A gyógyszertárak tehetetlenek: a beszállítóktól kevés pirulát kapnak, ami kis idő alatt elfogy (képünk illusztráció)
Fotó: Kristó Róbert/archív
A gyártó ígérete szerint március 18. után újra kapható lesz a patikákban az Euthyrox, amely létfontosságú gyógyszer a pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára.
2020. március 14., 09:092020. március 14., 09:09
2020. március 14., 09:122020. március 14., 09:12
Hetek óta hiánycikk a romániai gyógyszertárakban a pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára létfontosságú pirula. A Gyógyszerek Országos Ügynökségének szóvivője, Anca Crupariu azzal biztat, hogy március 18. után újra kapható lesz az Euthyrox a patikákban, legalábbis a gyártó ezt ígérte. A hiányzó gyógyszereket az egészségügyi minisztérium honlapján lehet jelenteni a „medicamente lipsa” (gyógyszerhiány) menüpontnál.
Az Euthyroxra az ország minden részéről több tucatnyi bejelentés érkezett, amire a szaktárca illetékesei azt válaszolták, hogy tudomásuk szerint még mindig van a gyógyszerből raktáron, sőt megadják azt is, hogy az adott megyében hány darab. Viszont azt már nem közlik, hogy pontosan melyik településen, vagy melyik raktárban lehet hozzájutni, tehát a betegre bízzák, hogy felkutassa.
– mondta el megkeresésünkre Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.
Hozzátette, a patikák tartják egymással a kapcsolatot, próbálnak segíteni a betegeknek, hogy oda irányítsák, ahol még van készleten a hiányzó orvosságból, ám Euthyrox sehol nincs. A gyógyszertárak tehetetlenek, ha rendelnek harminc doboz gyógyszert, a beszállítóktól kapnak ötöt, ami öt perc alatt elfogy – részletezte a kialakult helyzetet a kamara elnöke. Hozzátette, a betegek gyakran a patikákat teszik felelőssé, ám a gyógyszertárnak az érdeke, hogy legyen mit eladjon, hiszen abból él. Emlékeztetett,
A gyógyszergyártók és a betegek szövetségei is már hónapok óta kongatják a vészharangot, hogy ha a kormány nem emeli a referenciaárakat, és nem vezet be differenciált clawback (visszafizetési) adót, akkor a gyártók egyre kevesebb terméket dobnak piacra az országban.
Ha Romániában veszteséges a forgalmazás, akkor inkább leállítják a gyártást, vagy a gyógyszert kiviszik külföldre, ahol drágábban tudják értékesíteni. Szabó Péter rámutatott, felháborító, hogy a kormánynak soha nem prioritás a gyógyszerhiány megoldása. Csak azt tudják javasolni a betegnek, hogy menjen vissza a kezelőorvosához, és keressenek alternatív megoldást.
A lapunkat megkereső sepsiszentgyörgyi beteg elmondta, valóságos „hajtóvadászatot” indított az Euthyrox után, nemcsak Kovászna megyei, hanem a szomszédos Brassó megyei gyógyszertárakban is hiába kereste a számára létfontosságú orvosságot. „El vagyok keseredve, próbálom Magyarországról elhozatni. De ez nagyon bonyolult, hiszen el kell küldenem a receptet” – részletezte a beteg.
– mondta el lapunknak Baki-Jákó Zsuzsanna endokrinológus szakorvos. Hozzátette, ha a beteg egy-két napig nem veszi be a gyógyszert, annak nincsenek következményei, viszont hosszabb időre nem szabad kihagyni, hiszen az egész szervezetre, főleg a szív-érrendszerre van hatással a hormon hiánya. Abban bíznak, hogy a helyzet hamarosan megoldódik, szögezte le a szakorvos.
Különben a gyógyszerhiány a kórházaknak is gondot okoz. András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója elmondta, folyamatos küzdelem, hogy az alapkészítményeket beszerezzék, állandóan lavírozni kell a készletekkel, hogy legyenek tartalékaik, ha a piacon valamelyik orvosság hetekig nem elérhető. Meglátása szerint megfelelő árképzéssel lehet segíteni, tehát olyan referenciaárak és adók meghatározásával, hogy a gyártóknak, forgalmazóknak ne okozzon veszteséget.
A pajzsmirigy betegség egyre több személyt érint, Romániában az elmúlt években megháromszorozódott az évente felismert új esetek száma.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
1 hozzászólás