2011. szeptember 30., 11:242011. szeptember 30., 11:24
Az ültetőközeg szürkés színű és teljesen száraz, a levelek szárazak, és papírszerű a tapintásuk. Ilyenkor távolítsuk el az elhalt növényi részeket, majd az edényt merítsük vízbe addig, amíg az ültetőközeg átnedvesedik. Hagyjuk, hogy a felesleges víz lecsöpögjön, és tegyük a növényt világos, jól szellőzött helyiségbe, de ne legyen huzatban. Ezután permetezzük le a növény lombját. Egyszerre csak kis adagokkal öntözzük az ültetőközeget, és csak akkor, amikor az előző adagot már teljesen elhasználta, és a növény láthatóan kezd magához térni. Fontos tudni, hogy csak szoba-hőmérsékletű vagy annál egy-két fokkal melegebb vízzel szabad öntözni a szobanövényeket. A túlöntözés legalább annyira veszélyes, mint a vízhiány.
Az ültetőközeg teljesen átnedvesedett, a levelek elsárgultak és lógnak. Ha a tünetek enyhék, akkor tegyük a növényt napos helyre, és szüneteltessük az öntözést addig, amíg az ültetőközeg kiszárad, nehogy a pangó vízben megfulladjanak a gyökerek. Ha viszont az ültetőközeg teljesen vizes, és a gyökerek feketék és lágyak, az azt jelenti, hogy már megtelepedtek rajta a penészgombák. Ilyenkor csak az segít, ha száraz ültetőközegbe ültetjük át a növényt. Vágjuk le a megpenészedett, elrothadt növényi részeket, és kezeljük valamilyen gombaölő szerrel. Szüneteltessük az öntözést, inkább a lombot permetezzük.
A tápoldatozáshoz, azaz a növények egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen tápanyagok pótlására nagyon sokféle termék közül választhatunk, amelyek még a speciális igényű növényeknek is alkalmasak. Különféle tápoldatok léteznek a virágos és a levéldísznövényeknek. A tápoldatozásnál pontosan be kell tartani a gyártó utasításait, mert szinte minden egyes terméknek más és más az adagolása és a felhasználási módja. Nagyon figyeljünk oda a megfelelő adagolásra, mert a túladagolás (akár a túl gyakori tápoldatozás, akár az egyszerre bevitt mennyiség túladagolása) jóvátehetetlen károkat okoz, akár el is pusztulhat a növény. Kérdéses esetben inkább kevesebbet tápoldatozzunk. Két tápoldatozás között – különösen ha vízben oldható tápoldatot használunk – mindig öntözzük meg tiszta vízzel is a növényeket, nehogy túl sok tápanyag halmozódjon fel, mert az káros a növényre.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.