A gyógyszertárak tehetetlenek: a beszállítóktól kevés pirulát kapnak, ami kis idő alatt elfogy (képünk illusztráció)
Fotó: Kristó Róbert/archív
A gyártó ígérete szerint március 18. után újra kapható lesz a patikákban az Euthyrox, amely létfontosságú gyógyszer a pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára.
2020. március 14., 09:092020. március 14., 09:09
2020. március 14., 09:122020. március 14., 09:12
Hetek óta hiánycikk a romániai gyógyszertárakban a pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára létfontosságú pirula. A Gyógyszerek Országos Ügynökségének szóvivője, Anca Crupariu azzal biztat, hogy március 18. után újra kapható lesz az Euthyrox a patikákban, legalábbis a gyártó ezt ígérte. A hiányzó gyógyszereket az egészségügyi minisztérium honlapján lehet jelenteni a „medicamente lipsa” (gyógyszerhiány) menüpontnál.
Az Euthyroxra az ország minden részéről több tucatnyi bejelentés érkezett, amire a szaktárca illetékesei azt válaszolták, hogy tudomásuk szerint még mindig van a gyógyszerből raktáron, sőt megadják azt is, hogy az adott megyében hány darab. Viszont azt már nem közlik, hogy pontosan melyik településen, vagy melyik raktárban lehet hozzájutni, tehát a betegre bízzák, hogy felkutassa.
– mondta el megkeresésünkre Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.
Hozzátette, a patikák tartják egymással a kapcsolatot, próbálnak segíteni a betegeknek, hogy oda irányítsák, ahol még van készleten a hiányzó orvosságból, ám Euthyrox sehol nincs. A gyógyszertárak tehetetlenek, ha rendelnek harminc doboz gyógyszert, a beszállítóktól kapnak ötöt, ami öt perc alatt elfogy – részletezte a kialakult helyzetet a kamara elnöke. Hozzátette, a betegek gyakran a patikákat teszik felelőssé, ám a gyógyszertárnak az érdeke, hogy legyen mit eladjon, hiszen abból él. Emlékeztetett,
A gyógyszergyártók és a betegek szövetségei is már hónapok óta kongatják a vészharangot, hogy ha a kormány nem emeli a referenciaárakat, és nem vezet be differenciált clawback (visszafizetési) adót, akkor a gyártók egyre kevesebb terméket dobnak piacra az országban.
Ha Romániában veszteséges a forgalmazás, akkor inkább leállítják a gyártást, vagy a gyógyszert kiviszik külföldre, ahol drágábban tudják értékesíteni. Szabó Péter rámutatott, felháborító, hogy a kormánynak soha nem prioritás a gyógyszerhiány megoldása. Csak azt tudják javasolni a betegnek, hogy menjen vissza a kezelőorvosához, és keressenek alternatív megoldást.
A lapunkat megkereső sepsiszentgyörgyi beteg elmondta, valóságos „hajtóvadászatot” indított az Euthyrox után, nemcsak Kovászna megyei, hanem a szomszédos Brassó megyei gyógyszertárakban is hiába kereste a számára létfontosságú orvosságot. „El vagyok keseredve, próbálom Magyarországról elhozatni. De ez nagyon bonyolult, hiszen el kell küldenem a receptet” – részletezte a beteg.
– mondta el lapunknak Baki-Jákó Zsuzsanna endokrinológus szakorvos. Hozzátette, ha a beteg egy-két napig nem veszi be a gyógyszert, annak nincsenek következményei, viszont hosszabb időre nem szabad kihagyni, hiszen az egész szervezetre, főleg a szív-érrendszerre van hatással a hormon hiánya. Abban bíznak, hogy a helyzet hamarosan megoldódik, szögezte le a szakorvos.
Különben a gyógyszerhiány a kórházaknak is gondot okoz. András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója elmondta, folyamatos küzdelem, hogy az alapkészítményeket beszerezzék, állandóan lavírozni kell a készletekkel, hogy legyenek tartalékaik, ha a piacon valamelyik orvosság hetekig nem elérhető. Meglátása szerint megfelelő árképzéssel lehet segíteni, tehát olyan referenciaárak és adók meghatározásával, hogy a gyártóknak, forgalmazóknak ne okozzon veszteséget.
A pajzsmirigy betegség egyre több személyt érint, Romániában az elmúlt években megháromszorozódott az évente felismert új esetek száma.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
1 hozzászólás