Fotó: A szerző felvétele
2011. február 28., 09:552011. február 28., 09:55
Csűry István, a KRE püspöke Mózes negyedik könyvéből idézve érzékeltette az elmúlt rendszer jelenre gyakorolt hatását. A könyv a püspök magyarázata szerint a számadás és a megszámolás könyve, amely rámutat: a fiak nyomorúsága az apák bűneiből fakad. Az egyiptomi fogság, az akadályok a zsidó nép esetében Istennel való szembefordulást idéztek elő, amelynek következményeit a fiak szenvedték meg, és épp ez a helyzet a kommunista rendszerből felépülőben lévő mai társadalomban is. „A kommunizmus utáni állapotok beteg állapotok, feladatunk pedig a gyógyítás” – jelentette ki a püspök. A gyógyítás első lépése pedig az Istenhez való odafordulás, hogy az Úr vethessen véget a bűnhődésünknek. A jelenben ugyanis még mindig hordozzuk a kommunizmus sebeit, sérültek vagyunk: nem tudunk egymással testvérként viselkedni, elvesztettük az ellenálló képességünket, hamar kétségbeesünk – ennek elkerülésére kell törekednünk, és erre kell tanítanunk utódainkat is” – mondta a püspök.
Nagy József Barna, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) megyei ügyvezető elnöke arra emlékeztetett, hogy a kommunista rezsim és a mai világ között korántsem akkora a különbség, mint hinnénk. Az RMDSZ-re utalva kijelentette: a szövetség az elnyomó hatalomhoz hasonlóan árulónak tartja, aki nem úgy gondolkodik, mint ő, emellett összefogást szajkóz, de valójában csak kirekeszt mindenki mást. „Ne szűnjünk meg küzdeni a posztkommunista rendszer ellen, nehogy mi is áldozattá váljunk” – figyelmeztetett Nagy József Barna.
„Kötelességünk az emlékezés” – hangzott Szólláth Tibor fideszes országgyűlési képviselő intelme. A hajdúnánási polgármester az előtte szólókhoz hasonlóan azt emelte ki, mennyire fontos szembenézni a múlttal, és az emlékezés révén tükröt tartani a mai társadalom elé. Mint mondja, a több mint 100 millió európai áldozat felkutatása és számbavétele a történelemtudósok dolga, de a szenvedő kisemberre, a Gulágra küldött gyári munkásra való emlékezés a mi feladatunk. A beszédek után az emlékezők koszorúkat helyeztek el a 2004-ben felavatott emléktáblán. A kommunizmus áldozatainak emléknapját 2000 óta ünnepli Magyarország február 25-én, annak emlékére, hogy Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947-ben ezen a napon jogellenesen letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.