2012. november 29., 10:012012. november 29., 10:01
Jómagam – sietek kijelenteni – nem végeztem grafológusnak minősítő tanfolyamot, ilyen foglalkozásra nincs diplomám, ám középiskolás korom óta folyamatosan, az önképzés és tesztelő gyakorlás révén, több forrásértékű könyv birtokában – miként a neves grafológusok is – vitatkoznék a fenti sommás kijelentéssel.
Hivatkozhatnék a 19–20. századtól már elfogadott gyakorlatokra, mint a bűnügyek felderítése, az orvosi gyakorlat vagy akár a munkavállalók kézírásos jelentkezése – valamennyi esetben hivatásos grafológusok véleményezésére – ám nem teszem (jóllehet akár bizonyítékként elegendő lehetne a grafológia tudományos értékelése). Ehelyett lássuk, a grafológia nemzetközileg elismert tekintélyeinek mi a véleménye az általuk szakmaszerűen gyakorolt grafológiáról? Idéznék a magyar grafológusok egyik nagy személyiségétől, Rákosné Ács Klárától, illetve a könyvét ajánló Klein Sándortól.
A könyv 1985-ben jelent meg (Vallanak a betűk, Bp., Magvető Könyvkiadó) és történelmi személyiségek kézírását vizsgálja, többnyire irodalomtörténészek felkérésére. Íme: “...a grafológia egy olyan tan, ami természetesnek veszi, hogy a kézírásnak pszichológiai jelentéstartalma van, és ezt a jelentéstartalmat szubjektív megfigyeléssel, ellenőrizhetetlen »megérzéssel« axiómaként deklarált analógiákkal stb. igyekszik megfejteni. Ha a pszichológia számára is kötelező tudományos kritériumok felől közelítünk, akkor az (ilyen értelemben vett) grafológia áltudomány.
Az íráspszichológia ezzel szemben rendszeres kutatással, pszichológiai, statisztikai stb. minden szakember által tudományosan ellenőrizhető módon vizsgálja a kéziratnak azokat a sajátosságait, amelyek összefüggnek az ember személyiségével. Az íráspszichológia tehát tudományos diszciplína, amely úgy viszonylik a grafológiához, mint a kémia az alkímiához.”
Klein Sándor fejtegetéseit ekként zárja: „...áltudomány-e a grafológia vagy a személyiség pszichológiai-pszichiátriai vizsgálatának nagy jövő előtt álló segédeszköze? Felhasználható-e bizonyos szellemi vagy testi betegségek korai felismerésére? (...) a kézírás elemzésének jelenlegi helyzete biztató, de további módszertani vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy minden kétséget kizáróan bebizonyosodjék: valóban az egyik leghasznosabb pszichológiai mérőeszköz, diagnosztikai módszer lehet.”
Egyébként a rövid Krónika-beli ismertetésben olvasható a francia Jean Hippolyte Michon (a „grafológia” névadója) könyvéről is említés (Systéme de graphologie, 1875). Michonnak tanítványa volt Jules Grémieux-Jamin (1858–1940), aki az egyes írásjeleknek pszichológiai értelmezést adott. A magyar szakterületen a „grafológia” helyett alkalmazott „íráspszichológia” megnevezés a német Ludwig Klagestől származik (Kézírás és jellem, 1917), aki könyvében egyúttal tudományos értékeléssel jeleníti meg a kézírást, azzal érvelve, hogy kezünk minden mozdulatát az agyunk irányítja, s ekként rögzül értelmezhető grafikai képként a kézírásunk (azaz: agyírás).
Ma már alig találkozunk kézírással. Az internetkapcsolat világszerte korszerűtlenné tette a valamikor postás hozta leveleket, a személyes, füzetekbe vezetett jegyzeteket, naplókat. Sajnálhatjuk, hogy így van, mert egyetlen elektronikus levél sem adja meg azt a személyességet, amit egy jól ismert kézírás elolvasása. Megmaradt azonban a hitelességet bizonyító és a személyről tájékoztató aláírás vagy kézjegy (paráf). És bizonyára még sokáig megmarad.
Ez is jellemző az aláíró személyiségére (l. Dr. Albert Lang – Alfonz Lüke Az aláírás grafológiája, Bp. Animus K.k., 2004). Egyik leggyakoribb példa Napóleon aláírása életének emelkedő, illetve hanyatló korszakában. Jómagam végeztem – kísérletképp és csak felkérésre vagy magam kedvére – néhány elemzést, és meggyőződéssel vallom, hogy akárcsak a kézmozdulatokkal színesített szónoklatok vagy beszélgetések, akárcsak a kézfogás jellege (határozott vagy lágy), a szeretetet jelző ölelés és hátveregetés sem egyéb, mint szótlan, de egyértelmű, kézi jelzés (üzenet) embertársunk felé. Egyik elemzésem sorsfordító hatású volt. Erre emlékezve mondom: csak felelősséggel és valódi tudással szabad (felkérésre) ismeretlen írást elemezni. És a szaktudást nem helyettesítheti sem az inspiráció, sem az empátia.
Puskás Attila
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.