A szeptemberi Mária-ünnepek alkalmából tartott szentmisékkel zárul a csíksomlyói kegyszobor 500 éves évfordulója alkalmából meghirdetett Mária-év.
2015. augusztus 29., 13:342015. augusztus 29., 13:34
Az egy éven át tartó, teljes búcsúval járó jubileumi év befejezését a következő liturgikus és kulturális eseményekkel ünnepli a csíksomlyói kegytemplom: szeptember 8-án, Szűz Mária születésének ünnepén, Kisboldogasszony napján reggel 8-kor, délelőtt fél 11-kor és este 7 órakor tartanak szentmisét.
Szeptember 12-én van Mária neve napja, amely egyben az őszi búcsú a Csíksomlyói Szűzanya szentélyében. A szentmisék reggel 8-kor, délelőtt fél 11-kor és este 7 órakor kezdődnek. A fél 11-es ünnepi szentmisét Tamás József segédpüspök mutatja be. Másnap, szeptember 13-án a szentmisék szintén ünnepi sorrendben lesznek: reggel 8-kor, délelőtt fél 11-kor és este 7 órakor. A fél 11-kor kezdődő szentmise lesz a jubileumi Mária-év záró momentuma.
Az ünnepi búcsús szentmisét Jakubinyi György érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye főpásztora mutatja be. Mindazok, akik nem tudnak elzarándokolni a kegyhelyre, a fél 11-es szentmisébe a www.csiksomlyo.ro honlapon követhető élő közvetítés révén vagy az erdélyi Mária Rádió hullámhosszán kapcsolódhatnak be.
„Oltalmad alá futunk\"
Az „Oltalmad alá futunk\" mottóval meghirdetett jubileumi Mária-év tavaly szeptember 14-én vette kezdetét, ennek minden egyes napjára Ferenc pápa teljes búcsút engedélyezett a szokott feltételekkel.
A jubileumi évvel a Mária-szobor 500 éves fennállását ünneplik, a Szűzanya kegyszobra az oltáriszentség után a csíksomlyói kegytemplom, pápai kisbazilika legdrágább kincse. A körülbelül ötszáz éves, reneszánsz stílusú kegyszobor hársfából készült, alkotója ismeretlen. Magassága 2,27 méter, ez a legnagyobb a világon ismert kegyszobrok közül. A napba öltözött Asszonyt ábrázolja, akinek lába alatt van a hold, míg fején a tizenkét csillagból álló koszorú.
Az alkotás királynőként ábrázolja Szűz Máriát: fején korona, jobb kezében jogar, bal karján tarja fiát, a Megváltót. A szobrot 1798-ban, Batthyány Ignác erdélyi püspök idején az egyház „csodatevő, segítő szent szűznek\" nevezte el.
„Nagy tekintélye van a csíksomlyói kegyhelynek a székely nép és a világon szétszóródott magyarok körében. A boldogságos Szűz Máriába vetett bizalom a kegyhelyen erőt és reményt adott és ad a kegyhelyre zarándoklóknak: székely népünknek és a világ magyarságának a csíksomlyói kegyhely lett a hit, a szellemi élet és a kultúra védőbástyája, oltalmazója és továbbörökítője mindannak, ami a nemzeti öntudatot meghatározza\" – hívták fel a figyelmet a jubileumi év beharangozójában a csíksomlyói ferences központ.
Még látogathatók a kiállítások
A jubileumi Mária-év alkalmából július 28-án Boldogasszony címmel nyílt képzőművészeti vándorkiállítás a Csíki Székely Múzeumban. A Kárpát-medence és a diaszpóra 55 kiemelkedő magyar művésze különféle oldalról világítja meg a Boldogaszszony, azaz Szűz Mária és a magyarság kitüntetett tiszteletnek örvendő kapcsolatát. A Budapestről indított vándorkiállítás-sorozat erről az összetett és sokrétű Boldogasszony-képről kíván kortárs művészi olvasatot adni.
A Kárpát-haza Galéria vándortárlatának fővédnöke Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, védnöke Tamás József római katolikus püspök és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.
A közönség többek közt Jankovics Marcell Kossuth-díjas grafikusművész, Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrászművész, Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész, Somogyi Győző Kossuth-díjas festőművész, Kő Pál Kossuth-díjas szobrászművész, Haris László Balogh Rudolf-díjas fotóművész, Hager Ritta Kossuth-díjas textilművész, Vinczeffy László Munkácsy Mihály-díjas festőművész, Kunkovács László Balogh Rudolf-díjas fotóművész, Kusztos Endre grafikusművész, festőművész, Szemadám György Munkácsy Mihály-díjas festőművész alkotásait láthatja. A kortárs módon újrafogalmazott Mária-ábrázolásokat bemutató képzőművészeti tárlat szeptember 2-ig lesz látogatható a Csíki Székely Múzeumban.
A Mária-szobor tárgyi emlékei
A csíksomlyói kegyszobor 500 éves évfordulója alkalmából a Csíki Székely Múzeum emlékkiállítást is rendez, ugyanis az erdélyi ferencesek által meghirdetett Mária-év ráirányítja a figyelmet a csíksomlyói szobor jelentőségére. A kegyszobor mint Csíksomlyó éke, meghatározó emblémája szorosan kapcsolódik Csíkszereda város történetéhez és jelenéhez.
A kiállítás a Mária-szobor olyan tárgyi emlékeit – a Batthyány Ignácz püspök által adományozott fémkoronák és jogar, a kis Jézus ruhácskái, amelyekbe a 20. század közepéig öltöztették – mutatja be, amelyeket első alkalommal láthat a nagyközönség. A kegyszoborhoz kapcsolódó 18–19. századi metszetábrázolások, ferences források mellett levéltári dokumentumok tanúskodnak a Csodatevő Segítő Szűz egyházi elismeréséről.
A csíksomlyói Mária-tiszteletnek mindmáig érezhető hatására és gyakorlatára elsősorban a fogadalmi tárgyak és a pünkösdi búcsús képek utalnak. Most ezt a hatást tágabb összefüggésben, az erdélyi Mária-tisztelet kontextusában mutatjuk be. Olyan tárgyi emlékeket – eredeti oltárszobrokat és oltárképeket – láthatnak az érdeklődők, amelyek térségünk Mária-tiszteletének sokszínűségét tárják fel. A tárlat szeptember 20-ig tekinthető meg (hétfő kivételével) naponta 9–18 óra között a Csíki Székely Múzeumban (Csíkszereda, Vár tér 2. szám).
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!