2012. március 09., 09:392012. március 09., 09:39
A paszternák vagy pasztinák Európában és Ázsiában is őshonos. A rómaiak nagyon kedvelték, termesztették is, sőt a hódító hadjárataik során Európa számos területére magukkal vitték, és ott is meghonosították. Ennek a missziónak volt köszönhető, hogy a rómaiak felfedezték, az általuk annyira kedvelt gyökérzöldség az északabbra fekvő, hidegebb területeken ízletesebbé válik.
Így jöttek rá, hogy a paszternákot az első fagy után érdemes fogyasztani, amikor már sokkal édesebb. A paszternák a középkorban sem veszített a népszerűségéből. A köznép számára szinte az egyetlen elérhető, télen is jól elálló zöldségféle volt, amit magas cukortartalma és szintén magas tápértéke miatt is kedveltek. A fehérrépára nagyon is hasonlító gyökérzöldség azért jóval húsosabb, dundibb, és íze is egészen más: sokkal édesebb, teltebb. És bár komoly a hasonlóság, nagy különbség, hogy a paszternák – avagy pasztinák – levele nem fogyasztható.
Ha paszternákot veszünk, ne túl nagy példányokat válasszunk, mert azok között sok a fás. Inkább a nagyjából 20 centi hosszúságú gyökereket keressünk, amik kemény húsúak, s nincsenek rajtuk puha foltok. A fonnyadt, foltos gyökereket ne vegyük meg.
A paszternák sötét, hűvös helyen sokáig eláll, de szobahőmérsékleten is kibírja néhány napig, ha nincs meghámozva. Krémlevesnek is tökéletes a paszternák, édes ízének köszönhetően jól illik gyümölcsökhöz is
A paszternákot felhasználás előtt javasolt meghámozni, ehetjük nyersen, párolva, főzve, sütve, pirítva, grillezve, illetve készíthetünk belőle zöldségchipset is. Nagyon jó köret, de krémlevesnek és főzeléknek is remek.
A franciák által oly kedvelt tejszínnel összesütött krumplis egytálételben is helyet cserélhet a krumplival, sőt más ételekben is nyugodtan helyettesíthető a krumpli paszternákkal, például remek püré varázsolható belőle. De nemcsak a krumpli helyettesíthető vele, hanem a sárgarépa alternatívájaként is használható. Nagyon finom a félig főtt, panírba forgatott, majd kisütött paszternák is.
Salátákba is jól illik ez a gyökérzöldség. Ilyenkor érdemes reszelni vagy hámozóval szelni, hogy kellemesen vékony kiegészítője legyen a salátának. Bátran ízesíthető szinte bármivel, de kifejezetten kedveli a curryt és a zöld fűszereket. A paszternákból egy kis gyümölccsel, mézzel könnyedén édességet is varázsolhatunk.
A paszternákban található folsav, kálcium, kálium, B1-, B2-, B3- és C-vitamin, vas és cink. Ezenkívül magas a rosttartalma.
Tejszínes paszternák
Hozzávalók: 1 kg paszternák, 6 dl tejszín, 10 dkg vaj, só, frissen őrölt feketebors, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg edami sajt.
Elkészítés: A paszternákot megpucoljuk és leheletvékony szeletekre vágjuk, amiket egy tálnyi hideg vízbe teszünk. A szeleteket alaposan átöblítjük, lecsöpögtetjük, majd egy konyharuhával áttörölgetjük. Egy üvegtepsit a főzőlapra helyezünk, ebben felolvasztjuk a vajat, majd hozzáadjuk a tejszínt. Apróra vágott fokhagymával, borssal és sóval fűszerezzük. Amikor már majdnem forr, akkor beletesszük a paszternákot és átkeverjük. Néhány percet hagyjuk főni, majd sajttal megszórjuk, és a 150 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Bő másfél órát hagyjuk sülni, amíg meg nem színesedik rajta a sajt.
Paszternákos pite
Hozzávalók: 35 dkg paszternák, 15 dkg vaj, 15 dkg cukor, 10 dkg méz, 3 tojás, 25 dkg finomliszt, 1 csomag sütőpor, 2 teáskanál fahéj, 5 dkg dió, 1 narancs héja, csipet só.
Elkészítés: A paszternákot megpucoljuk és megpároljuk, majd botmixerrel krémesítjük, és hagyjuk hűlni. A lisztet kimérjük, hozzáadjuk a sütőport, a fűszert, a narancs héját, a csipetnyi sót és a cukrot. A kihűlt zöldségpüréhez hozzácsorgatjuk a mézet, a felütött tojásokat és a megolvasztott vajat. Végezetül a szárazanyagokat hozzáadjuk a paszternákpüréhez és csomómentesen elkeverjük. A diót megtörjük és beleszórjuk a masszába, majd azt egy sütőpapírral kibélelt közepes tepsibe öntjük. 180 fokon nagyjából 40 perc alatt készre sütjük.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.