A „Zöld Nyíl” bája: ha kellett, az utasok tolták, mégis nagy népszerűségnek örvendett a hegyaljai vicinális

A felújított nosztalgiavonat a gyoroki depó udvarán •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A felújított nosztalgiavonat a gyoroki depó udvarán

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

November 10. az Arad-hegyaljai helyi érdekű motorosvasút elindulásának 118. évfordulója: 1906-ban ezen a napon tette meg próbaútját a maga korában modern, Európában is ritkaságszámba menő vicinális, majd november 30-án az utazóközönség is felszállhatott az Aradot a Hegyaljával összekötő HÉV-re. Az 1913-ban – Magyarországon elsőként – villamosított keskeny nyomtávú vonat ma már csak az emlékekben él: egy felújított nosztalgiaszerelvényt, pár darab motorkocsit és vagont, néhány villanyoszlopot, elhagyott megállóhelyet találunk még az ipartörténeti jelentőségű vasútból.

Pataky Lehel Zsolt

2024. november 10., 08:492024. november 10., 08:49

„Zöld nyílnak” nevezték az utasok a maximum 45 kilométeres óránkénti sebességet elérő vonatot, amely Arad és a hegyaljai települések között teremtett összeköttetést. Már csak egy felújított szerelvény maradt, amely a nosztalgiavonat szerepét tölti be. Ez a gyoroki fűtőházban, a jelenlegi villamosdepóban várja, hogy alkalmanként ismét kifusson a vágányra.

„Ez volt az Arad és Pankota, illetve az Arad és Máriaradna közötti távolság fele. Itt vált ketté az út: a hosszabb táv Pankota irányába haladt, a rövidebb, mindössze 12-13 km-es táv Máriaradnán ért véget” – mesélte Puskel Péter újságíró és helytörténész, aki a 2010-ben megjelent Aradi sikertörténetek című könyvében külön fejezetet szentelt a hegyaljai vasút történetének.

Gyorok központja a felsővezeték korabeli villanyoszlopaival. Itt ágazott el az út Radna és Pankota felé •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Gyorok központja a felsővezeték korabeli villanyoszlopaival. Itt ágazott el az út Radna és Pankota felé

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A gépkocsi- és vagongyártásban úttörő Arad az elővárosi tömegközlekedés megszervezésében is élen járt. Már a millennium évében megalakult az Arad-Hegyalja Részvénytársaság, amelyet a városvezetés és a tehetős polgárság – főleg a hegyaljai szőlősbirtokosok – a helyi érdekű vasút megépítése céljából alapítottak, a kivitelezésre azonban még várni kellett. A 20. század elején vették elő újból a tervet, és Lőcs Rezső vezetésével nekiláttak a gyakorlatba ültetésének, az építéssel a berlini Henning és Hartwich Társaságot bízták meg. 1906 késő őszén pedig elindultak az első járatok. Igaz, kezdetben nehézségek is akadtak.

Idézet
Ennek a vasútnak az volt a bája, hogy ott, ahol egy kicsit emelkedett a talajszint, a motorok már képtelenek voltak vontatni a szerelvényt, és bizony gyakran előfordult az, ami korábban a lóvasúttal, hogy az utasok leszálltak, nekigyürkőztek, és megtolták a vagonokat.

Szinte mindenkinek volt egy ilyen kalandja, és ezen a korabeli sajtó sokat élcelődött is. Ennek ellenére a motorosvasút nagyon felkapott lett” – idézte fel Puskel Péter.

Többek között ezért vált szükségessé az egyméteres nyomtávolságú vonal villamosítása. Ezt 1911-ben döntötték el, s két év alatt meg is valósították Zerkovicz Rudolf irányításával.

1913. április 10-én Magyarországon elsőként, Európában ötödikként Arad, illetve szőlő- és bortermelő vidéke, Hegyalja között indult el villamosvasút.

Itt használtak először előre gyártott vasbeton villanyoszlopokat, de műszakilag is nagy vívmánynak számítottak a Ganz-mozdonyok és az aradi Weitzer-féle vagongyárban készült vasúti kocsik.

„Ez a maga idejében világszínvonalú volt, mert akkor még egyeduralkodó volt az egyenáram, váltóáramú vontatás nem létezett. 1500 voltos feszültségűek voltak az alállomások, és soros, kommutároros, egyenáramú motorok hajtották a mozdonyokat. A felsővezeték is újításnak számított, hiszen előre gyártott betonoszlopokra helyezték. Világszínvonalú volt a fékrendszere is, már egy kétnyomásos, légnyomásos, átmenő és önműködő fékje volt” – ismertette a műszaki leírást Lehoczky Ferenc, az aradi vagongyár tervezőintézetének nyugdíjas mérnöke.

A nyomvonal térképe a gyoroki villamosmúzeumban •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A nyomvonal térképe a gyoroki villamosmúzeumban

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A vicinális 25 települést szolgált ki: 16 állandó és kilenc alkalmi megállója volt. A mintegy 60 km-es távon naponta négy – szüret idején hat – szerelvény is járt.

Idézet
Mindig tele voltak a vagonok, főleg hétvégén, amikor sokan kirándultak Hegyaljára. Akkoriban ez volt a hétvégi program, tavasztól őszig. Vasárnap este zsúfolva volt, olyankor – finoman fogalmazva – jó hangulat uralkodott a vagonokban, hiszen aki ellátogatott Hegyaljára, nem tudta megállni, hogy ne kóstolgasson a finom nedűkből” – mesélte Puskel Péter.

Az aradi Szőcs János fél évszázaddal ezelőtt rendszeresen utazott a vasúttal. „Ez az osztály: tájékozódási terepversenyre mentünk, a Zöld Nyíllal persze” – mutatott egy régi, megfakult fényképet. „Ha kirándultunk Solymos várához vagy a világosi várhoz, tízen-tizenketten, olykor tizenöten, aki tudott egy kicsit énekelni, akkor úgy foglaltunk helyet köréje, és éneklés volt egészen a leszállásig” – nosztalgiázott.

A felújított szerelvény belülről •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A felújított szerelvény belülről

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A „Zöld Nyíl” emlékét inkább csak az idősebb nemzedék őrzi. Néhány, kábeleitől megfosztott villanyoszlop, vagy a nyomvonalból megmaradt, a városi tömegközlekedésbe integrált, Arad és Gyorok között 25 kilométeren át zötykölődő villamosjárat kelthet nosztalgiát az emberekben a vicinális iránt. Az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés után a román vasúttársasághoz, 1984-ben pedig a helyi tömegközlekedési vállalathoz került a kisvasút. Karbantartására keveset fordítottak, a villamosközlekedés kiterjesztésével, a gépkocsik elterjedésével pedig fokozatosan épült le, mígnem 1991 októberében végleg felszámolták.

Egykori megállóhely Maroscsicséren •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Egykori megállóhely Maroscsicséren

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Hagyták tönkremenni! A kocsikat talán a harmincas évek óta nem tartották karban, a vonalat se. Tehát ez nyugodtan működhetett volna, és működhetne most is. De azt hozták fel, hogy nem volt elég utas. Persze, hogy az utasok egy leromlott, elhanyagolt vonatra nem szeretnek felszállni” – legyintett Lehoczky Ferenc nyugalmazott vasúti mérnök.

Az egyik eredeti „Zöld Nyíl” •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Az egyik eredeti „Zöld Nyíl”

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Fokozatosan épült le ez a korábban nagyon népszerű tömegközlekedési eszköz. Először, 1971-ben lebontották egy pártfőtitkári látogatást megelőzően, egyetlen éjszaka alatt, a szecessziós stílusban épült, érdekes, gombaszerű állomást az aradi Hegyalja téren, aztán pár évvel később a fedett peront is, a megállót a belváros szívéből, az úgynevezett motorállomástól kihelyezték a műtrágya-kombináthoz, Öthalomra, ami már megnehezítette a megközelítést, azt követően megszüntették a Máriaradna felé elágazó vonalat Gyorokról, Gyorokra pedig kivezették a városi villamost” – sorolta a megszűnéshez vezető állomásokat Puskel Péter.

A régi indóház az aradi Hegyalja téren. Innen indult a vonat Hegyaljára •  Fotó: Wikimedia Commons Galéria

A régi indóház az aradi Hegyalja téren. Innen indult a vonat Hegyaljára

Fotó: Wikimedia Commons

Néhány motor- és pótkocsit Gyorokon a depóban őriznek egy felújított nosztalgiaszerelvénnyel együtt. Itt egy múzeumot is berendeztek.

A nosztalgiavonat a 2010-es években különleges alkalmakkor kifutott a sínekre, 2017-ben pedig az Arad megyei önkormányzat kezdeményezésére tavasztól őszig hétvégenként közlekedett Arad és Gyorok között.

Ezzel próbálták fellendíteni a helyi turizmust, s egyben az Arad-hegyaljai szőlő- és borvidéket. Az ötletgazda Gyorok polgármestere, Corneliu Popi Morodan volt, aki ki akarta aknázni borvidékben és a bányatavakban rejlő idegenforgalmi vonzerőt, a természeti adottságokat és az ipartörténeti emlékeket. Partnernek sikerült megnyernie a megyei tanács, a megyei múzeum, a megyei kulturális központ és az aradi tömegközlekedési vállalat vezetőségét (utóbbi intézménynél egyébként már csak két villamosvezetőt találtak, akik tudták vezetni a muzeális értékű vonatot).

A villamosítás centenáriumán, 2013-ban az egykori állomás makettjét avatták fel az aradi Hegyalja téren •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A villamosítás centenáriumán, 2013-ban az egykori állomás makettjét avatták fel az aradi Hegyalja téren

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A turistajárat vasárnapoként indult Mikelakáról, a megyeszékhely keleti külvárosából, és mintegy másfél óra alatt tette meg Gyorokig a 25 kilométeres utat. A végállomáson szórakoztató műsorral várták az utasokat, akik a menettérti jegy ellenében a bormúzeumot és a villamosmúzeumot is meglátogathatták.

Három éven át közlekedett a turistajárat igény szerint, de a koronavírus-járvány idején felfüggesztették a közlekedést, azóta pedig az infrastruktúra rossz állapota miatt nem indították újra a nosztalgiajáratot

– mondta a Krónikának Andó András, a megyei tanács kommunikációs osztályának igazgatója. Hozzátette, hogy a megyei önkormányzat az aradi és a szomszédos községek önkormányzataival dolgozik egy, az elővárosi tömegközlekedést érintő nagy beruházás előkészítésén, de amíg nem kap finanszírozást a projekt, részleteket nem közölhet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is

Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is
2025. július 07., hétfő

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton

A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.

Rezervátumba szállítják a bocsokat, miután anyjukat kilőtték, mert megölt egy motorost a Transzfogarasi úton
2025. július 07., hétfő

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat

Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.

Csaba testvér: ahogy Déváról lehetett irányítani a székelyföldi házakat, Csíksomlyóról is lehet vezetni a szórvány gyerekotthonokat
2025. július 07., hétfő

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön

Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.

Több településre lecsapott a vihar a Partiumban és Székelyföldön
2025. július 07., hétfő

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették

Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.

Szexuálisan molesztálta két kiskorú tanítványát egy erdélyi tanár, őrizetbe vették
2025. július 07., hétfő

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok

Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.

Több mint tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a héten, jönnek a zivatarok
2025. július 07., hétfő

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok

Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.

Meghosszabbították a hőségriasztást, de zivatarokra, jégesőre is figyelmeztetnek a meteorológusok
2025. július 07., hétfő

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.

Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.
2025. július 06., vasárnap

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint
2025. július 06., vasárnap

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre

Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre