2010. november 11., 18:012010. november 11., 18:01
A korai kísérletek ellenére az első, valóban rumnak nevezhető cukornádpárlat nagyjából a 17. századra tehető. A Karib térségben, Barbadoson a rabszolgák kezdtek el a – Kolumbusz Kristóf által meghonosított cukornádból gyártott – cukor melléktermékéből erjesztett alkoholos italokat készíteni. Így jött létre az erjesztett melaszból a ma már világszerte kedvelt ital, a rum.
Hamar népszerűvé is vált, így a szigetek után Észak-Amerikát hamar meghódította, olyannyira, hogy 1664-ben a britek már beindították az első lepárlót a mai Staten Islanden. Ebből az évből származik a Bumboo, az első írásos rum alapú koktélrecept is.
A 19. századig a rum masszív barna színű ital volt. A spanyol királyi fejlesztési tanács szerette volna, ha a nagyközönség számára is hívogatóvá válna ez az ital, így 1843-ban megbízták Don Facundo Bacardi Massót, hogy próbáljon meg egy simulékonyabb, szebb italt előállítani. Don elutazott Kubába, s nekiállt kísérletezni az alapanyagokkal, az erjesztéssel és a lepárlással. A többéves munka eredménye egy letisztult, finom párlat lett. A gyártást Masso 1862-ben kezdte meg, s ezzel útjára indította a világ egyik leghíresebb italát. A hajókra a rum kényszerűségből került.
A hoszszú hajóútra való felkészülésnél az élelmiszer mellett az italkészlet is mindig fejtörést okozott a kapitányoknak, így aztán boldogan vettek fel utánpótlást az út során, ha erre lehetőségük nyílt. Így került a 17. századi hajók fedélzetére a Karib térségben frissiben megalkotott rum. 1655 után már nem a korábban kedvelt sört vitték az utakra, inkább a rumot részesítették előnyben a hajósok. Ám a rumnak a tartósságával szemben voltak hátulütői is, például a legénység meglehetősen delíriumos állapotba került tőle viszonylag gyorsan, s nehezen, vagy egyáltalán nem volt képes ellátni a feladatait. Épp ezért, valamint a hajókon rendszeresen megjelenő betegség, a skorbut megelőzése végett a rumot vízzel hígítva, kicsit cukrozva és zöld citrom levével gazdagítva kezdték a legénységnek adni. Ekkor született meg a grog.
A rumot rengeteg módon lehet kategorizálni. Az erjesztés módja, az alapanyagok mibenléte, az íze vagy az előállításával büszkélkedő ország, esetleg alkoholtartalom szerint mégis leggyakrabban a színe alapján szoktuk ezeket az italokat megkülönböztetni: létezik fehér, arany, sötét, prémium rum is. A rumokat adhatjuk koktélokhoz, vagy hideg téli estéken étvágygerjesztő italként, köszöntőként. Forralt borba, puncsba, tojáslikőrbe is nagyszerű, de akár egy jó teát is felturbózhatunk egy kevés rummal. Az italok mellett a konyhában további szerephez is juthat a rum.
A klasszikus kókuszgolyóban, puncstortában és gesztenyepürében elfoglalt szerepe mellett krémeket ízesíthetünk, illetve süteményeket is lazíthatunk vele. A legtöbb háztartásban a desszertekbe való mazsolát vagy más aszalt, szárított gyümölcsöt is gyakorta áztatjuk néhány órát rumban. A piskóták tésztájába is érdemes tenni. A receptben megadott folyadékmennyiség maximum egynegyedét lecserélhetjük rumra, aminek alkoholtartalma a sütés közben elpárolog, viszont gyönyörű, könnyű szerkezetű tésztát kapunk eredményül.
Épp ezért nem szabad a sütemények tésztájában feltüntetett rumot aromával helyettesíteni, mert így pont az a hatás marad el, amiért az egészre szükség van. Az olajban sütött tésztákból is elpárolog a receptben megadott mennyiségű alkohol, cserében megvédi a tésztát a túl sok olaj felvételétől, és segít megőrizni levegős állagát. A már említett rumos édességek mellett itt az Európában több országban is igen népszerű rumos szirupba áztatott kelt tészta. A tradicionális angol karácsonyi puding is elképzelhetetlen rum nélkül.
De mi is variálhatunk a már meglévő receptjeinken, például a tiramisu készítésekor rummal is ízesíthetjük a kávét, amibe a babapiskótát mártjuk. Ha tehetjük, az ételeinkhez aroma helyett inkább úgynevezett illatos sütőrumot vagy fehér rumot használjunk. A tésztákon kívül a gyümölcsös ételeket is ízesíthetjük rummal. A gyümölcslevesek mellett a felnőtteknek szánt gyümölcssalátába, bóléba is nagyon jó a rum. A friss sárgadinnyéből metszett golyóbisokat is érdemes ezzel az alkohollal felöntve hűteni jó néhány órát, hogy tökéletes zárása legyen egy vacsorának.
Hozzávalók: 15 dkg darált mogyoró, 10 dkg darált keksz, 5 dkg porcukor, 1,5 dkg holland kakaópor, 2 evőkanál méz, 0,6 dl rum.
Elkészítés: A száraz alapanyagokat egy tálba kimérjük, majd alaposan összekeverjük, végezetül hozzáadjuk a mézet és a rumot. Masszává gyúrjuk, majd enyhén vizes kézzel golyókat formálunk belőle. Durvára darált mogyoróba forgatjuk, és egy éjszakára a hűtőbe tesszük.
Hozzávalók: 11 dkg vaj, 2 evőkanál rum, 22 dkg porcukor, 6 tojásfehérje, 11 dkg darált dió, 11 dkg grízes liszt, 1 csomag sütőpor, 1 marék mazsola.
Elkészítés: A lisztet összekeverjük a sütőporral, a dióval és a cukorral, elkeverjük a megolvasztott vajjal, a rummal és a tojásfehérjék kemény habjával. Kuglófformában 185 fokra előmelegített sütőben sütjük tűpróbáig.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.