2010. november 19., 11:162010. november 19., 11:16
Az egyiptomiak által szentnek tekintett hagyma az idők folyamán meghódította a világot. De élelmezési szempontból már a rómaiak idején egyértelmű volt, hogy a viszonylag igénytelen, jól termő és emellett igen egészségesnek tartott növényből könnyedén készíthető sokféle étel. Sülve, főve, olajban kisütve ették a hagymát – és persze levesként. A megfőtt hagymát némi kenyérrel és olívaolajjal meg vízzel elkeverték, és már kész is volt a leves. A pórnép levese manapság már az elit éttermek étlapjain is gyakorta fellelhető, és klasszikus karácsonyi fogássá is vált a franciáknál.
A ma ismert és kedvelt hagymaleves alapja a 17. századi francia hagymaleves, ennek főszereplője pedig a karamellizált hagyma. A francia szájhagyomány szerint a leves modern változatát XV. Lajos találta fel. Egyszer egy vadászatból megtérve a vadászházban csak száraz kenyeret, hagymát, pezsgőt és vajat talált. Ezekből az alapanyagokból volt kénytelen dolgozni, így született a hagymaleves. Az Egyesült Államokban az 1803-ban megjelent A takarékos háziasszony című szakácskönyvben szerepel először a hagymaleves, de igazán kedveltté az 1960-as években vált. Méretre vágják a tálra a kenyeret, így az teljesen befedi a levest, s így teszik be a tálakat a sütőbe pár percre. Az angolok cheddar sajttal és Worcestershire szósszal ízesítik, plusz egy kis fokhagymával, póréhagymával is gazdagítják.
Szerecsendióval, kakukkfűvel, babérlevéllel, mustárral, fehér borssal, gyömbérrel, tárkonnyal, snidlinggel, fehérborral, brandyvel, pálinkával is fűszerezhetjük. Gazdagíthatjuk sajtokkal: ajánlott félkemény vagy kemény sajtok között válogatni, a füstölt sajtok is jól harmonizálnak a levessel, így azt is lehet használni. A rátett kenyérszeletek is variálhatóak, vagy esetleg megkísérelhetjük az egészet cipóba tölteni. Ehhez jó héjas, nem túl nagy bucikat érdemes választani. A levest besűríthetjük habarással, vagy elkeverhetjük csupán a tejföllel, de selymesíthetjük tejszínnel is. Esetleg gazdagíthatjuk pirítottkenyér-kockákkal, sajtgombóccal.
Hozzávalók: 40 dkg vöröshagyma, 5 dkg vaj, 1 evőkanál finomliszt, 1 l csontlé, 1 teáskanál só, kevés frissen őrölt fekete bors, 8 szeletnyi bagett, 10 dkg sajt.
Elkészítés: A hagymát megpucoljuk, félbe-, majd vékony szeletekre vágjuk. A vajat egy mély serpenyőben vagy fazékban megolvasztjuk, majd hozzáadjuk a hagymát, lefedjük, 10 percig hagyjuk párolódni. Közben időnként kavarunk rajta néhányat. Ezután lassú tűzön, már fedő nélkül, gyakori kavargatás mellett karamellizáljuk a hagymát. Negyedóra elteltével a hagyma már elveszti a tartását, aranyszínűvé válik. Nagyon oda kell figyelni, hogy véletlenül se égjen le sehol. Ekkor hozzáadjuk a lisztet, felöntjük a forró levessel, alaposan elkeverjük, és közepes tűzön még negyedórát főzzük. Ezután sózzuk, borsozzuk. A sütő tálcájára helyezzük a reszelt sajttal megszórt bagettszeleteket, majd a grillrács alatt megpirítjuk. A tányérokat háromnegyedig töltjük a forró levessel, ráhelyezzük a kenyérszeleteket.
Hozzávalók: 5 nagyobb vöröshagyma, 1 dl fehérbor, 1 nagy evőkanál finomliszt, 3 cikk fokhagyma, 1 babérlevél, 1 kávéskanál kakukkfű, 1,5 l alaplé, bő fakanálnyi vaj, só, bors.
Elkészítés: A vajat felolvasztjuk egy lábasban, a hagymákat megpróbáljuk a lehető legvékonyabbra vágni. Mikor felvágtuk, rádobjuk az olvadt vajra, és állandó kevergetés mellett, közepes lángon karamellizáljuk. Miután a hagyma elkészült, hozzáadjuk az összenyomott fokhagymagerezdeket, meghintjük a liszttel, felengedjük az alaplével és a borral. Hozzáadjuk a babérlevelet, kakukkfüvet, sót, borsot. Lefedjük, és hagyjuk rotyogni. Sajttal lepirított bagettszeletekkel tálaljuk.
Hozzávalók: 10 közepes fej hagyma, 2 tojássárgája, 1 nagy szelet (10 dkg) rozskenyér, 10 dkg vaj, 2 evőkanál liszt, só, 1 mokkáskanál ecet, ételízesítő.
Elkészítés: Megforrósított vajon megfonnyasztjuk a kockára vágott hagymát. Meghintjük a liszttel és 2 percig pirítjuk. Felöntjük 1 liter vízzel, sóval és ételízesítővel vagy zöldségerőleves-kockával ízesítjük. Felforraljuk, majd hozzáadjuk a darabokra tördelt rozskenyeret. 10 percig főzzük, majd a tűzről levéve felöntjük az ecettel és kevés levessel elkevert tojássárgájával. Állandóan kevergetve kissé összemelegítjük, de már nem forraljuk.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.