Restaurálják a marosszentgyörgyi katolikus templom orgonáját

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Igazi asztalosműhelyhez hasonlít a marosszentgyörgyi római katolikus templom kara, ahol hétköznaponként Dénes Endre javítja az orgonát. Baricz Lajos plébános örvend, hogy lehetősége lesz meghallani, hogy hogyan szól igazi hangján a hangszer, s azért is hálás, hogy helybéli mester vállalta el a munkát.

Simon Virág

2017. március 25., 13:022017. március 25., 13:02

A marosszentgyörgyi római katolikus templomban lévő kicsi, csupán négyoktávos orgonát 1880-ban készítette Vass István, s a hosszú használat során többször toldották-foltozták, javítgatták. Immár tíz éve teljesen néma. Baricz Lajos plébánostól megtudtuk, hogy amikor 15 évvel ezelőtt idekerült, még használták az orgonát, de már nem volt meg az eredeti, szép hangja, s hamarosan lecserélték egy harmóniumra, majd egy elektromos orgonára.

„De azért mindig vártuk, hogy érkezzen el az idő arra, hogy a régi orgonánkat megjavíttassuk. A templomfelújításnak volt elsőbbsége, s mivel tudtuk, hogy a fakazettás mennyezet cseréje során nagyon sok por keletkezik majd, csak ezután akartunk nekifogni az orgonajavításnak. A kazettás mennyezet hat év után elkészült, így a napokban nekifogott a munkának Endre is. Örvendünk, hogy ő javítja elérhető áron, hiszen marosszentgyörgyi, itt cserkészkedett az udvarunkon, s tudjuk, hogy alapos és jó munkát végez” – mondja a plébános, s közben mutatja, hogy a karzatra is szeretne a kazettás mennyezethez hasonló díszítést készíttetni.

Dénes Endre tíz évig a szászhermányi neves orgonaépítő műhelyben tanult, külföldön is képezte magát. Mint elmondta, két hónap alatt szeretné restaurálni az orgonát, eddig sikerült a betervezett napi munkát elvégeznie. Lelkesen beszélt az ideiglenesen a toronyba költözött orgonasípokról, a szélládáról és a bőrtömlőről, amelyet szakértelemmel tett rendbe. Azt is megtudtuk, hogy a régi orgonáknak a legnagyobb ellensége az idő és a templomban lévő hőmérséklet-ingadozások, de sokat árthatnak a hozzá nem értő javítások is.

„Ha elkészül a restaurálás, és felhangoljuk, akkor bízom benne, hogy tizenöt évig szépen fog hangzani, nem lesz szükség nagyobb beavatkozásra. Bár nem tudjuk, hogy milyen volt az eredeti hangja, meggyőződésem, hogy sokkal szebben hangzik majd, mint az újfajta elektromosok” – mondja a fiatalember. Szerinte egyre többen ismerik fel a régi orgonák restaurálásának fontosságát, s bízik benne, hogy a megtanult szakmáját sokáig tudja majd gyakorolni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház