2012. július 20., 09:462012. július 20., 09:46
Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, a várandós édesanyák, az idősek és betegek. Számukra rendkívül fontos, de egészséges utazók számára is ajánlott az alábbi tanácsok betartása.
A hosszú útra induló már előzetesen tájékozódjon arról, hogy az adott országba beutazáshoz szükséges-e, javasolt-e védőoltás, vagy betegségmegelőző célzattal gyógyszer szedése. Kérjen tanácsot háziorvosától, milyen gyógyszereket javasol az úti csomagba magukkal vinni. Ha kisgyermekkel, idős, beteg személylyel utazik együtt, célszerű számukra némi megszokott, biztonságos, nem romlandó hazai élelmiszert is csomagolni. Nemcsak a szép élményekre, hanem az esetleges megbetegedésre, annak megelőzésére is fel kell készülni. Szervezetünk olyan mikrobákkal találkozhat, melyek ellen nem alakult ki védettség, így ételfertőzés, ételmérgezés előfordulásával is számolni kell.
Az utazócsomagba mindig kerüljön szappan vagy kéztörlő, kézfertőtlenítő kendő. Gyakran, étkezés előtt pedig mindig mossunk kezet, vagy használjuk a kézfertőtlenítő kendőt. Csak tiszta evőeszközzel, tiszta kézzel nyúljunk ételhez, vagy szalvétával fogjuk azt meg. Gyanús higiénés körülmények között az evőeszközt is töröljük át, az étel tányérral érintkező alsó rétegét ne fogyasszuk el. A gyomorrontást, ételmérgezést baktériumok, vírusok okozzák. Ezek az ételre és szervezetünkbe szennyezett kézzel is bekerülhetnek, amit alapos kézmosással megelőzhetünk.
Utazás előtt tájékozódjunk az úti cél higiénés viszonyairól, és arról, iható-e a csapvíz. Ha a csapvíz nem biztonságos, ne igyunk csapvizet, még fogmosásra se használjuk. Soha ne igyunk utcai csapból, szökőkút vizéből. Vigyünk magunkkal vízforralót vagy vízfertőtlenítésre alkalmas szert. A palackozott italok – ha előttünk nyitják fel – és a sör, bor, tea, kávé általában biztonságosak. Gondoljunk azonban arra is, hogy a dobozos italok szájunkhoz érintett fedele szennyezett lehet. Ne kérjünk, ne fogadjunk el jeget az italba. A gyomorrontást, ételmérgezést okozó baktériumok, vírusok a vízben és a jégkockán is jelen lehetnek.
Lehetőleg frissen készült, forrón tálalt ételt fogyasszunk. Ez gyakorlatilag biztonságos, még utcai árusnál is. A több órán át langyosan tárolt, előre elkészített ételek veszélyesek lehetnek. A legyek által látogatott, nem tiszta edényben tálalt ételt ne fogadjuk el. A gyümölcsöt tiszta késsel hámozzuk meg. Ha nem lehet meghámozni, ne fogyaszszuk el. A zöldségekre, gyümölcsökre vonatkozó alapszabály: „hámozd meg, főzd meg, vagy hagyd ott”!
A saláták, előre szeletelt gyümölcsök, utcán árult gyümölcslevek veszélyesek lehetnek. Ne fogyasszunk nyers vagy alig hőkezelt tojást tartalmazó ételt (majonézes termékek, egyes mártások, desszertek). A keményre főtt tojás biztonságos, de a tojásrántotta fogyasztása kockázatos lehet. Nyers kagylót ne együnk, egyes halak, kagylók még sülve is mérgezőek lehetnek.
A hal- és kagylófajták fogyaszthatóságát illetően tájékozódjunk a helyi lakosoktól. A gyomor-bélrendszeri fertőzést okozó baktériumokat, vírusokat, egyéb mikrobákat a sütés, főzés, forralás gyakorlatilag elpusztítja, ezért biztonságosnak tekinthető minden frissen készült, forrón tálalt étel. A későbbi langyos tárolás során azonban a mikrobák felszaporodhatnak, így a több óráig szobahőmérsékleten tárolt készételek jelentik a legnagyobb veszélyt. Gyakran találhatók kórokozók pasztőrözetlen tejben, zöldségeken, gyümölcsökön, salátákon, fagylaltban is.
Legfontosabb már az első tünetek megjelenésétől kezdve a folyamatos folyadék- és sópótlás. A tiszta víz fogyasztásánál hatékonyabb, jobban felszívódik, egyben az elvesztett anyagokat is pótolja szükség esetén a következő recept alapján könnyen elkészíthető oldat: egy kávéskanál sót és hat kávéskanál cukrot tegyen egy liter vízbe, majd minden hasmenés, hányás után fogyasszon lassan 1-2 dl-t (két év alatti gyermek 1 -1 dl-t). Aki bármilyen szokatlan tünetet észlel, forduljon orvoshoz
Ha hazautazása után betegszik meg, ne felejtse el megemlíteni az orvosnak, merre járt, ez ugyanis segítheti a diagnózist és a kezelés hatékonyságát. Hasmenéskor a felerősödött bélmozgások miatt a szervezet víz-kiválasztása fokozódik, és a bél vízvisszatartó zavara révén az ásványi anyagok a híg széklettel kiürülnek a szervezetből. Az elektrolitháztartás egyensúlyának visszaállítása érdekében pótolni kell a folyadékot és az ásványi anyagokat egyaránt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.