Már nemcsak a szemét eltakarításáról szól az önkormányzat és a város köztisztaság-szolgáltatója közötti konfliktus
Fotó: Haáz Vince
Tovább gyűrűzhet a marosvásárhelyi önkormányzat és a város köztisztaság-szolgáltatója közötti vita. A munka nélkül maradt utcaseprők tiltakozóakciókkal fenyegetőznek.
2021. február 24., 07:342021. február 24., 07:34
Társadalmi feszültséget szül a Marosvásárhely polgármesteri hivatala és a mezőcsávási Sylevy Salubriserv közötti konfliktus, amely most már nemcsak a szemét eltakarításáról és a számlák törlesztéséről szól, hanem az utcaseprők megélhetéséről is.
Hogy egészen pontosan hány utcaseprőről van szó, nem sikerült megtudnunk. Illyés Botond, a szolgáltatócég képviselője csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy „sokról”.
„Nem mondanak számot, mert egy részünket hivatalosan dolgoztatnak, másokat meg… Szóval érti, nem? Bezzeg a régi Salubriserv idejében ilyesmi nem volt!” – panaszkodott lapunknak egy neve elhallgatását kérő roma férfi. Felháborodásánál csak az elkeseredése nagyobb, mint ecsetelte, ha a héten nem oldódik meg a helyzete, nem lesz miből eltartania családját.
Erről számolt be a Krónikának Szász Péter, a vásárhelyi cigány közösség képviselője is. Elmondta: ahogy telnek a napok, egyre nehezebben tudja visszafogni az érintetteket, akik a városháza elé akarnak vonulni. A helyzetet értékelve Szász Péter úgy véli, a két fél harcának a harmadik, azaz a cigányság esik áldozatául.
– vázolta a hidegvölgyi állapotot a roma közösség képviselője.
Rendkívüli tanácsülésen bontották fel a marosvásárhelyi tanácsosok a Sylevy Salubriserv céggel tavaly júniusban kötött szemétszolgáltatási szerződést. Ugyanakkor nem voltak hajlandóak megszavazni az utolsó percig változtatott feladatfüzetet és versenytárgyalási kiírást.
„Nincs mit tennünk, jelenleg a városháza nem tart igényt az utcák tisztítására” – mentegetőzött Illyés. A Sylevy Salubriserv azonban nem könnyen törődik bele az egyoldalú szerződésbontásba. Vasile Costea ügyvéden keresztül
Az előző elöljáró 2020 nyarán, a vásárhelyi Salubriserv csődbe menetele után írt alá szerződést a mezőcsávási székhelyű céggel. A kenyértörésre azok után került sor, miután kiderült: a köztisztasági szolgáltatásokra vonatkozó szerződésben szereplő, éves keretösszegek nagy része röpke fél esztendő alatt elfogyott.
Az Illyés család által birtokolt vállalkozás szerint a tanács múlt heti döntése egyrészt törvénytelen, másrészt szakmaiatlan. A városházának címzett felszólításában – amelyben arra kérik az önkormányzatot, vizsgálja felül a döntését – a cég jogi képviselője rámutat, hogy az egyoldalú döntés törvénytelen. Ugyanakkor több kérdést fogalmaz meg, amelyben a további munkafolyamat mikéntjét igyekszik tisztázni. A polgármesteri hivatal ugyanis csak részlegesen mondott le a Sylevy szolgáltatásairól.
Fotó: Haáz Vince
Marius Libeg, a városháza kommunikációs osztályának vezetője lapunknak elmondta,
Ugyanakkor az új adminisztráció arra törekszik, hogy a további szolgáltatásokra is szerezze meg a működési engedélyeket. Arra a kérdésünkre, hogy mindezt a munkát kik fogják végezni, és honnan kerülnek majd elő, Borsos Csaba szóvivő elmondta, hogy napszámosokat készülnek megfogadni. „Az emberek sorban állnak a munkáért” – jelentette ki Borsos, utalva a hidegvölgyi romákra.
Amint arról korábban megszámoltunk, miután a marosvásárhelyi tanácsosok rendkívüli tanácsülésen részlegesen felbontották a tavaly júniusban kötött szemétszolgáltatási szerződést,
Kérdésünkre, hogy a városháza és a mezőcsávási cég közötti puskaporos hangulat nem vezethet-e oda, hogy a Sylevy „csomagol”, és szemétben hagyja a várost, Soós Zoltán határozott nemmel válaszolt. Szerinte a vállalkozóknak üzleti érdeke pénzt szerezni, ezért nem vonulnak ki Marosvásárhelyről. Még abban az esetben sem, ha a hivatalnak nem sikerül az elkövetkezendő három hónapban új szolgáltatót találnia. Soós elmondta, a 90 napos határidőt, a jogszabály értelmében meg lehet hosszabbítani kétszer harminccal.
– válaszolta lapunknak Soós Zoltán. A kiírás értelmében az új szolgáltatónak majd szelektíven kell gyűjtenie a szemetet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!