Kötelez az összefogás sikere – interjú Markó Bélával

•  Fotó: Mediafax

Fotó: Mediafax

„Beigazolódott, amire számítottunk: az öszszefogásnak pozitív hatása volt, emellett a választási matematika is azt bizonyítja, hogy a kilenc százalék lényegesen több, mint a magyar lakosság 6,5 százalékos aránya”. Interjú Markó Béla RMDSZ-elnökkel az EP-választás eredményéről.

Rostás Szabolcs

2009. június 09., 10:372009. június 09., 10:37

– Hogyan értékeli az RMDSZ–EMNT-lista választási eredményét? Elégedett a három mandátummal, esetleg csalódott, hogy nem sikerült megszerezni a negyediket?
– Beigazolódott, amire számítottunk: az öszszefogásnak pozitív hatása volt, emellett a választási matematika is azt bizonyítja, hogy a kilenc százalék lényegesen több, mint a magyar lakosság 6,5 százalékos aránya. Ami azt mutatja, hogy a magyarok jóval nagyobb arányban vettek részt a voksoláson, mint a románok, vagyis mozgósító erővel bírt az összefogás. Voltak más mozgósító tényezők is, például a magyar tisztségviselők elbocsátása, ami sokakat ráébresztett, hogy nincs itt a széthúzás ideje.

Persze nem örülök, hogy a leváltásokra sor került, de ez is hozzájárulhatott a mozgósításhoz. Jó a mostani eredmény, ha azt nézem, hogy megtartottuk erős képviseletünket Brüsszelben, és akkor is, ha azt veszem számításba, hogy a következő időszakban a román belpolitikában komoly érv ez a támogatás. Korábban is a három mandátum megszerzését neveztem reális célnak, amelyért nagy erőfeszítést kellett tenni.

– Mivel magyarázza, hogy a közös lista közel 30 ezer vokssal kapott kevesebbet, mint 2007-ben az RMDSZ jelöltjei és a független Tőkés László együttvéve?
– Élhetünk többféle összehasonlítással. A mostani eredmény majdnem hajszálpontosan ugyanaz, mint a tavaly őszi parlamenti választásokon az RMDSZ által megszerzett szavazatszám, csak ott 41 százalékos volt az országos részvételi arány. De abszolút értékben az RMDSZ képviselőházi listájára akkor is 420 ezer körüli szavazatot kaptunk, mint most.

Nem látom nagynak a különbséget a 2007 novemberi EP-választásokhoz képest sem, nagyjából megismételtük az akkori eredményt, összeadódott az RMDSZ és a független jelölt százaléka, és elkerültünk mindenfajta kockázatot. Egyeseket távol tarthatott az összefogás, hiszen nem volt mindenki elégedett vele, mindez járhatott bizonyos lemorzsolódással, de szerintem sokkal nagyobb volt a pozitív hatása.

– Mindezek után milyen jövőt jósol az összefogásnak?
– A választási eredmény maga is bizonyítja, hogy kulcsfontosságú pillanatokban, mint amilyen a mostani EP-választás, nagyon fontos az összefogás. Amely arra kötelez, hogy a továbbiakban is keressük az összefogás lehetőségét, és ennek érdekében folytassuk az együttműködést.

Bár nyilván lesznek politikai véleménykülönbségek, az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórumnak működnie kell, szeretném, ha a kijelölt munkacsoportok közül már a következő napokban elkezdődne az autonómia-munkacsoport munkája, és záros határidőn belül eredményre is jutnánk. És nyilván nem csak ennyiből áll majd az együttműködés.

– Hogyan kommentálja a szélsőséges pártok hazai és magyarországi előretörését?
– Magyarországon komoly eltolódás történt a politikai skálán, amelynek okát a magyarországi politikusoknak kell elemezniük. A baloldal rendkívül rossz eredményt ért el, felbillent az eddigi viszonylagos egyensúly. Ha egy új politikai párt komoly eredményt ér el, az többek között annak köszönhető, hogy válságban van a hagyományos politika.

Romániai viszonylatban igaz, hogy az ultranacionalista, populista Nagy-Románia Párt felemelkedéséhez hozzájárulhatott a gazdasági válság is, de tény, hogy amíg az RMDSZ együtt kormányzott a liberálisokkal, a PRM két választáson is elbukott. Az új román kormány fél év alatt elérte, hogy a szélsőséges párt előretörhetett.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 24., péntek

Antal Árpád: minél több a magyar szavazat, annál gyengébb az AUR

„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”

Antal Árpád: minél több a magyar szavazat, annál gyengébb az AUR
2024. május 15., szerda

Legyen hangunk!

Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.

Legyen hangunk!
Legyen hangunk!
2024. május 15., szerda

Legyen hangunk!

2024. április 29., hétfő

Európát választjuk, de az Uniónak változnia kell!

Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.

Európát választjuk, de az Uniónak változnia kell!
2024. április 02., kedd

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!

Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!