2012. március 30., 09:002012. március 30., 09:00
Mint magyarázta, a beidegződések kialakulását több dolog okozhatja, például a gyakran előforduló beszédhibákban nagy szerepet játszik a szülők beszédstílusa. Ugyanis amikor a gyerek beszélni tanul, a szülő hajlamos ismételgetni a rosszul kiejtett szavakat.
„A gyermek utánzással tanul meg beszélni, azokat a hangokat, amelyeket a környezetében hall, próbálja reprodukálni, és ez általában sikerül is neki. A szülők selypítése befolyásolhatják a gyerek beszédhibáinak a kialakulását, valamint meg is erősítheti azokat. Ha a kicsi rá is jön magától, hogy nem helyesen ejti az adott szót, úgy érzi, hogy a szülő elfogadja, ezért használni fogja, és ily módon nem igyekszik a beszédhibákat kiküszöbölni” – mondta a szakember, aki leszögezte: az öt- és kilencéves kor közötti gyerekeknél a leggyakrabban jelentkező probléma a fogközi ejtés.
„Az az eset, amikor a gyermek a nyelvét a sziszegő hangok képzésénél a két fogsora közé illeszti, és nem zárja össze a fogait. Ilyenkor problémássá válik az s, sz, z hang formálása” – magyarázza. A beszédhibák kialakulásának okait több kategóriába csoportosíthatjuk: léteznek olyan esetek, amikor hiányoznak a gyereknek a szervi adottságai a hang kiejtéséhez, legtöbbször azonban sokkal összetettebb a probléma. A rendellenességek ugyanis lelki okokra is visszavezethetők.
„Ha például a szülő fél attól, hogy a gyereke felnő, akkor megerősíti a beszédhibáját, s tudat alatt így próbálja egy korábbi fejlődési fázisban megtartani” – vélte a logopédus, de hozzátette, hogy a szülők beszédhibája is befolyásolja a gyereket. Ha például beszédhibás a szülő, akkor a gyermeknek sokkal nehezebb megtanulni a hangok helyes formálását.
A pszichológiai problémák felismerése is a logopédus feladatkörébe tartozik: „Amikor a logopédus elkezd foglalkozni a gyerekkel, akkor előbb a szülővel beszélget. A hatékony közös munka érdekében tudnia kell a gyerek rövid élettörténetét is. Hogyha rájön arra, hogy a beszédhibának lelki okai vannak, akkor arra is rá kell világítania” – fejtette ki a szakember. Mint fogalmazott, a szülőnek példát kell mutatnia gyermekének. A szülőnek mindig tisztán, érthetően kell beszélnie a gyerekkel, és a helytelenül ejtett szavakat meg kell ismételnie minden alkalommal helyesen is.
A ritmusgyakorlatok is sokat segítenek. Nem szükséges azonnal logopédushoz fordulni, jobb, ha természetesen alakul a beszéde, ha nem érzi úgy a gyermek, hogy neki segítségre van szüksége. Ha a szülő úgy tapasztalja, hogy a gyerek beszéde nem fejlődik ennek ellenére sem, akkor indokolt a segítségkérés. A logopédus heti egy alkalommal találkozik a gyerekkel, majd házi feladattal látja el – ez napi rendszerességgel körülbelül tíz perc gyakorlást igényel.
Ilyenkor a szülőnek is ellenőriznie kell, hogy teljesítette-e a gyerek a feladatokat, ráerőszakolni viszont semmiképp nem szabad – azzal esetleg még rosszabbá teheti a helyzetet. „Játékosan kell rávenni a kicsit a beszédgyakorlatok elvégzésére, hogy észre se vegye ennek előírt voltát” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Amennyiben gyermekkorban elhanyagolták a beszédhiba javítását, az így felnőtt emberek már nagyon nehezen tudnak megtanulni tisztán beszélni, ezért olyan szakmákat kénytelenek választani, amelyben elkerülhetik a nyilvános beszédet. De felnőttkorban sem lehetetlen a beszédjavítás.
Gazda Emese
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.