2011. november 04., 10:402011. november 04., 10:40
Az ilyen közös főzések alkalmával lehetőség nyílik az alapanyagok átbeszélésere, azok nyersen történő megkóstolására, fűszerekkel való kísérletezésre, az alapanyag sütésére, főzésére.
Az ismerkedésen, az ételekkel való megbarátkozáson kívül a közös főzés másik nagy érdeme, hogy a kiskuktánk a főzés végén a saját „keze munkáját” eheti meg. A büszkeség, az általa végigkövetett munkafolyamat, a most már jól ismert alapanyagok segíthetnek abban, hogy egy-egy korábban „nemszeretemnek” titulált étel lekerüljön a gyerek tiltólistájáról. A közös főzés azért is fontos, hogy lássa a gyerek, hogy az adott étel miből készül, a szószban mi rejtezik, hiszen sokszor a rosszul evő vagy nagyon válogatós gyerekek egy-egy menzai „balesetnek” köszönhetően válnak visszautasítóvá. Egy olyan helyzetet követően, ahol a számukra ismeretlen ételben valami furcsa állagút, keményet, rossz ízűt találtak. Épp erre jó az, ha megnézzük, velük együtt elemezzük, hogy miben mi található.
Az együtt főzések mellett a közös bevásárlás is okozhat áttörést. Ilyenkor érdemes a gyereknek döntési lehetőséget adni, hogy melyik rizst vegyük meg, milyen kenyér kerüljön a papírzacskóba, a felvágottak, zöldségek és gyümölcsök közül mit vigyünk haza. A lehetőség, a saját maga által hozott döntés súlya és az efölött érzett öröme, büszkesége szintén jó irányt jelenthet egy-egy ételfóbia legyőzése tekintetében. Az ilyen berögződéseket nemcsak a konyhai együttlétekkel és közös vásárlásokkal lehet oldani, érdemes az erre szakosodott könyvek praktikáit bevetni.
Szerencsére a rosszul evésről nemcsak felnőtteknek születtek könyvek, hanem az utóbbi években a gyerekkönyvek piacán is elkezdtek megjelenni, a gyerekek számára érthető módon megfogalmazott írások ezzel a problémával – és számos másikkal – kapcsolatban. A könyvek, a közös főzésre, vásárlásra fordított időn túl az ételek külalakjával is okozhatunk áttöréseket. Az európai konyha ugyan főleg csak a sütemények terén hajlandó elővenni a gyermeki fantáziáját, de a jóféle infantilitásra hajlamos japánok gyerekeinek ebédlődobozaiban már a mai kor kedvelt mesehősei mosolyognak ránk.
A magyar konyha alapanyagaival is készíthetünk különféle mulatságos figurákat, a szendvicseket egy kevés zöldséggel átalakíthatjuk egy-egy mesehőssé vagy kedvelt állatkává, a deszszertek esetében is eljátszhatunk a kedvcsináló színes dekorációval, és az az igazán jó, ha mindezt a gyerekkel közösen készítjük.
A különféle aprósüteményekből készülhet kígyó, csiga vagy bármilyen más állat, a nagyobb tésztákat is megformázhatjuk, a kenyerünk emlékeztethet egy sárkányra, illetve a pogácsák, zsemlék is kaphatnak malacorrot. A betűtészta klasszikus gyerekcsalinak számít, szinte kivétel nélkül minden gyerek imádja, és nemcsak a paradicsomlevesből halászható ki, hanem más leveseket is vonzóvá tehetünk a rosszul evő gyerekek számára.
Egér formájú főtt tojás
Hozzávalók: 12 darabhoz: 6 tojás, 4 dkg vaj, 1 evőkanál mustár. A díszítéshez: 1 kis fej saláta, 6 piros retek, 1 kis sárgarépa, 5 szemes bors öszszetörve.
Elkészítés: A tojásokat megfőzzük, megtisztítjuk, majd kettévágjuk. Kivesszük a sárgájukat, és azt átpasszírozzuk. A salátát leveleire szedjük, megmossuk, leszárítjuk. A retket, a répát megtisztítjuk, megmossuk, a retket vékony karikákra, a répát vékony, hosszú csíkokra vágjuk. Habosra keverjük a vajat a mustárral, megsózzuk, és belekeverjük a tojássárgákat. Jól összedolgozzuk, és a krémet visszatöltjük a tojásba. A salátát tetszőlegesen daraboljuk, és elrendezzük egy tálon. Rátesszük a főtt töltött tojásokat a krémmel lefele. A retekkarikákból füleket, a répacsíkokból bajuszt készítünk. A retek kis gyökérrésze lesz a farkinca, az összetört borsból lesz az egér szeme és orra.
Kókuszos „süni”
Hozzávalók: kb. 15 darabhoz: 50 dkg darált keksz, 3 dkg kakaópor, 3 evőkanál porcukor, 15 dkg baracklekvár, 1-2 dl meggy- vagy baracklé, 10 dkg kókuszreszelék, 10 dkg vágott mandula, 6 szem cukrozott gyümölcs.
Elkészítés: A darált kekszet összekeverjük a kakaóporral, a porcukorral, a lekvárral és annyi gyümölcslével, hogy jól összeálljon a tészta.
Az elkészült tésztából kis sünigolyókat formálunk, amiket meghempergetünk a reszelt kókuszban. A mandulát beleszurkáljuk a golyókba tüskéknek. A cukrozott gyümölcsből kis darabokat vágunk, és beillesztjük a szemeknek. Lehet a süni közepébe összevágott meggyet is tenni, hogy finomabb legyen.
„Macskás” gyümölcsrizs
Hozzávalók: 10 adaghoz: 50 dkg rizs, 6 dl tej, 15 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 80 dkg tetszőleges gyümölcs (vagy lecsepegtetett befőtt), 4 dl tejszín. A díszítéshez: almaszeletek, eper, őszibarackbefőtt, kivi, körte.
Elkészítés: A rizst megmossuk, lecsepegtetjük, 6 dl forró vízben feltesszük főni, egy csipet sóval megszórjuk és lefedjük. A tejet felforraljuk a cukorral és a vaníliás cukorral. Amikor a rizs beitta a vizet, ráöntjük a forró, cukros-vaníliás tejet, és letakarva nagyon óvatosan főzzük, időnként keverjük. Amikor már majdnem beitta a tejet, levesszük a tűzről, de a fedőt nem vesszük le még róla 20-30 percen át. Amikor megpuhult a rizs, kiborítjuk egy nagyobb tálba, hogy hűljön. Apróra vágjuk a gyümölcsöket. Ha befőtteket is használunk, keverhetünk a kihűlt rizsbe kevés befőttlevet, hogy szaftosabb legyen. Összekeverjük a rizst és a gyümölcsöket, ha szükséges porcukorral még ízesíthetjük. A tejszínből kemény habot verünk, és lazán belekeverjük a gyümölcsös rizsbe. Rövid időre hűtőbe tesszük, majd tálkákba szedjük, cicaarcot, bajszot teszünk rá a félretett, megmosott gyümölcsökből és tálaljuk.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.