A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztünk arról, hogy milyen célok mentén építették fel az immár 5 éve működő vállalkozást. Egyáltalán milyen segítséget tud nyújtani a kezdeményezés a helyi termékek népszerűsítésében, milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.
2023. december 02., 16:232023. december 02., 16:23
2023. december 02., 16:252023. december 02., 16:25
– Mit fed a REL kifejezés, azaz a rövid ellátási lánc?
– Nincsen egyféle pontos meghatározása a REL-nek, de a lényege, hogy a helyi termék minél rövidebb úton jusson el a vásárlók asztalára.
Romániában a rendszerváltást megelőzően mivel nem lehetett túl sok élelmiszerhez hozzájutni, ezért eléggé hamar kialakult, hogy a falun élő rokonoktól szerezték be az emberek a szükséges dolgokat. Ez már önmagában egy rövid ellátási láncnak számított. Ugyanakkor ma már az élelmiszer csomópontok, azaz a food hubok is ebbe a kategóriába tartoznak, mint amilyen a székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt is. A REL kategóriába soroljuk ugyanakkor a különböző piacokat, havi vásárokat is.
Molnár Judith, a Helyénvaló Kft. igazgatója és REL-szakértő
Fotó: REL-kampány
– Mi az, ami nem számít rövid ellátási láncnak?
– Bár sokan előszeretettel vásárolnak a Facebookon megtalálható helyi termékeket forgalmazó csoportokból, ezek mégsem számítanak a REL kategóriába, mivel az itt megtalálható termékek esetében nem lehet kontrollálni a forrást. Benne van a pakliban, hogy az adott eladó nagykereskedőktől vásárolja meg az alapanyagait, és azokat dolgozza fel. Ez nem egy követendő példa, de a szakma sokat vitatkozik róla.
– Mit érdemes tudni a Helyénvaló helyi boltról, mint élelmiszer csomópontról?
– A boltot a 30 éves székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány indította útjára 2018-ban. A mai napon 104 termelő mintegy 1300 termékét értékesítjük, melyeket Székelyudvarhely és 75 kilométeres körzetéből szerzünk be.
Ez a példa másolható, és jó lenne egész Székelyföld vagy Erdély szerte meghonosítani, de sajnos a mai napig nem sikerült a gazdasági fenntarthatósági küszöböt elérnünk.
A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt kínálatában megtalálható a következő kategóriák: tejtermékek, hústermékek, feldolgozott zöldség-gyümölcs, a nyers zöldség-gyümölcs, méz és méhészeti termékek, olajok, száraz tészták, pékipari termékek, édességek,
Fotó: REL-kampány
– Milyen előnyökkel jár, ha valaki rövid ellátási láncokból szerzi be élelmiszereit?
– Egyrészt egészséges, helyi és friss terméket kap a vásárló. Másrészről lehetősége van érzelmileg kötődni a termelőhöz, ha ismeri annak hátterét, családját. Nem utolsó sorban pedig a helyi gazdaságot erősíti ez a fajta árucsere. Egyfajta felelősséget is ró a vásárlóra, hiszen kistermelő családok fennmaradását, megélhetését segíti, akik lehet, ha az ő vásárlása nélkül megszűnnének létezni. A helyi termelők olyan színfoltjai a gazdaságnak, akik nélkül a székelyföldi táj veszne el.
Pedig hatalmas tudás birtokában vannak, és olyan kincseket állítanak elő, amelyeknek kiemelt helye kell legyen a családok asztalán.
– Mi a Helyénvaló helyi bolt előnye szemben például a piacokkal, vásárokkal?
– A bolt a hét hat napján rendelkezésre áll. A vásárlóknak nem kell megvárniuk a piac vagy vásár napját, hogy helyi, friss élelmiszerekhez juthassanak. Ugyanakkor jólképzett szakemberekkel rendelkezünk, akik igyekeznek a környékünk kínálatának legjavát kiválasztani, és értékesíteni a boltban. Ezeknek a termékeknek az útja igazolt és átlátható. Gyakorlatilag a Helyénvaló számtalan dolgot átvállal úgy a termelő, mint a vásárló oldaláról.
Ugyanakkor a frissen hozzánk kerülő termelőknek segítünk minden szükséges engedély beszerzésében is. A fogyasztók szempontjából pedig igyekszünk egy olyan széles termékpalettát összeállítani, amely segíti őket abban, hogy mindent egy helyen megtalálhassanak. Nem utolsó sorban pedig webshoppal is rendelkezünk, ahonnan bárki bármikor rendelhet helyi terméket. Jelenleg 9–10 féle kategóriával rendelkezünk, melyek a következők: tejtermékek, hústermékek, feldolgozott zöldség-gyümölcs, a nyers zöldség-gyümölcs, méz és méhészeti termékek, olajok, száraz tészták, pékipari termékek, édességek, teák és fűszerek, illetve kézműves termékek.
Gyümölcsfesztivál, 2019
Fotó: REL-kampány
– Miért volt szükség a Helyénvaló helyi bolt elindítására?
– Úgy tapasztaltuk, hogy a globális élelmiszer-rendszerek túlságosan is bőséges kínálata miatt háttérbe szorultak a helyi termékek. Az a feladatunk, hogy eszükbe juttassuk az embereknek ezeknek a termékeknek a fontosságát. Külön öröm számomra, hogy Európa-szerte egyre népszerűbb a rövid ellátási láncokból való vásárlás. A jövőben az a tervünk, hogy még inkább kiszélesítsük a boltban megtalálható kínálatot, és előszeretettel várjuk vásárlóink visszajelzéseit, hiszen közös munkának kell lennie a bolt fejlesztése.
És végül, de nem utolsósorban helyére kerül a Helyénvaló Helyi bolt. Öt év „albérleti” lét után saját otthonba költözik a boltunk. Támogatók bevonásával, de önerőt is beletéve a Civitas Alapítvány létrehozott egy Helyi Termék Központot a Solymossy utca 31 szám alatt. Kisebb, de könnyen megközelíthető, parkolóval ellátott új helyén 2024 januárjától keresheti fel bárki a boltot, és vásárolhatja meg a környék kistermelőinek termékeit rövid élelmiszer értékesítési láncban. Szorgalmazzuk vásárlóinkat, hogy adják le előre rendeléseiket, hogy fedezzék fel az előrendelés megbízhatóságát és fontosságát. Kiszámítható a fogyasztó számára, megkönnyíti a termelő munkáját. Nagy szeretettel várjuk régi és új vásárlóinkat!
Ha érdekesnek találtad cikkünket, akkor oszd meg ismerőseiddel, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradj velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Azt is megmutatjuk, hogy a mindennapjaidban milyen lépéseket tudsz tenni egy élhetőbb környezetért, miként támogathatod a helyi termelőket. Interjúinkat meghallgathatod a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhatsz meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL
Látogass el a helyenvalo.ro/karacsony weboldalra is, és vásárolj helyi termékekből álló ajándékcsomagot szeretteidnek, akár céges partnereidnek!
(X – fizetett hirdetés)
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.
Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.
2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.
Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.
szóljon hozzá!