Oltással vagy oltás nélkül

Az idei influenzajárvány elején járunk, a szakemberek szerint a védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás, amelyet még nem késő beadatni. Aki mégsem oltatja be magát, figyeljen a táplálkozásra, a szellőztetésre és a kézmosásra.

2011. január 21., 10:452011. január 21., 10:45

Nyugatról keletre terjed az ez évi influenzavilágjárvány, ebben az időszakban megnövekszik az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók száma az előző időszakhoz képest.  Nyugat-Európában a megbetegedésekért felelős két törzs a 2009-es influenza H1N1 vírus, valamint az influenza B vírus. Különösen az előbbi előfordulása gyakori: 25 ország adatai alapján a laboratóriumban vizsgált vírustörzsek (2959 eset) 95,6 százaléka H1N1 volt.

A leghatékonyabb védekezés az oltás

A vitaminoknál és az óvatosságnál nagyobb garanciát jelent a védőoltás az influenza elleni védekezésben. A fertőzés a csecsemők, kisgyermekek, a 60 év feletti idősek, a krónikus betegek, valamint a közösségben élők és dolgozók, diákotthonok lakói, egészségügyi dolgozók, pedagógusok, a szoptató anyák és az influenzaszezon idejét megelőzően családalapítást tervező nők számára fokozottan veszélyes, így számukra javasolt az oltás.

Mint a szakemberek figyelmeztetnek, aki tavaly kapott oltást, annak a védettsége egy hét alatt alakul ki, aki tavaly nem kapott oltást, annak két hét kell a védettség kialakulásához. Aki terhes, azt akkor is be kell oltani, ha előző évben oltották, mert az újszülött védettsége csak a terhesség alatti oltástól alakul ki. A védőoltás ellenjavallt, ha valaki lázas, vagy túlérzékeny a vakcina előállítása során alkalmazott tojásfehérjére vagy a tartósítószerként használt thimerosalra.

A védőoltás hatékonysága átlagosan 85–90 százalékos, elsősorban az életkortól és a immunrendszer állapotától függ. A gyermekek és a fiatal felnőttek nagy mennyiségű ellenanyagot termelnek, míg idősebb korban, valamint idült betegségekben gyengébb az immunválasz. Mivel a világban jelenleg nem kizárólag a H1N1 vírus okoz járványos fertőzést, azoknak is érdemes beoltatni magukat, akik tavaly már kaptak az újinfluenzát okozó vírus elleni oltást.

Antitestek és a H1N1-fertőzöttek gyógyulása

A pandémiás H1N1 vírustól súlyosan megbetegedett páciensek közül nagyobb eséllyel gyógyultak meg azok, akiket a fertőzésből már felépült emberektől származó antitestekkel kezeltek – állapították meg hongkongi kutatók.

Mint a Hongkongi Egyetem virológusai hangsúlyozták, tanulmányuk aláhúzza a felépült páciensektől származó antitestek alkalmazásának fontosságát azon kritikus állapotú betegek kezelésében, akik a szokásos gyógyszerekre nem reagálnak.

A páciensek többsége későn került kórházba, a tünetek megjelenését követően 5-7 nappal. Az antivirális szerek ekkor már keveset segítettek. A nagyon súlyos állapotú betegek megmentésére a Tamifluval való kezelés nem bizonyult hatékonynak, a páciensek jelentős része nem reagált a szerre.

A kutatók elmondása szerint amint a betegek megkapták az antitesteket tartalmazó úgynevezett konvaleszcens plazmát, a légzőszervi váladékukból kimutatható vírusterhelés rohamosan csökkent, és a gyulladást jelző paraméterek is gyorsan javultak.

A szellőztetés is fontos

Az általános védekezés egyik legfontosabb eleme a téli időszakban a réteges ruházat, a meleg lábbeli, sapka, sál és kesztyű viselete. Fontos az immunrendszer hatékony működésének elősegítése helyes táplálkozással, többek között elegendő vitamin és fehérje bevitelével. Kerülni kell a zsúfolt, zárt tereket, ahol nagyobb a fertőzés átadásának valószínűsége. Az influenza cseppfertőzéssel terjed: az influenzás beteg köhögéssel és tüsszentéssel néhány méteres körzetben a fertőzéshez elegendő mennyiségű vírust ürít, bár ezek a külső környezetben hamar elpusztulnak.

Emiatt nem szükséges fertőtleníteni a levegőt vagy a belső felületeket, a csíraszám csökkentéséhez elegendő a rendszeres szellőztetés is. Kisgyermekek esetében a fertőzéshez kevesebb számú csíra is elegendő, és egyes kutatók szerint a fertőzés piszkos kéz útján is terjedhet. Ezért fontos, hogy rendszeresen – különösen étkezés előtt – szappannal, meleg vízzel legalább 20 másodpercig mossunk kezet, ennek jelentősége a kisgyermekeknél nagyobb. Lehetőleg ne textil zsebkendőbe vagy a kezünkbe tüsszentsünk: használjunk papír zsebkendőt, amelyet ezt követően a szemetesbe dobunk.

Magas lázzal kezdődik a betegség

Ha mégis megfertőződünk, akkor az influenza 2-3 nap lappangás után, hirtelen kezdődik, legtöbbször 39-41 fokos lázzal, erős torok- és fejfájással, ízületi és végtagfájdalommal, valamint általános gyengeséggel. A „náthás” tünetek, például az orrfolyás, az orrdugulás vagy a hörghurut más vírusfertőzésre utalnak, és nem jellemzők az influenzára. A betegség gyorsan, általában 5-7 nap alatt lezajlik, azonban a gyengeség, a fáradékonyság és a mérsékelten száraz köhögés ennél tovább is fennmaradhat. Már az influenza gyanúja esetén is érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a későbbi szövődmények komolyak lehetnek.

A szövődménymentes influenza 1–4, maximum 7 napig tart, kezelése tüneti. Ez főként ágynyugalmat és lázcsillapítást jelent, megfelelő folyadékpótlással. A magas lázat (felnőtteknél 39, gyerekeknél 38,5 fok felett) feltétlenül csökkenteni kell, mert még rövid ideig tartó magas láz esetén is súlyosan károsodhatnak belső szerveink. A lázcsillapítás hagyományosan bevált módja a hideg vizes, minél nagyobb testfelületen alkalmazott borogatás vagy a lázzal megegyező hőmérsékletről fokozatosan hűtött fürdő, valamint a korszerű lázcsillapító gyógyszerek.

Az antibiotikumok az influenzavírusok ellen hatástalanok, ezekkel csak a különféle szövődmények fellépésekor javasolt – kizárólag orvosi utasításra – kiegészíteni a kezelést. Az influenzavírus által gyengített immunrendszert kihasználó baktériumok felülfertőzhetik a légző szervrendszert, így középfül-, arcüreg-, légcső, hörgő- vagy tüdőgyulladást okozhatnak. A szövődmények főként a legyengült védekezőképességű embereket, a csecsemőket, terheseket, időseket és a krónikus betegségekben szenvedőket fenyegetik.

Az anyatej védi a babát

Az anyatej steril körülmények között tárolódik az anya szervezetében, így a szoptatás ideje alatt kell a legkevésbé tartanunk a csecsemő különböző fertőzéses megbetegedéseitől. Egy 6–12 hónapos csecsemőnek minimum napi 5-8 deciliter anyatejre van szüksége az egészséges fejlődéshez és ahhoz, hogy a szervezete kellően ellenálló legyen a betegségekkel szemben. Amennyiben az anyatejes táplálásra nincs mód, úgy 1 éves kor alatt kapjon immunerősítő tápszert a pici – tanácsolják a gyermekorvosok.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás