Fotó: Ifj. Haáz Sándor
Mint ismeretes, az akkori urnabontás előtt nem az volt a tét, hogy hány embert sikerül bejuttatni a brüsszeli parlamentbe, hanem az, hogy Tőkés László függetlenként való indulása miatt egyáltalán sikerül-e elérni az ötszázalékos küszöböt.
Vasárnap este a marosvásárhelyi Bernády-házba gyűlt kampánystáb még így is tudott örülni a 9-10 százalékra becsült győzelemnek, de valamennyi vezetőn látszott, hogy bekalkulálták a sikert. Elmaradt a nyakba borulás, nem voltak örömkönnyek és Tőkés László neve sem váltott ki hurrogást, mint 2007 őszén.
Mind pezsgőbontás előtt, mind utána az összes kérdezett a magyar–magyar együttműködés fontosságát méltatta. Arra az újságírói kérdésre, miszerint ezek után megilletné-e Tőkés Lászlót az őszi államelnök-jelöltség, Markó Béla kitérő választ adott. Az RMDSZ elnöke nem feltétlenül a püspök érdemeként könyvelte el a magyarság számarányát meghaladó eredményt, szerinte ez az összefogás gyümölcse.
„Bebizonyosodott, hogy együtt sokkal többet tudunk elérni, mint külön-külön összeadva” – nyilatkozta Markó. Szerinte a magyar választók a két fél közötti összefogást méltányolták. A szövetség vezetői közül többen is ünneprontónak tartották azt a román sajtó részéről érkező kérdést, miszerint a nagy összefogás közepette a kampánystáb főhadiszállásáról miért hiányzik Tőkés László, Szilágyi Zsolt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) többi tagja. „Ők Nagyváradon vannak, de telefonon már gratuláltunk egymásnak” – mondta Markó Béla.
Az RMDSZ vezetői nemigen akarták kommentálni a többi párt által elért eredményt, noha néhányukat meglepte a liberálisok gyenge szereplése. A Nagy-Románia Párt (PRM) előretörését és Corneliu Vadim Tudor, illetve Gigi Becali bejuttatását viszont aggasztónak tartották. A PRM eredményét kommentálva, Borbély László úgy fogalmazott: elgondolkodtató, hogy egy ilyen szélsőséges alakulat bejutott az Európai Parlamentbe. „Főként a kormánykoalíciót alkotó alakulatok szempontjából kérdőjeles a PRM-nek juttatott több mint 7 százalék” – vélte Borbély. Szerinte a koalíció egyes döntései eltávolították a választók egy részét, akik így a PRM-ben láttak alternatívát.
Tőkés László és Szilágyi Zsolt az RMDSZ– EMNT-lista és a Fidesz győzelmét egyaránt ünnepelte a nagyváradi kampányközpontban. Tőkés hazai EP-képviselői irodájában hét óra körül kezdtek gyülekezni a kampánystáb tagjai, és televízión követték az exit pollok eredményeit. Tőkés kijelentette: egyértelműen sikeresnek nevezhető az összefogás listája, amelyre a nem hivatalos eredmény szerint többen szavaztak, mint 2007-ben az RMDSZ-re és a függetlenként induló püspökre együttvéve.
„Az 1989-es eseményeket juttatják eszembe a mai történések – fogalmazott Tőkés –, bár akkor más körülmények között értünk el sikert. Gratulálok a választóknak, ez az ő győzelmük” – tette hozzá, hiszen, mint fogalmazott, az a tény, hogy az erdélyi magyarság ilyen pozitívan fogadta az RMDSZ és az EMNT összefogását, politikai és erkölcsi érettséget bizonyít. „Míg 2007-ben a pluralitás elve, most a belső demokrácia valósult meg” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a közös listára „józan ítélőképességű magyar ember nem mondhatott nemet”.
Tőkés a Szilágyi Zsolt által vezetett kampánystábja mellett megköszönte a támogatást Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének is, egyúttal gratulált a magyarországi párt elsöprő sikeréhez. „Felvidéken is hozták a formájukat a magyar választók, így joggal beszélhetünk Kárpát-medencei magyar sikerről” – mondta.
Ugyanakkor sietett megjegyezni, hogy a közös lista csak prelúdiuma a további együttműködésnek. Szilágyi Zsolt azt a következtetést vonta le a sikerből, hogy az összefogásnak nagyobb mozgósító ereje van az erdélyi magyarság körében. Az ünnepségen a Magyar Polgári Párt (MPP) megyei elnöke, Lengyel György és néhány tagja is jelen volt.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.