2011. március 04., 09:032011. március 04., 09:03
A civil szervezet mintegy hat éve szervezi a nyelvi jogok használatának ellenőrzését célzó akcióit a Körös-parti városban, és Csomortányi szerint a tapasztalatok siralmasak. Mint mondja, elsősorban a városházát vegzálják, hiszen ott akad a polgárnak a legtöbb ügyes-bajos intéznivalója. Amikor az anyanyelv-használati jogról beszélnek, elsősorban a helyi közigazgatásról szóló 2001-es törvényre építenek, illetve az 1995-ben Románia által is ratifikált kisebbségvédelmi keretegyezményre és a 2007-ben elfogadott regionális és kisebbségi nyelvek chartájára.
Csomortányi szerint már csak egy kis jóindulat kellene a hatóságok részéről, és gyakorlatilag az utolsó formanyomtatványig mindent magyarul lehetne intézni a közigazgatásban – az adóügy és az igazságszolgáltatás kivételével, itt ugyanis szinte semmilyen nyelvi jog nem érvényesül, leszámítva azt, hogy ha valaki nem beszél románul, kérhet tolmácsot egy bírósági tárgyaláson. Az azonban, hogy a dolog nem működik simán, nemcsak a hatósági segítőkészség hiányának tudható be, hanem annak is, hogy a magyarok egyszerűen nem tudják magyarul elmondani, amit szeretnének.
„A városrendezési osztályon minimális a magyar alkalmazottak száma, s azok sincsenek tisztában a román szakszavak magyar megfelelőjével, és ez érvényes az ügyet intéző polgárra is” – magyarázza Csomortányi. „Ez nem úgy működik, hogy az erdélyi magyarság hirtelen nemzeti öntudatra ébred, és asztalt csapkodva követeli nyelvi jogait. Miután 60 éven át szisztematikusan kiirtotta a magyar kifejezéseket az adminisztrációs nyelvből a rendszer, ugyanilyen kemény munkára van szükség ahhoz is, hogy azokat visszaplántáljuk a helyükre” – fogalmaz. Úgy véli, ahhoz, hogy jogainkat megismerjük, és élni is tudjunk velük, átfogó kampányra van szükség, amely a lakosságot célozza, de az önkormányzatoknak is képezniük kellene alkalmazottaikat.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.