„Ha a helyi terméket választom, akkor a gyerekem egészségét választom” Pr-cikk

„Ha a helyi terméket választom, akkor a gyerekem egészségét választom”

„Szeretnék egészségesebb lenni” – hangoztatjuk oly sokszor, de a lépések az egészségesebb életmód irányába legtöbbször elmaradnak. Hadnagy Ágnes gyógytornászt, az Udvarhelyszéki Anyák Egyesületének önkéntesét kérdeztük arról, hogy mégis hogyan válhatunk tudatos vásárlókká, miért érdemes rövid ellátási láncokból beszereznünk élelmiszereinket, és egyáltalán hogyan tudjuk a jövő generációit a természetközeliségre nevelni.

Támogatói tartalom

2023. szeptember 22., 09:002023. szeptember 22., 09:00

– Gyógytornászként miért tartod fontosnak, hogy klienseidet a REL, azaz a rövid ellátási lánc fogalmával megismertesd?

– Úgy a társadalom felelős tagjaként, mint gyógytornászként és szülőként is elengedhetetlennek tartom, hogy az egészséges életmódot népszerűsítsem minden létező platformon. Ehhez szorosan hozzátartozik az, hogy felhívjam a figyelmet arra,

mennyire fontos, hogy élelmiszereinket, alapvető használati tárgyainkat megbízható és etikus forrásból szerezzük be.

Felelősségemnek érzem, hogy jó példával járjak elől, hiszen van egy kislányom, akinek szeretném továbbadni elveimet, bízva abban, hogy ezeket ő is megtanulja, és majd továbbadja saját gyerekeinek.

Galéria

Fotó: REL-kampány

A gyógytorna mellett az Udvarhelyszéki Anyák Egyesületnél tevékenykedem mint önkéntes, és ezáltal számtalan kismamával kerülök kapcsolatba nap mint nap. A Babaváró workshopjaink alkalmával kiemelten fontosnak tartjuk elmondani a leendő vagy újdonsült kismamáknak, apukáknak, hogy az anyatejes táplálás után kezdjék el a BLW-hozzátáplálást. Ennek a módszernek az a lényege, hogy

a baba már egészen kicsi korától kezdve találkozzon a szezonális, helyi alapanyagokkal.

Egyrészt ezek a termékek sokkal egészségesebbek, ugyanakkor amennyiben eredeti formájukban ismerik meg a különböző gyümölcsöket, zöldségeket, hamarabb kialakul a kéz- és szájkoordináció, és ezáltal fejlődik az idegrendszerük is. Egy másik fontos dolog, amelyhez ez a típusú hozzátáplálás segítséget nyújthat, hogy

fenntartsuk az úgynevezett öklendező reflexet. Ha egy kisbaba csak pépes ételeket kap, akkor képes ezt a reflexet elfelejteni.

Ez abból a szempontból is veszélyes, hogyha játék közben mondjuk a szájába kerül egy legódarab, akkor azt könnyen lenyelheti a reflex hiányában, ami fulladáshoz is vezethet.

Galéria

Fotó: REL-kampány

– Édesanyaként hogyan építed be az egészséges életmódot a család mindennapjaiba?

– A természetközeliség végigkísérte az egész életemet. Már kisgyerekként is a mindennapi élet része volt, hogy például nagytatámmal gyógynövényeket gyűjtöttünk be, vagy éppen gombát szedtünk. Az élet úgy hozta, hogy a férjem is természetvédelemmel foglalkozik. Tőle is nagyon sok mindent megtanultam az évek során. Szerencsésnek mondhatom magam, mert felnőttként, családanyaként csak még inkább tudatossá kezdek válni. Mivel Székelyudvarhelyen élek, és úgy a munkahelyemhez, mint az otthonunkhoz nagyon közel van a Helyénvaló bolt, ezért rendszeresen vásárolok náluk. Például rendszeresen onnan szerzem be a kovászos kenyérhez a kenyérlisztet. Ugyanakkor a havi vásárba is szívesen ellátogatok. Mindkét helyben

nagyon szeretem azt, hogy személyes kapcsolatot tudok kiépíteni, meg tudom kérdezni bizonyos termékek összetételét, de akár még tapasztalatcserére is lehetőségem nyílik a termelővel.

Véleményem szerint a példamutatás a legjobb gyereknevelési módszer, ezért a kislányunkat is rendszeresen bevonom akár a vásárlásokba, vagy éppen támogatom, hogy részt vegyen a kerti munkálatokban. Az, ha saját kezével szedheti le az epret, málnát a kertből, vagy éppen segítkezik a krumpliszedésnél, szerintem a legjobb arra, hogy megtapasztalja a körülötte lévő világot.

Galéria

Fotó: REL-kampány

Ugyanakkor számomra mint anya egyfajta biztonságérzetet nyújt a tudat, hogy a helyi termékek egészségesebbek, táplálóbbak, mint a multinacionális vállalatoknál megvásárolható társaik. Ha a helyi terméket választom, akkor a gyerekem egészségét választom.

– Mit tanácsolsz azoknak, akik szeretnének elindulni az egészségesebb életmód irányába?

– Az első és legfontosabb, hogy törekedjünk a tudatosságra. Ez a tudatosság magában foglalja azt, hogy előre tervezzünk, legyen szó a bevásárlásról, a főzésről. Elképesztő mennyiségű élelmiszert vagyunk képesek elpazarolni és kidobni, pedig néha csak egy kis odafigyelésre lenne szükségünk ahhoz, hogy csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat. Az első lépést megtenni mindig nehéz, és gyakorlatilag saját magunkat is át kell nevelnünk. Gondoljunk bele abba, hogyha elkezdünk mától kezdve minden nap helyi, friss és szezonális gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani, akkor mennyivel hosszabbíthatjuk meg az egészségesen töltött éveink számát.

Tegyünk ma azért, hogy a jövőnk egészségesebb legyen, hiszen egészségesnek maradni nem kiváltság, hanem akarat kérdése.

Az első lépést nemcsak magunkért tesszük meg, hanem családunkért, gyermekeinkért.

Ha Te is fontosnak tartod támogatni a helyi termelőket, számít, hogy milyen élelmiszer kerül a családi asztalra, és szeretnéd saját példádon keresztül nevelni az eljövendő generációkat, akkor támogasd a Civitas Alapítvány rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kampányt azzal, hogy megosztod ismerőseiddel a cikket, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradj velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncok szakértői és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Sőt, ha szeretnél helyi, zamatos, megbízható forrásból származó szörpöket kóstolni, akkor térj be a székelyudvarhelyi Helyénvaló boltba (Székelyudvarhely, II. Rákoczi Ferenc utca 15. szám), hiszen egész szeptemberben ingyenes szörpkóstolás zajlik. Interjúinkat meghallgathatod a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhatsz meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL

(X – Fizetett hirdetés)

Galéria

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)