2010. december 03., 10:562010. december 03., 10:56
Megérkezett az első komolyabb hó, helyenként ónos eső is esik, így nem csoda, hogy rengeteg csúszkáló autót láttunk az utakon, a gumis műhelyek előtt pedig hosszú sorokban várakoznak az ügyfelek. A hirtelen megváltozott körülményekre nem csupán az autónkat, hanem saját magunkat is fel kell készíteni, hiszen hóban, latyakban teljesen más típusú vezetéstechnika szükséges, mint a száraz, jól tapadó aszfalton. Célszerű otthon gyakorolni, hogyan kell felszerelni a hóláncot.
A téli vezetés alapja a hirtelen manőverek (fékezés, irányváltás) elkerülése. Téli hónapokban a legfontosabb szabály: nyári gumival vagy nagyon kopott (négy milliméter alatti profilmélységű) téli gumival hóesésben el se induljon az autós. Ezek az abroncsok ilyen tapadási viszonyok mellett biztosan csődöt mondanak, nem véletlen, hogy Németországban ilyen körülmények között tilos nyári gumival közlekedni. Sokan a mai napig nem veszik komolyan a gumiabroncsok szerepét, pedig megtörténhet, hogy ezen a négytenyérnyi felületen múlik az életünk.
Csak téli gumival induljon el az autós. A jobban tapadó (kevésbé kopott) abroncsok mindig a hátsó tengelyen legyenek! (A csak két kerékre szerelt téli gumit tiltja a KRESZ). Ha az autós nem érzi elég gyakorlottnak magát, menjen el gyakorolni – helyszínnek akár egy üres parkoló is megteszi. Útközben érdemes egy fékpróbával felmérni a tapadást, természetesen olyankor, ha nem jönnek mögöttünk, és nem balesetveszélyes a helyszín. Ha elindulásnál az autó megcsúszik, akkor nem a nagyobb gáz, hanem a finomabb pedálkezelés segít. A legjobban egyenes kormányállásnál tud elindulni egy autó. Ha kanyarban alulkormányzott az autó (az eleje hagyja el a kanyarodási ívet), akkor sose tekerjen még a kormányon. Tartott kormány és egy kis fékezés hamarabb megoldja a problémát. Ha kanyarban túlkormányzott az autó (kicsúszik a fara), akkor a csúszás irányába történő gyors ellenkormányzás szükséges. A fékezés általában ront a helyzeten. A vészfékezést mindig egyenes irányba kell megpróbálni. Ha a sofőr teker a volánon, azzal a tapadást csökkenti. Ha nincs blokkolásgátló az autón, akkor pumpálva fékezzen, különben irányíthatlan lesz az autó – bármilyen irányban áll a kerék, az autó csúszni fog. Minél kisebb a tapadás, annál finomabb mozdulatokra van szükség. |
Ilyenkor nagyon fontos, hogy megfelelően kilássunk az autóból, illetve az is, hogy minket jobban lássanak. Elindulás előtt tehát alapos takarítás az első teendő, közben érdemes beindítani a motort, ami felfűtheti az utasteret és gondoskodhat a páramentesítésről. A klímaberendezés szárítja a levegőt, így annak a használata is segítséget nyújthat a pára gyors eltüntetésében. Rengetegen szenvednek balesetet a rossz látási viszonyok miatt, ezért ne csak az ablakokat tisztítsuk meg, hanem a lámpákat, a motorháztetőt és a tetőt is. Elindulás után, ha a szélvédő széle már piszkos, gondoljunk arra, hogy a lámpáink még lejjebb vannak, tehát még inkább havasak, latyakosak. Ha nincs fényszórómosónk, akkor időnként álljunk meg a lámpákat letisztítani, és figyeljünk az ablakmosó utántöltésére is.
A hóban, latyakban való autózást elméletben nem lehet elsajátítani. A tapasztalatok szerint az autóvezetők többsége ma sem tudja, mit jelent az alulkormányzottság és a túlkormányzottság, így azt sem, hogyan kell ezekre reagálni. A gyakorlásra a legmegfelelőbb helyszín egy vezetéstechnikai pálya, ahol szakértő segítségével, biztonságos keretek között lehet felkészülni a veszélyhelyzetekre. Másik megoldás az önálló gyakorlás. Ehhez először egy üres terepet kell találni, ahol biztosan nem ütközhetünk össze mással, és nem fed el a hó veszélyes gödröket, apró tereptárgyakat. Ha megvan, lehet próbálgatni, bizonyos helyzetekben hogyan reagál az autó.
A blokkolásgátló nélküli autóval hóban, jégen szaggatottan kell fékezni, különben az autó csak olyan lesz, mint egy szánkó. Minél csúszósabb az út, annál finomabb mozdulatokra kell törekedni – ez igaz a kormányzásra és a pedálok kezelésére is. Egy szakértő segítség, gyakorlottabb ismerős ilyenkor jó tanácsokat adhat. Másik lényeges tudnivaló, hogy nem mindegy, hogyan ülünk az autóban. A helyes üléspozíció mellett a megfelelő kormányfogás és pedálmunka együttesen hozhatja meg az eredményt. De ha véletlenül mégsem sikerül megúszni egy ütközést, akkor a sérülések súlyosságánál is számítani fog, hogyan ültünk az ülésben.
Ezért nem szabad olyan ruhadarabban a volán mögé ülni, ami bármilyen formában akadályozhatja a mozgásunkat. Semmi értelme nincs a jó kormányfogásnak, ha nem tudjuk normális sebességgel tekerni. Eleve az üléshelyzetnek is meg kell maradnia optimálisnak, márpedig ha a kabát begyűrődik alánk, akkor nehezen fogunk tökéletes pozícióban ülni, legfeljebb azt hisszük. A legjobb, ha nem kabátban ülünk a vezetőülésbe, de ha mégis, akkor azt annyira lazítsuk meg, hogy semmilyen formában ne akadályozhassa karunk mozgását, ne gyűrödjön alánk, ne tolja el a csipőnket az üléstől. Amennyiben kesztyűt veszünk fel, olyat használjunk, ami nem csúszik.
A pedálkezelésnél fontos a cipő megválasztása: nem szabad olyan lábbeliben vezetni, amely anynyira széles, hogy egyszerre két pedált is nyomhatunk vele. Arra is figyeljünk, hogy ne csússzon a nedves cipő talpa. Hölgyeknek sem ajánlatos magassarkúban beülni, érdemesebb cserecipőt tartani az autóban. A levetett ruhadarabok elhelyezését is úgy kell megoldani, hogy az ne zavarhassa a vezetést, tehát ne kerülhessen a pedálok alá, ne eshessen az ölünkbe, valamint ne zavarja a kilátást sem.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.