Zenével a kálnoki műemlékért

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Jótékonysági koncerttel próbálják felgyorsítani a kálnoki református templom felújítását. A 15. századi műemlék épület felújítása tíz éve kezdődött el, de csupán a szükséges pénz egynegyedével rendelkeznek.

Bíró Blanka

2010. február 12., 10:182010. február 12., 10:18

Jótékonysági koncert szervezésével próbálják felgyorsítani a 13–15. századi kálnoki műemlék templom felújítását. Az Eventus Plus Egyesület, a Kálnoki Református Egyház, az Erdélyi Magyar Ifjak február 21-én, vasárnap 18 órától a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nagytermében szervezi meg a koncertet.

Ezen a baróti Transylmania, a sepsiszentgyörgyi Nemez és a kézdivásárhelyi Üzenet együttesek, Dinnyés József daltulajdonos és a nagykanizsai Farkas Tibor lépnek fel, belépő nincs, az adományokat az előadás végén fogadják – közölte a Krónikával Gödri Miklós Szabolcs kálnoki református lelkész. Mint mondta, abban bíznak, hogy lesznek személyek, akiket érdekel egy olyan magyar műemlék templom sorsa, amelyet már tíz éve javítanak. A gyülekezet öt évvel ezelőtt kénytelen volt kiköltözni templomából, azóta a régi parókia nagyszobájába és konyhájába zsúfolódnak.

Befejezetlen ásatások

A kálnoki református templom a 15. században épült gótikus stílusban, ovális védőfallal. A fából ácsolt haranglábat 1741-ben javították, a kőkerítés külső falán napóra látható. A helyiek szerint „összeállításánál vasból való szeget nem használtak”. Gödri Miklós Szabolcs elmondta, a Székely Nemzeti Múzeum régészei 2006 és 2008 között végzett ásatásai során kiderült, hogy a templom valójában egy két évszázaddal korábban álló istenháza maradványaira épült.

Bordi Zsigmond régész feltárt egy 13. és egy 14. századi szentély- és sekrestye-részt. A maradványokat teljesen fel kellett volna tárni, majd üveggel lefedni, de ehhez nem volt pénz. A műemlék templom utolsó nagyszabású felújítására 1880-ban került sor, Gidófalvi Vitályos János lelkész idejében. A lelkipásztor szerint Bedő Dániel gondnok unitárius létére sokat fáradozott a munkálatoknál, a férfi csak úgy vehette el a református lelkész lányát feleségül, ha átáll az ő hitére. A 19. század végén cserépre cserélték a zsindelyes tetőt, a cserepek egyharmada jelenleg is ép. A padló felújítás előtt áll, a bútorzatot már részben restaurálták.

Várják az adományokat

A kálnoki templom felújítására folyamatosan várják az adományokat. Ezek a következő bankszámlákra küldhetők:

Banca Comercială Română Sfântu Gheorghe, Parohia Reformată Calnic. Lej: RO36 RNCB 0124 0380 0943 0001, forint: RO84 RNCB 0124 0380 0943 0010, euró: RO14 RNCB 0124 0380 0943 0009.

Istentisztelet madarakkal

Az ezredfordulóra a templom állapota válságossá vált, az ablakok elkorhadtak, az istentiszteleten a gyerekek nagy örömére madarak röpködtek a szószék körül, mesélte Gödri Miklós Szabolcs. Az épület huzatos volt, a hívek fáztak, a keleti oldalon egy gerenda teljesen elkorhadt, és a tető húsz centimétert süllyedt. A felújítást 2001-ben kezdték el, egy svájci gyülekezet támogatásával kicserélték az ablakokat.

A teljes restaurálás 2004-ben kezdődött, a művelődésügyi minisztérium, az Illyés Közalapítvány, a Kovászna megyei önkormányzat, helyi vállalkozók, református, unitárius és római katolikus hívek támogatásával. A dokumentációt 2004 óta minden évben elküldték a művelődési minisztériumhoz, amely ugyan évente támogatta a templom renoválását, de olyan kis összegekkel, hogy nem lehetett tervszerűen haladni. A vallásügyi államtitkárságon mindig arra hivatkoztak, hogy nem teljes a dokumentáció.

Gödri Miklós Szabolcs tavaly fedezte fel, hogy a szaktárca 816 egyházközséget támogatott, ebből csupán mintegy hatvan volt magyar. „Az ortodox templomok számára hiányzó vagy hiányos dokumentációik ellenére a politikusok lobbizták ki a pénzt, és előfordult, hogy cserébe, „hálából” az arcképüket kitették a szentélybe” – mondta a lelkész.

A kálnoki templom teljes felújításának összköltségvetése 890 ezer lej, ebben benne van a templom renoválása, a bútorzat és az orgona restaurálása, a várfal megerősítése. Tíz év alatt az összeg egynegyedét sikerült megszerezni, a 210 ezer lejt engedélyek beszerzésére, dokumentációk, tervek készítésére, a tető felújítására, szigetelésre, a mennyezet vakolására, az orgona, illetve a bútorzat részleges restaurálására fordították.

A műemlék felújítását a bonyolult eljárások is késleltetik, sokszor munka közben derült ki, hogy módosítani kell a tervet, és erre újabb engedélyeket kellett beszerezni, mesélte a lelkész. Gödri Miklós Szabolcs abban bízik, hogy a koncerten összegyűlt támogatásokból be tudják fejezni a belső felújítást, és el tudják kezdeni a külső tereprendezést. A három kapu, a karzat, a szószékkorona és a padló restaurálása van még hátra, illetve a vakolást is folytatni kell, új világítást kell beszerelni és az esővíz elvezetését is meg kell oldani.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház