2012. június 22., 08:492012. június 22., 08:49
Az asztmás megbetegedések jelentős százalékáért a házi port teszik felelőssé, pedig korábbi kutatások már rávilágítottak arra, hogy a gyermekkori asztma kialakulása leginkább a házi porban található baktériumok fajösszetételétől függ.
A házi por összetételét nagymértékben befolyásolja, hogy van-e otthonunkban háziállat – elsősorban kutya vagy macska – , ezért a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem szakemberei a házi porban található baktériumokat kutatva bebizonyították, hogy a kutyát vagy macskát tartó háztartásokban más baktériumfajok fordulnak elő a házi porban, mint a kisállat nélküli otthonokban.
A kutatók azt feltételezték, hogy a kutyás háztartások esetében a házi porban lévő mikrobák a gyomor-bél traktusban történő megtelepedésük során olyan immunreakciót váltanak ki, amely védelmet nyújt a gazdaszervezet számára az asztmával is összefüggésbe hozott RSV (respiratory syncytial virus) ellen. Az RSV vírus gyermekeknél igen gyakran okoz enyhe vagy akár súlyos lefolyású légúti fertőzést, amelyek közül az utóbbi jelentősen növeli a gyermekkori asztma kialakulásának kockázatát.
A kísérlet során egerek bevonásával vizsgálták a kutyás háztartásból származó házi por és az RSV-fertőzés közötti összefüggést. Az egereket három csoportra osztották: két csoportot RSV vírussal fertőztek meg, de míg az első csoport egyedeivel a fertőzést megelőzően kutyás háztartásból származó házi port etettek, addig a másik csoport nem érintkezett ilyen porral. A kontrollcsoportot RSV-vel nem fertőzött állatok alkották.
Az eredmények a kutyatartás jótékony hatásait igazolták: kiderült, hogy a „kutyás” port fogyasztó egerek nem produkálták az RSV-fertőzés gyulladással és váladékképződéssel járó tüneteit, és emésztőrendszerük baktériumflórájának összetétele is jelentős mértékben eltért a porral nem érintkező egyedekétől.
A baktériumfajok azonosítása és a védőmechanizmus hátterének pontos feltérképezése segíthet megérteni a mikrobák szerepét az allergiás megbetegedések lefolyásában, megnyithatja az utat az RSV elleni mikroba-alapú terápiák előtt. Ha a kutatók sikerrel járnak, eredményeik segíthetnek visszaszorítani a számos család életét megkeserítő, gyermekkorban kialakuló asztmás megbetegedéseket.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.