A gyógyszertárak tehetetlenek: a beszállítóktól kevés pirulát kapnak, ami kis idő alatt elfogy (képünk illusztráció)
Fotó: Kristó Róbert/archív
A gyártó ígérete szerint március 18. után újra kapható lesz a patikákban az Euthyrox, amely létfontosságú gyógyszer a pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára.
2020. március 14., 09:092020. március 14., 09:09
2020. március 14., 09:122020. március 14., 09:12
Hetek óta hiánycikk a romániai gyógyszertárakban a pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára létfontosságú pirula. A Gyógyszerek Országos Ügynökségének szóvivője, Anca Crupariu azzal biztat, hogy március 18. után újra kapható lesz az Euthyrox a patikákban, legalábbis a gyártó ezt ígérte. A hiányzó gyógyszereket az egészségügyi minisztérium honlapján lehet jelenteni a „medicamente lipsa” (gyógyszerhiány) menüpontnál.
Az Euthyroxra az ország minden részéről több tucatnyi bejelentés érkezett, amire a szaktárca illetékesei azt válaszolták, hogy tudomásuk szerint még mindig van a gyógyszerből raktáron, sőt megadják azt is, hogy az adott megyében hány darab. Viszont azt már nem közlik, hogy pontosan melyik településen, vagy melyik raktárban lehet hozzájutni, tehát a betegre bízzák, hogy felkutassa.
– mondta el megkeresésünkre Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.
Hozzátette, a patikák tartják egymással a kapcsolatot, próbálnak segíteni a betegeknek, hogy oda irányítsák, ahol még van készleten a hiányzó orvosságból, ám Euthyrox sehol nincs. A gyógyszertárak tehetetlenek, ha rendelnek harminc doboz gyógyszert, a beszállítóktól kapnak ötöt, ami öt perc alatt elfogy – részletezte a kialakult helyzetet a kamara elnöke. Hozzátette, a betegek gyakran a patikákat teszik felelőssé, ám a gyógyszertárnak az érdeke, hogy legyen mit eladjon, hiszen abból él. Emlékeztetett,
A gyógyszergyártók és a betegek szövetségei is már hónapok óta kongatják a vészharangot, hogy ha a kormány nem emeli a referenciaárakat, és nem vezet be differenciált clawback (visszafizetési) adót, akkor a gyártók egyre kevesebb terméket dobnak piacra az országban.
Ha Romániában veszteséges a forgalmazás, akkor inkább leállítják a gyártást, vagy a gyógyszert kiviszik külföldre, ahol drágábban tudják értékesíteni. Szabó Péter rámutatott, felháborító, hogy a kormánynak soha nem prioritás a gyógyszerhiány megoldása. Csak azt tudják javasolni a betegnek, hogy menjen vissza a kezelőorvosához, és keressenek alternatív megoldást.
A lapunkat megkereső sepsiszentgyörgyi beteg elmondta, valóságos „hajtóvadászatot” indított az Euthyrox után, nemcsak Kovászna megyei, hanem a szomszédos Brassó megyei gyógyszertárakban is hiába kereste a számára létfontosságú orvosságot. „El vagyok keseredve, próbálom Magyarországról elhozatni. De ez nagyon bonyolult, hiszen el kell küldenem a receptet” – részletezte a beteg.
– mondta el lapunknak Baki-Jákó Zsuzsanna endokrinológus szakorvos. Hozzátette, ha a beteg egy-két napig nem veszi be a gyógyszert, annak nincsenek következményei, viszont hosszabb időre nem szabad kihagyni, hiszen az egész szervezetre, főleg a szív-érrendszerre van hatással a hormon hiánya. Abban bíznak, hogy a helyzet hamarosan megoldódik, szögezte le a szakorvos.
Különben a gyógyszerhiány a kórházaknak is gondot okoz. András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója elmondta, folyamatos küzdelem, hogy az alapkészítményeket beszerezzék, állandóan lavírozni kell a készletekkel, hogy legyenek tartalékaik, ha a piacon valamelyik orvosság hetekig nem elérhető. Meglátása szerint megfelelő árképzéssel lehet segíteni, tehát olyan referenciaárak és adók meghatározásával, hogy a gyártóknak, forgalmazóknak ne okozzon veszteséget.
A pajzsmirigy betegség egyre több személyt érint, Romániában az elmúlt években megháromszorozódott az évente felismert új esetek száma.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
1 hozzászólás