kormányfő szerint olyan gyógyszerár-politikára van szükség, amely megakadályozza a közpénzek elprédálását. „Az előző kormány mindössze annyit tett, hogy létrehozott egy weboldalt, ahol az állampolgárok a hiányzó orvosságokra és vakcinákra panaszkodhattak, de a problémák megoldásáról már megfeledkeztek” – fogalmazott Grindeanu.
Hangsúlyozta: ő személyesen és az általa vezetett kabinet vállalja, hogy „egyszer és mindenkorra” megoldja a készítmények és kezelések hozzáférhetetlenségéből adódó gondokat. „Nem fogjuk hátizsákokkal az országba hordani a gyógyszereket, és az sem helyes, ha mindig szélsőséges megoldásokhoz folyamodunk” – fogalmazott a miniszterelnök.
„Az egészségen nem szabad spórolni”
Grindeanu szerint garantálni kell, hogy nem tűnnek el orvosságok a romániai piacról, mert az állampolgárok „egészségén nem szabad spórolni”. A kormányfő tisztában van azzal, hogy egészségügyi beruházásokra lenne szükség, de szerinte előbb arról kell megbizonyosodni, hogy jelenleg rendelkezésre álló forrásokat hatékonyan költsék el. Úgy vélte: hiába panaszkodunk az egészségügyre kiutalt költségvetés miatt, amíg nincs olyan rendszer, amely garantálja a hatékony pénzköltést.
A gyógyszerár-szabályozás kapcsán kiemelte: nem szabad engedni, hogy az árak állandóan változzanak, sokkal inkább arra kell odafigyelni, hogy a lakosoknak állandó jelleggel rendelkezésükre álljanak a szükséges készítmények, legyen szó megelőző orvosságokról, oltásokról vagy krónikus betegeknek szánt készítményekről. Sorin Grindeanu arról is beszélt, hogy megértette a gyógyszergyártóknak a clawback adó – az eladásaik függvényében fizetendő többletilleték – kapcsán megfogalmazott kifogásait. Úgy vélte: a páciensek és a gazdaság érdekében az adót arányosan kell elosztani a piaci szereplők között, állítása szerint az egészségügyi, a gazdasági és a pénzügyminisztérium már dolgozik a megoldáson.
„Nem lehet biztosítani az átláthatóságot”
A konferencián felszólalt Diana Loreta Păun, Klaus Johannis államfő egészségügyi tanácsadója is, aki szerint a gyógyszeripar szempontjából a legnagyobb kockázatot a következetlen politikai és jogi szabályozás jelenti. Az államtanácsos arról is beszámolt: számos kérés érkezett az államfőhöz, hogy ne hirdesse ki a képviselőház által múlt héten elfogadott törvénymódosítást, amely zöld jelzést adna a párhuzamos exportnak. A gyógyszertárak külföldön jóval nagyobb haszonnal adhatnák el a készítményeket, így a romániai páciensek egyszerűen nem férnének hozzá az árszabályozás miatt itthon olcsó orvosságokhoz. Diana Loreta Păun szerint a romániai törvények nem eléggé egyértelműek ahhoz, hogy a módosítás hatályba lépése esetén biztosítsák az átláthatóságot, a gyógyszerek útjának követhetőségét.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.