2010. november 26., 04:592010. november 26., 04:59
Az együtt töltött időt jellemzi, hogy közel tízezer éves edénytöredékekre bukkantak Oroszországban, és Japánban is hasonlóan régi darabok kerültek elő. De ha csak saját iskolai emlékeinkre hagyatkozunk, akkor is két-háromezer évet utazhatunk az emberiség és az agyagcserép történetében: az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak is agyagedényekben tároltak, szállítottak és főztek. Az ipari forradalom és a technika mérhetetlen fejlődése ellenére a régmúlttól az emberiséggel tartó agyagedény megmaradt. Ma már ugyan csak 1-1 példánnyal bírnak a háztartások, mégis vannak olyan ételek, amelyekhez kifejezetten ezekre az edényekre van szükség.
A római tálat használat előtt legalább félórára áztassuk vízbe, de ha időnk engedi, akkor érdemes akár egy órát is a vízben hagyni, hogy jól megszívhassa magát. Első használat előtt minimum egy órát hagyjuk az új edényeinket a fürdőjükben, hogy utána jól bírják a kiképzést a sütőben. A vizes cseréptálba aztán – elképzelésünk vagy a recept útmutatásai alapján - halmozzuk bele a hozzávalókat, és lefedve, a 190–200 fokra előmelegített sütőbe toljuk be a tálat. A tálban készülő ételeknek nagyjából egy órára van szükségük, de húsok esetében ez az idő ennél jóval több is lehet. A magába szívott nedvességnek köszönhetően az étel a sütőben finoman megpárolódik, hozzáadott zsiradék nélkül is tökéletes lesz, és a fűszerek íze is jobban átjárja mind a zöldségeket, mind a húsokat. Épp ezért fogyókúrázók számára tökéletes főzési módot kínál a római tál. A kíméletes elkészítési módnak köszönhetően a zöldségek vitamintartalmának nagy része is megőrizhető, megmaradnak az ízek, és nem mellesleg a zárt edénynek hála a kifröcsögő, majd helyben leégő zsírt sem kell a sütő faláról kapargatnunk.
Tipikus római tálban készíthető étel a csülök, de a töltött és rakott zöldségek számára is ideális. A húsok közül a zsírtalanabb szárnyasokat és vadhúsokat is omlóssá varázsolja, de remekül helyt áll egy tisztes darab tarja vagy akár egy jó marharagu elkészítésénél is. A francia vidéki konyhában gyakorta szerephez jutó egytálételeket is érdemes római tálban készíteni. Többek között a burgundi marha (boeuf bourguignon) vagy a coq au vin (vörösboros kakas) is elkészíthető agyagedényben. A húsok, zöldségek és rakott, töltött ételek mellett köretek készítésére is igen alkalmas a római tál. Rizst, kölest, sült tésztákat, puliszkából készült köreteket is párolhatunk benne. Sőt: kenyeret is süthetünk benne. Gyümölcsös ételek, deszszertek készítésére is alkalmas, de süthetünk benne töltött gyümölcsöket is, hiszen a tál biztosítja, hogy mind kívül, mind belül kellően puhák lesznek, mire elkészül az étel. Ez a speciális agyagedény egyébként sokakat megihletett, külön szakácskönyvek is megjelentek tálra hangolt receptekkel. A római tál jól tartja a hőt, így érdemes ebben hagyni az ételt, és így tálalni a család számára. Az ecetes vagy szódabikarbónás vízbe áztatott edényt egy dörzsölős szivaccsal vagy kefével súroljuk le. Ha ennél alaposabban szeretnénk megtisztítani, akkor ezzel a vízzel telített edényeket a sütőbe téve forraljuk ki nagyjából félóra alatt.
Hozzávalók: 2 kg bőrös, csontos karaj, 2 kávéskanál szárított zsálya, 4 kávéskanál rozmaring, 1 nagyobb alma, 1 közepes vöröshagyma, 2 dl fehérbor, 1 kg újkrumpli vagy krumpli, só.
Elkészítés: A közel kétkilós karajt felszeleteljük a csont mentén. A szeletek között sózzuk, zsályával és rozmaringgal hintjük, majd egy szelet almát és egy szelet hagymát dugunk a résekbe. A krumplit megpucoljuk, a megáztatott római tál aljára szórjuk, sózzuk, rozmaringgal meghintjük. A tűzdelt húst ráfektetjük, aláöntjük a fehérbort. Az edényt lefedjük, és bő 3 órát hagyjuk a 200 fokos sütőben. Ezután leszedjük a fedőt és lepirítjuk.
Hozzávalók: 1 kg csirkecomb, szeletelt bacon, 1 fej hagyma, fokhagyma ízlés szerint, 2 dl tejföl, 1,5 dl száraz fehérbor, só, bors, 1 db leveskocka, 5 dl rizs.
Elkészítés: Előző nap beáztatjuk a római tálat, ha nem lenne rá időnk, minimum félórával használat előtt. A csirkecombokat sózzuk, borsozzuk, majd nyomunk mindegyik tetejére fokhagymát. A hagymát vékony karikákra vágjuk, majd rászórjuk a húsok tetejére, szeletelt bacont teszünk rá, majd rászórjuk a rizst is. 1 liter vízben megfőzzük a leveskockát, majd ráöntjük a rizsre és a combokra. Végül összekeverjük a tejfölt a borral, kevés vízzel, és az egészet rálocsoljuk a tálban található finomságokra. Hideg sütőbe toljuk, 1-1,5 órát sütjük 200 fokon, majd levesszük a tetejét, meglocsoljuk egy kis vízzel, hogy a rizs megpuhuljon, és a csirkék szépen aranybarnára süljenek.
Hozzávalók 4 személyre: 1 fej hagyma, 25 dkg csiperkegomba, 1 cikk fokhagyma, 8 szelet hal (ízlés szerint ponty, fogas, pisztráng), 1 evőkanál vegyes szárított zöldfűszer (bazsalikom, zsálya, petrezselyem stb.), 15 dkg bacon, 2,5 dl száraz fehérbor, 1 citrom leve, 50 dkg brokkoli.
Elkészítés: A római tálat hideg vízbe beáztatjuk, a hagymát meghámozzuk, felkarikázzuk. A gombát megtisztítjuk és felszeleteljük. A halat belefektetjük a római tálba. Szétosztjuk rajta a hagymát, a gombát, és megszórjuk a zöldfűszerekkel. Ráfektetjük a szalonnaszeleteket. A bort összekeverjük a fokhagymával, sóval és borssal ízesítjük, majd a halra öntjük. Lecsepegtetjük a citromlével. Lezárjuk a római tálat, betesszük a hideg sütőbe, és 220 fokon 45 percig sütjük. A brokkolit megtisztítjuk, megmossuk, rózsáira szedjük, és kissé megborsozzuk. A sütési idő lejárta előtt 25 perccel a halra tesszük. Párolt rizskeveréket és pirítóst kínáljunk hozzá. n
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.