A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják

Fotó: REL-kampány

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

Támogatói tartalom

2023. november 17., 09:002023. november 17., 09:00

– Mikor találkoztál először a REL, azaz a rövid ellátási lánc fogalmával?

– A koncepció számomra mindig is ismerős volt, de a fogalommal csak nemrég ismerkedtem meg. Világ életemben falun éltem, így számomra nem is volt kérdés, hogy a saját vagy nagymamám kertjéből gyűjtöm be az élelmeket, és nem a boltba szaladok értük. Aztán 2018-ban Izlandra költöztem, ahol rá kellett jönnöm, hogy nem is élünk mi olyan rosszul Romániában.

Idézet
Izlandon sajnos nagyon kevés növény terem meg, így szinte mindent importálniuk kell. Ezzel egyenesen arányos, hogy távoli tájakról érkezik a legtöbb élelmiszer, és rengeteg műanyag csomagolással vannak ellátva.

Igazából ebben az évben indultak el bennem a környezetvédelemmel kapcsolatos törekvések. Az ott tartózkodásom ideje alatt például az úgynevezett Műanyagmentes július kihívást is véghezvittem. Ez azt jelenti, hogy

Idézet
egy hónapon keresztül semmiféle olyan dolgot nem vásároltam meg, ami műanyagba volt csomagolva.

Át kellett kapcsolnom az agyamat erre az üzemmódra, de abszolút megérte. Természetesen Izlandon is vannak kisebb viszonteladók, akiknél a saját kis szütyődbe tudod megvásárolni a termékeket. Például tojást, tejet be lehetett szerezni a helyi gazdáktól is.

Galéria

Fotó: REL-kampány

– Sikerült a környezetvédelmi szempontokat beépítened a családi életetekbe a mai napig is?

– Töredelmesen bevallom, hogy mint főállású édesanya nem mindig jut elegendő idő és energia, hogy minden esetben a környezetvédelem kerüljön prioritásba. Azt mondanám, hogy ez a kérdéskör nálunk most kissé hullámzó, de mindenképpen a törekvésünk megmaradt ebben az irányban. Vannak időszakok, amikor jobban odafigyelünk, van, amikor nem marad energia erre. Az életem egy adott időszakában például vegán voltam, a várandóságom alatt viszont elkezdtem újra állati eredetű élelmiszereket fogyasztani. Akkor ezt láttam jónak. Viszont

Idézet
a vegetáriánus és vegán ételek közben annyira beépültek a mindennapjainkba, hogy legtöbbször már automatikusan azokhoz a receptekhez nyúlunk.
Galéria

Fotó: REL-kampány

– Tudatos vásárlónak tartod magad?

– Friss anyukaként sokkal kevesebb dologra tudok odafigyelni, mint korábban. Néha kiesnek a dolgok az irányításom alól, viszont általánosságban elmondható, hogy

Idézet
a környezettudatossági szempontokat mindig figyelembe vesszük legyen szó táplálkozásról, öltözködésről vagy éppen lakásunk tisztántartásról.

Vásárlásaink alkalmával előszeretettel választjuk a helyi termelőket. A német származású férjem számára például az elején kuriózumnak számított, hogy az esti sétáink során random emberek nyújtottak át egy fürt szőlőt vagy tíz tojást. Aztán elmagyaráztam neki, hogy a szőlőt a nagynéném adta, a tojást a szomszéd néni. Egy idő után aztán persze megszokta. A helyi termelőktől vásárolt alapanyagokat fel is dolgozzuk. A férjem az, aki télire különböző szirupokat, lekvárokat, savanyúságokat szokott elrakni, ugyanúgy, ahogy édesanyám is.

Idézet
A mi pincénkben télen biztosan megtalálható a helyi gazdáktól származó krumpli, hagyma. A kamrában a zakuszka, fagyasztóban a vinetta.
Galéria

Fotó: REL-kampány

– Akkor is a helyit választod, ha magasabb az ára?

– Relatív, hogy ki mit tart drágának vagy olcsónak. Például abból adódóan, hogy a férjem Berlinben született, és tíz évet élt Izlandon sokszor felkerül a téma, hogy amit én túlságosan drágának tartok, ő arra azt mondja, hogy külföldön ötszörös áron tudnánk beszerezni. Ezekben a kérdésekben mindig az a fontos, hogy mi áll a prioritási listánk élén. Egyfajta tudatoságra, és arra van szükség, hogy átkeretezzük a dolgokat.

Idézet
Számunkra fontos, hogy helyi termelőket, akár kisvállalkozásokat támogassunk. Sokat jelent az, hogy ismerjük az adott embert, aki az élelmiszert előállította vagy az adott tárgyat elkészítette.

Természetesen tudom, hogy nem mindenki engedheti meg magának, hogy azt vásároljon, amihez kedve támad. Viszont azt is tapasztalom, hogy sokan akik megengedhetnék maguknak, még nem érkeztek el arra a tudatossági szinte, hogy mennyivel többet jelent az emberi kapcsolat. A helyi termelővel, gazdával ki tudsz alakítani egy közvetlenebb kapcsolatot, és az esetek nagy többségében biztos lehetsz benne, hogy a legmagasabb minőséget fogja nyújtani számodra.

Ha érdekesnek találtad cikkünket, akkor oszd meg ismerőseiddel, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradj velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Azt is megmutatjuk, hogy a mindennapjaidban milyen lépéseket tudsz tenni egy élhetőbb környezetért, miként támogathatod a helyi termelőket. Interjúinkat meghallgathatod a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhatsz meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL

Látogass el a helyenvalo.ro/karacsony weboldalra is, és vásárolj helyi termékekből álló ajándékcsomagot szeretteidnek, akár céges partnereidnek!

Galéria

Fotó: REL-kampány

(X – fizetett hirdetés)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)
2023. november 03., péntek

Nemcsak a székelyek szeretik a Helyénvalót! (x)

A Helyénvaló nem csak a székelyföldi emberek számára jól csengő márkanév. Olyan romániai hírességek is vásárolnak rövid úton helyi termelőktől, mint Silvia Teodorescu, a méltán népszerű Cronicari Digitali podcastműsor alapítója.

Nemcsak a székelyek szeretik a Helyénvalót! (x)