A határ lassan kezd tágulni – állapította meg Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök a II. Köz-ép-pont lutheránus ifjúsági találkozó megnyitóján.
2015. július 30., 19:282015. július 30., 19:28
A kedden megkezdődött eseményen mintegy 400 erdélyi és magyarországi fiatal gyűlt össze a gyimesközéploki Borospataka Skanzenben, ahol az istentiszteleten vidám dalolással indult a program. „Amikor Isten megteremtette a világot, széles jókedvében teremtette meg ezt a völgyet, Borospatakát – mondta beszédében Adorjáni Dezső Zoltán püspök. – Sepsiszentgyörgyön megígértük, a Köz-ép-pontnak lesz folytatása, következő alkalommal a természetben fogunk összegyűlni. Itt másként érzi magát az ember, Istenhez közelebb érzi magát. Azokat a határokat bontjuk le, melyek Istentől és egymástól elválasztanak, ezek veszélyesebbek minden politikai határnál. Nemcsak a bűn szerkezetét bontjuk le, hanem új, lelki falakat építünk. Ezért ezután más lesz a mindennapok tartama, életünk tartása.”
Az igét Fejér Olivér lelkész hirdette, aki a harag, a sértődékenység, a frusztrációk, a szégyenlősség képezte határról beszélt. Szemerei János, a dunántúli egyházkerület püspöke jelképes ajándékokat adott át Adorjáni Dezső Zoltánnak, elmondva, hogy a magyarországi északi, déli és nyugati egyházkerületek mellett az erdélyi a keleti egyházkerület. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök rámutatott, hogy ma másként aktuális a határok kérdése európai viszonylatban, majd Wetzel Tamás nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár üdvözölte a találkozót.
A rendezvény második napján reggeli áhítat keretében kérték a fiatalok Isten áldását, Bencze Nimród lelkész hirdette az igét. Az ezt követő kerekasztal-beszélgetésen Adorjáni Dezső Zoltán püspök köszöntötte dr. Bencze Mihály matematikatanárt, aki a mesék, mítoszok és a tudomány világába vezette be a jelenlévőket. Délután a néphagyományok és a modern világ közötti határról Kallós Zoltán Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató, népzenegyűjtő és dr. Pozsony Ferenc, a BBTE néprajzi tanszékének professzora tartott előadást. Elsőként dr. Pozsony Ferenc ismertette Kallós Zoltán munkásságát, majd a 89 éves néprajztudós több mint 70 éves pályafutásának gyöngyszemeiből mutatott be néhányat az érdeklődő közönségnek. Ezt követően dr. Pozsony Ferenc a Gyimeseknek a helytörténeti és szociokulturális vonatkozásairól mesélt. Este, a Kalit Eszter által tartott áhítat után Vaszi Levente, a Főlszállott a páva nyertese és tanítványainak néptáncbemutatója következett, majd a Tokos és a Harmadik zenekar kíséretében táncházzal ért véget a nap.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!