Nagy segítséget jelent a falusi, magányos, idős embereknek, ha valaki eligazítja őket, hol találnak megfelelő szakorvost, de főleg az, ha segít nekik eljutni a doktorhoz, előzetesen pedig időpontot is egyeztet.
2014. december 14., 13:252014. december 14., 13:25
A Gyulafehérvári Caritas segélyszervezet betegközvetítő szolgálatának vezetője, Sebestyén Lázár azt mondja, bár minden munkanapon segítenek legalább egy rászorulónak, még sokan vannak, akikhez nem jutott el a szolgálat híre.
Támogatni a gyógyulás útján
Sebestyén Lázár három esztendeje lett a Gyulafehérvári Caritas munkatársa, azóta szervezi, irányítja a betegközvetítést. Mint mondja, a Caritas otthoni beteggondozásának egyik szépsége, hogy a segítség házhoz jön, a beteg otthonába.
„Igaz a mondás, igazabb, mint ahogy első hallásra tűnik: a szükség közelről látszik. Van eset, amikor az embernek nem rendszeres, otthoni ápolásra van szüksége, csak információra, egy kis odafigyelésre, hogy életminősége jobbá váljék. Főként a várostól távol eső kis települések idős, beteg lakói számára nehéz szakorvoshoz eljutni” – tette hozzá.
Megtörténik, hogy mindössze félórás vizsgálat lenne szükséges ahhoz, hogy valaki megtalálja a gyógyulás útját, viszont hol pénz, hol információ híján nem kaphatják ezt meg a hátrányos helyzetűek. A problémáról az otthoni beteggondozók értesültek a kis településeket járva, próbáltak is egyenként megoldásokat keresni, de kiderült, többen igénylik a segítséget, minthogy ezt a Caritas gondozói munkájukon felül elvégezhessék. Kiderült, szükség van egy rendszerre és együttműködésre. Ennek kialakításához látott hozzá Sebestyén Lázár, aki azokon igyekezett segíteni, akik saját erejükből nem tudnának eljutni szakorvoshoz.
Az egészségügy rendszeres átalakulása, a szakrendelések módosulása gyakori változásokat hoz, így aki megbetegszik, nem biztos, hogy tudja, kihez kell fordulnia, és az illető szakorvost hogyan éri el. Sebestyén tapasztalata szerint vannak olyanok, akik már ezt az akadályt sem tudják átlépni, pedig utána jön a következő: időpontot egyeztetni és a rendelésre kellő időben eljutni.
A Caritas vállalta az időpont-egyeztetés feladatát, sőt ennél többet is: közel száz szakorvossal épített ki partnerkapcsolatot, akik szívesen állnak a legszegényebbek rendelkezésére. A betegközvetítő telefonon értesíti a beteg lakhelyéhez legközelebb lévő szakembert, vázolja a problémát is, majd az egyeztetést követően találkozhatnak a pácienssel.
Átfogó adatbázis készül
Gyakran előfordul, hogy vizsgálat során újabb betegség gyanúja merül fel, ilyenkor a partnerorvos kéri kollégái segítségét, hogy egyetlen utazással minél több probléma megoldása váljon lehetővé. A betegközvetítő tapasztalata szerint az orvosok nagy többsége segíteni akar, így nem volt nehéz partnereket szerezni – a kört pedig rendszeresen új szakemberekkel is bővítik.
Sebestyén Lázár elmondta, az utaztatást illetően is segít a Caritas, bár minden esetben megnézik, hogy valóban rászoruló-e az illető. Ha van olyan családtag vagy közeli ismerős, aki a szállítást meg tudja oldani, akkor azt neki kell vállalnia. Ha teljesen magányos az illető, az otthoni beteggondozók autójával szállítják. Bár együttműködnek autóbuszos társaságokkal is, az ilyen betegek többsége már nem alkalmas tömegközlekedésre.
Sebestyén elmondta, tovább bővítik a rendszert: a gyulafehérvári egyházmegyéhez tartozó településeken szerveznek tájékoztatókat, hogy az elöljárók, polgármesterek, papok, háziorvosok, szociálisosztály-vezetők tudjanak erről a lehetőségről, és vegyék igénybe. Azt is tervezik, hogy átfogó adatbázist készítenek, melynek segítségével pillanatok alatt meg lehet válaszolni olyan kérdéseket például, hogy bizonyos szakorvos hol és hánytól rendel, és mi szükséges az időpontkéréshez. Sebestyén úgy véli, ha az adatbázis elkészül, már azzal is nagyon sok emberen segíthetnek egyetlen telefonhívással.
Mint a betegközvetítő szolgálat vezetője elmondta, gyakori, hogy az ember nem tudja, bajával kihez forduljon. Sokan még restellik is, hogy nem tudják, kitől kérjenek segítséget. „Érdemes tudni erről a lehetőségről, és akinek a környezetében segítségre szoruló személy van, vállalja a közvetítést. Értesítse a házi beteggondozókat vagy a betegközvetítő szolgálat vezetőjét, mert a kisember problémája csak távolról tűnik kicsinek” – hívta fel a figyelmet Sebestyén Lázár. A szolgálat a 0732-830040-es telefonszámon érhető el.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!