Összefogás az elesettekért

A KDA célja: bevonni a társadalom életébe a fogyatékkal élőket

Benkő Levente

2006. február 03., 00:002006. február 03., 00:00

„Legnagyobb szükség a fogyatékkal élő felnőttek körében tapasztalható. Ezen a téren sajnos akkorák a hiányosságok, hogy az ember bárhol is kezdi, annyi a munka, hogy ki se látszik belőle” – nyilatkozta az Eklézsiának Makkai Péter református lelkész. A háromszéki Árkos gyülekezetének pásztora, a Keresztyén Diakónia Alapítvány (KDA) sepsiszentgyörgyi fiókjának elnöke annak kapcsán számolt be erről, hogy tervbe vették: tavasszal zöldövezeteket fenntartó kis munkaközösséget alakítanak ki egy szellemi fogyatékkal élő fiatalokból álló csoportból. Kétévi adatgyűjtés nyomán kiderült: csak Sepsiszentgyörgyön több mint 600 fogyatékkal élő ember él. Makkai Péter szerint a társadalom biztosította minden törvényes keret vagy megoldás nem több a kérdéskör felszínes kezelésénél. „Minden közhivatal, üzlethelyiség lépcsői mellett látni feljárót, de arról senki sem beszél, hogy ezeken nem lehet tolószékkel felmenni, mert annyira meredekek, és ha mégis sikerül felhajtania rajtuk mozgássérült embertársainknak, fent a leküzdhetetlen küszöb útjukat állja” – számolt be tapasztalatairól a jótékonysági alapítvány elnöke. Hozzátette, hogy Sepsiszentgyörgyön jelenleg egyetlen középület sincs, ahol a mozgássérültek gond nélkül közlekedhetnének.
Az Erdélyi Református Egyházkerület kolozsvári központtal működő Keresztyén Diakónia Alapítványa 2002-ben hozta létre a sepsiszentgyörgyi fiókszervezetet. A szeretetszolgálat az otthoni betegápolást és a fogyatékkal élőkkel való foglalkozást vállalja szakemberek segítségével. A megyei tanács indítványozására a hasonló célokat követő szervezetekkel kidolgozott terv szerint 2007 végéig közösen hoznak létre Háromszéken munkapontokat azokban a községekben, ahol orvosi ellátás nincs vagy hiányos. Makkai Péter szerint a jelenlegi orvosi ellátás passzív szolgálat: azt kezelik csupán, aki képes elmenni az orvoshoz, az otthoni betegápoló szolgálat viszont saját lakásán keresi fel és részesíti ellátásban a rászorulót.
A KDA fejlődését elsősorban külföldi szervezetek támogatták (főleg a Svájci Egyházak Segélyszervezete), de hazai forrásokat is hasznosít. Egy munkapont beindításához legkevesebb hatezer euró kell autóra, bútorzatra, eszközökre, anyagokra. Ezt úgy teremtik elő, hogy a sepsiillyefalvi LAM Alapítvány által meghitelezett gazdáktól befolyó kamatot a svájci partnerek az otthoni betegápoló szolgálat fejlesztésére fordítják. Emellett a helyi tanácsok saját költségvetésükből járulnak hozzá fejenként évi közel 200 millió régi lejjel a munkatársak bérkeretéhez. Makkai Péter aránytalannak tartja, hogy miközben a 2–3000 lelkes Bodok és Bölön község 2005-ben 200-200 millió régi lejt adott e célra, a 60 ezres Sepsiszentgyörgy tanácsa mindössze 65 milliót adott. Idéntől a megyei tanácson kívül a munka- és családügyi minisztérium is hozzájárul a KDA működéséhez, de azt is szeretnék, ha az egészségügyi biztosító is részt vállalna a szolgálat költségeiből.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház