Alföldi László csaknem három évtizeden át foglalkozott magyar diplomataként a romániai kapcsolatokkal
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
Csaknem harminc év román–magyar kapcsolatait idézi fel Alföldi László nyugalmazott diplomata könyve, melyet Magyarország kolozsvári főkonzulátusán mutattak be szerda délután a Kolozsvári Magyar Napok keretében.
2022. augusztus 17., 20:512022. augusztus 17., 20:51
2022. augusztus 17., 21:022022. augusztus 17., 21:02
Az évtizedeken keresztül a román relációban tevékenykedő nyugalmazott diplomata rendkívül mozgalmas és izgalmas karriert tudhat maga mögött. A nyolcvanas években Nicolae Ceaușescu kommunista diktátor bezáratta a kincses városi konzulátust, ahová Alföldi 1996-ben főkonzulként tért vissza, ezúttal azonban a magyargyűlölő polgármester, Gheorghe Funar packázásaival szembesült. Első négyéves kolozsvári konzuli mandátumának a román kommunista hatalom kiutasítása vetett véget 1988-ban. 1990 és 1996 között a bukaresti nagykövetségen, majd 1999 és 2003 között az újranyitott kolozsvári főkonzulátuson,
Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a könyvbemutatón elmondta: a Romániában dolgozó magyar diplomaták számára a szolgálatot nem a pezsgős koccintások jellemezték. Munkájukat a román–magyar kapcsolatok frontvonalában végezték, a könyv által felölelt harminc év ugyanis a magyar nemzetpolitika kialakulásának és az erdélyi magyarság önmagára találásának a legfontosabb időszaka volt.
Gergely Balázs KMN-főszervező, Grezsa Csaba jelenlegi főkonzul és Németh Zsolt Alföldi László könyvének Maksay Ágnes újságíró által moderált bemutatóján
Fotó: Rostás Szabolcs
„Fölöttébb szokatlan, hogy egy volt diplomata kiadja a visszaemlékezéseit, főleg nálunk, ahol közel esik egymáshoz a titkosszolgálat és a diplomácia. Ezért is tekinthető csemegének Alföldi László könyve, mert megannyi titokra bukkanunk. Bizonyára a Szekuritáténak is izgalmas, ha átolvassák, miként működött a magyar diplomácia az elmúlt 30 évben” – jelentette ki Németh Zsolt, aki személyesen ösztönözte a szerzőt, hogy tegye közkinccsé tapasztalatait. A fideszes politikus úgy vélte, arról is szól a kötet, hogy a magyar nemzetpolitika elválaszthatatlan a diplomácia nélkül, beleértve a kultúrdiplomáciát is. Németh szerint ilyen szempontból kiemelkedően fontos tankönyv is lehet a kötet.
Az egyébként erdélyi gyökerekkel nem rendelkező Alföldi László a népes közönség előtt – memóriapróbának nevezve kötetét – felidézte: a kommunista diktatúra idején a diplomáciai kapcsolatokat ez a mondat jellemezte: „tudjuk, elvtársak, hogy vannak problémák, de a jót próbáljuk meglátni”. Hozzátette: kolozsvári konzulként már akkor arra összpontosított, hogy az erdélyi magyarság anyaországgal szembeni elvárásait megismerje és továbbítsa Budapestre.
A diplomata az egykori naivitás jeleként értékelte, hogy 1990 elején a román–magyar kapcsolatok radikális jóra fordulásában reménykedtek. Hozzátette, kijózanítóan hatott az 1990. márciusi marosvásárhelyi véres összecsapás, amelyért az akkori román hatalom a magyarokat tette felelőssé. Ennél a témánál elmesélte: bár Petre Roman akkori miniszterelnök személyesen biztosította arról Magyarország bukaresti nagykövetét, hogy a marosvásárhelyi pogromért nem a magyarokat tekinti felelősnek a román állam, fél órával később a televízióban már „magyar provokációt” emlegetett a kormányfő.
Könyvét dedikálja a szerző
Fotó: Rostás Szabolcs
Alföldi László megosztotta a hallgatósággal azt az 1991-ben, bukaresti nagykövethelyettesként átélt incidenst, amikor a román hadsereg katonái fegyvert fogtak rá Kolozsváron a Petőfi utcában, mert a gépkocsijával éppen egy katonai objektum közelében megállt egy rövid időre. Noha a román hatóságok számára nyilvánvaló volt, hogy félreértés történt, a bukaresti külügyminisztérium – több napos hercehurcát követően – mégis jegyzékben tiltakozott Budapestnél amiatt, hogy diplomatája „megengedhetetlen tevékenységet folytatott”, villanófénnyel jelzéseket adott a katonai objektumba behatolni kívánó személyeknek. Alföldi László felidézte azt is, hogy a román külügy illetékesei nem sokkal később egy fogadáson, szűk körben azzal magyarázkodtak, hogy parancsra írták a tiltatkozó jegyzéket.
Aztán amikor 1996-ban főkonzulként tért vissza Kolozsvárra, egy nagy tábla várta a diplomáciai kirendeltség épülete előtt, amelyen az szerepelt: „itt van a magyar kémközpont”. A város akkori ultranacionalista polgármestere, Gheorghe Funar heteken át követelte, hogy utasítsák ki újra Romániából. A bukaresti külügyminisztériumban azonban régi ismerősként üdvözölték, és sok sikert kívántak a szolgálatához, de azért azt is javasolták: legyen óvatos Funarral.
A diplomata a könyvbemutatón az MTI kérdésére elmondta: hiába törekedtek a román–magyar kapcsolatok javítására, minduntalan azzal szembesültek, hogy ennek komoly akadályai, fékjei vannak. Hozzátette azonban, hogy ezen a területen is nagyot változott a világ. Példaként említette, hogy Kolozsváron egyhetes magyar napokat tartanak, amely keretében a könyvét is bemutathatják. Az is kiderül egyébként a könyvből, hogy a diplomatának adott pillanatban meggyűlt a baja az RMDSZ vezetőségével is, és fennállt a veszélye, hogy nem tölti ki főkonzuli mandátumát a kincses városban. Takács Csaba, a szövetség akkor ügyvezető elnöke közölte vele: az RMDSZ-ben elterjedt az a vélemény, miszerint Alföldi „túlterjeszkedett a hatáskörén, és az Orbán-kormány nemzetpolitikájának helytartójaként viselkedik”. Az MSZP-kormány idején pedig amiatt feddték meg, hogy részt vett a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban Orbán Viktor Fidesz-elnök előadásán.
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
Alföldi kései utódja, a kolozsvári főkonzuli hivatalát nemrég átvett Grezsa Csaba elmondta: a tisztségre való felkészülésének a része volt a könyv megismerése. Úgy vélte, hivatali elődje mintát adott arra, hogy miként kell ebben a viszonyrendszerben mozognia egy magyar diplomatának. „A külképviselet szolgálat, és ha elolvassuk az Alföldi László visszaemlékezéseit, diplomáciai tevékenységét összefoglaló könyvet, elmondhatom, méltó követői vagyunk ennek a szolgálatnak. Munkája kapcsán mindig megjelent az erdélyi magyarokkal szembeni felelősségvállalás” – hangoztatta Grezsa Csaba, mintegy intelemként hozzátéve: ne vállaljon senki diplomáciai munkát úgy Kolozsváron, Csíkszeredában, hogy ne vállalna felelősséget is az erdélyi magyar közösség iránt.
Alföldi László Kolozsvártól Bukarestig című könyvét a Pro Minoritate Alapítvány és a Méry Ratio kiadó jelentette meg.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!