2012. január 20., 09:152012. január 20., 09:15
Komoly problémát jelent ugyanis, hogy a betegek nem megfelelő módon szedik a számukra felírt gyógyszereket, főleg ha egy nap többfélét, ráadásul eltérő időpontban kell bevenniük. A Nature tudományos magazinban megjelent cikk szerint a Helius névre keresztelt rendszer legfontosabb vívmánya, hogy a gyógyszerek tényleges felhasználásáról ad hiteles információt. A tablettát és a hozzá kapcsolódó adatrögzítő rendszert korábban több száz, többek között magas vérnyomással, cukorbetegséggel, szívbetegséggel vagy tuberkulózissal küzdő páciensen tesztelték sikerrel.
A technológia lényege az ehető jeladó, amelyet a gyógyszerrel együtt kell bevenni, de arra is van lehetőség, hogy a szenzort a gyártási folyamat során közvetlenül a tablettákba építsék. A lenyelt jeladó (amely minimális mennyiségű rezet és magnéziumot tartalmaz) működését a gyomorsav aktiválja, és az így nyert energia felhasználásával jeleket továbbít a beteg bőrére ragasztott vevőegységnek. A külső, leginkább sebtapaszra emlékeztető egység méri és rögzíti a pulzus, a testhőmérséklet és a légzésfrekvencia változásait, és az adatokat mobiltelefonra is továbbítani lehet, hogy azokat később a kezelőorvos kiértékelhesse. Az „ehető” szenzorok használata több évtizedre nyúlik vissza.
A NASA az 1980-as években lenyelhető hőmérőket fejlesztett ki az űrhajósok testhőmérsékletének mérésére, de kifejlesztettek már olyan, gyógyszerbe épített kamerát is, amely az emésztőrendszerről belsőleg tud képet alkotni – utóbbinak széles körű elterjedése a sok páciens számára gondot okozó nagyobb tablettaméret miatt kevésbé valószínű. A kutatók szerint a szervezeten belül alkalmazott szenzoron alapuló technológiák mindenképpen nagy reményekkel kecsegtetnek, de meg kell találni a diagnosztika azon területeit, ahol a szenzoros vizsgálat olcsóbb vagy hatékonyabb a hagyományos, emberi szervezeten kívüli diagnosztikai eljárásoknál.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.