Hat megyében virult a tulipán

•  Fotó: Mediafax

Fotó: Mediafax

A székelyföldi megyék lakói az országos átlagnál jóval nagyobb számban járultak az urnák elé, de a Kárpátokon túli régiókhoz viszonyítva nagyobb volt a szavazási kedv a többi erdélyi megyében is.

Gyergyai Csaba

2009. június 09., 09:582009. június 09., 09:58

A 27,67 százalékos országos átlaghoz viszonyítva kiemelkedő volt a részvételi arány Hargita megyében, ahol a választók 40,87 százaléka voksolt vasárnap. Az RMDSZ–EMNT közös listája a szavazatok 89,4 százalékát, azaz 97 164 voksot gyűjtött be a megyében, míg a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Konzervatív Párt (PC) koalíciójának jelöltjeire a résztvevők 3,4 százaléka (9698 személy) ütötte a pecsétet.

Papírforma szerint fölényesen győzött az RMDSZ–EMNT Kovászna megyében is: a háromszéki településeken leadott 66 425 szavazat valamivel több mint 82 százalékát, 53 315 voksot kapta. Az EP-választásokon induló román politikai pártok a voksok alig 17 százalékát gyűjtötték be, legtöbbet a PSD+PC-koalíció (4009) és a PDL (2892). A részvételi arány Kovászna megyében 36,06 százalékos volt, itt jegyezték azonban az országos rekordot is: az Esztelnek községhez tartozó Kurtapatakon mind a 223 jogosult szavazott, a pótlistára pedig további két személy iratkozott fel.

Az összefogás listájára szavaztak a legtöbben Szilágy megyében is: a szavazatok 30 százalékát kapta az RMDSZ és az EMNT. A megyei választási iroda által közzétett végleges eredmények szerint az RMDSZ 22 116 szavazatot kapott a 74 834-ből, míg a PSD+PC-koalícióra 18 953-an szavaztak, a PDL választási ajánlatát pedig 17 910 vokssal jutalmazták. A Szilágy megyéből származó Pavel Abraham független jelölt meglepő módon csupán 852 szavazatot gyűjtött. A partiumi megyében egyébként a szavazati joggal rendelkező polgárok alig több mint 38 százaléka járult az urnák elé.

Az EP-választásokat Bihar megyében is az RMDSZ–EMNT nyerte, lekörözve a PDL és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltlistáit. Az összefogás listáját a szavazók 27,53 százaléka támogatta, míg a demokrata-liberálisokét 24,42, a liberálisok jelöltjeire pedig 18,08 százalék voksolt – derül ki a megyei választási bizottság összesítéséből. A partiumi megyében a választópolgárok 31,19 százaléka döntött úgy vasárnap, hogy beleszól az EP-képviselői mandátumok elosztásába.

Amint várható volt, Maros megyében is tarolt az RMDSZ–EMNT: a székelyföldi megyében 74 516 helybeli, azaz a szavazók valamivel több mint 49 százaléka támogatta az öszszefogás listáját. A két kormánypárt szerény eredményekkel zárta a vasárnapi megmérettetést Maros megyében: a PSD+PC-koalíció 15,7, a PDL pedig 13,2 százalékot kapott. Meglepő módon a Nagy-Románia Párt (PRM) ajánlatát 12 634 szavazó (8,36) találta a legmegfelelőbbnek. Maros megyében 155 686 személy – a jogosultak 33 százaléka – járult az urnákhoz június 7-én.

A magyar érdekképviselet jelöltlistája volt a legnépszerűbb Szatmár megyében is. Az összesített eredmények szerint az RMDSZ–EMNT alkotta koalíció a voksok 39,72 százalékát tudhatja magáénak, míg a PSD+PC-közös listáját a választópolgárok 20,77 százaléka jelölte be a szavazószelvényen. A részvételi arány Szatmár megyében is magasabb volt az országos átlagnál: itt a jogosultak valamivel több mint 30 százaléka pecsételt.

Viszonylag jól szerepelt az RMDSZ Kolozs megyében is, a végeredmények szerint az összefogás listája a voksok 22,51 százalékát gyűjtötte be. A demokrata-liberálisok továbbra is a legnépszerűbbek a megyében, a „narancssárgák” ezúttal is a legtöbb voksot gyűjtötték be, valamivel több mint 31 százalékot. A részvételi arány az országos átlagnál alacsonyabb, 25,78 százalékos volt.

Máramaros megyében a PSD+PC- ajánlata volt a legnépszerűbb, a voksok 25,24 százalékát gyűjtötték össze, megelőzve a liberálisokat (16,51) és az RMDSZ-t (9,95).

Hunyad megyében alig több mint 5 százalékot gyűjtött az RMDSZ, míg a legtöbb szavazatot begyűjtő PSD+PC a leadott voksok 28,56 százalékával megnyerte a megyei megmérettetést.

Brassó megyében 12 062 voksot kapott a magyar összefogás listája, a leadott szavazatok alig több mint 9 százalékát. Szeben megyében a PDL győzött, a szervezet ajánlatát a választók 33,93 százaléka találta megfelelőnek. Az RMDSZ szerény eredményekkel, a voksok alig több mint 3 százalékával a lista alján zárt.

Az RMDSZ–EMNT-lista Arad megyében mindössze 10,13 százalékot, míg Temes és Fehér megyében alig több mint 5 százalékot gyűjtött össze. Beszterce-Naszód megyében a választópolgárok 6,3 százaléka szavazott a magyar összefogásra.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 24., péntek

Antal Árpád: minél több a magyar szavazat, annál gyengébb az AUR

„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”

Antal Árpád: minél több a magyar szavazat, annál gyengébb az AUR
2024. május 15., szerda

Legyen hangunk!

Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.

Legyen hangunk!
Legyen hangunk!
2024. május 15., szerda

Legyen hangunk!

2024. április 29., hétfő

Európát választjuk, de az Uniónak változnia kell!

Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.

Európát választjuk, de az Uniónak változnia kell!
2024. április 02., kedd

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!

Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!