Közpénzen korszerűsítik az egyházi iskolaépületeket

Együttműködéssé változott a háromhavi szembenállás Ákosfalván Mindenki számára előnyös megállapodás született azzal, hogy az egyházi tulajdonjog sérülése nélkül az önkormányzat költségén működhet tovább a visszaszolgáltatott épületekben az állami iskola.

Benkő Levente

Benkő Levente

2006. szeptember 08., 00:002006. szeptember 08., 00:00

Így értékelték a felek azt a szerződést, amely révén a Maros megyei Ákosfalva önkormányzatának, valamint a községhez tartozó Göcs, illetve Harasztkerék református gyülekezeteinek elöljárói szerdán megállapodtak: a két gyülekezet tulajdonába a nyár elején visszakerült iskolaépületekben az elkövetkező 5, illetve 15 évben is állami iskola működik, ráadásul a működési költségek mellett a tanács a beruházási költségeket, valamint a bérleti díjat is fizeti. Ezzel a megállapodással több mint három hónapja tartó vita alakult át együttműködéssé. Korábban ugyanis az okozott nézeteltérést az önkormányzat, illetve a gyülekezetek között, hogy míg előbbi felajánlotta: a fenntartási, illetve karbantartási költségek fizetése mellett hosszú távra bérbe veszi az iskolák továbbműködtetése érdekében az épületeket, az egyház lakbér nélkül nem volt hajlandó elfogadni az ajánlatot. Nehezítette az előállt helyzetet, és sürgette a megoldást az a tény, hogy a közelgő tanévkezdés küszöbén sem a tanács, sem az anyagi fedezet nélkül álló gyülekezetek nem vállalták az épületek tatarozását. „Természetesen nem mehettünk bele olyan alkuba, miszerint az önkormányzat díjmentesen használhatta volna tovább a visszakapott épületeinket, de sajnos mi sem rendelkezünk olyan forrásokkal, amelyek lehetővé tennék az épületek korszerűsítését és az iskolák működtetését” – foglalta össze az egyház álláspontját a harasztkeréki gyülekezet lelkésze. Molnár József szerint az 1948-ban államosított egykori felekezeti iskolaépületek felújítását semmiképp sem tudja vállalni sem a 757 lelkes harasztkeréki, sem a göcsi gyülekezet, de amennyiben a jövőben lesz rá forrás, eldöntik, hogy mihez kezdenek.
Osváth Csaba ákosfalvi polgármester az Eklézsiának nyilatkozva úgy értékelt: a mindenki számára előnyös szerződés nem sérti az egyház tulajdonjogát, de lehetőséget teremt olyan beruházásokra, amelyek révén önkormányzati, illetve állami forrásokból az európai uniós követelményeknek megfelelővé tegyék a két falu iskolaépületét. „Ajtók és ablakok kicserélésével, belső illemhelyek és mosdók kialakításával, illetve általános felújítással kell a mai követelményeknek megfelelővé tenni az iskolákat, ez pedig tetemes költséget és többévi munkát igényel. Örülök, hogy a szerdán aláírt megállapodás ezt lehetővé teszi, a munkához 2007-ben már hozzá is látunk” – nyilatkozta a községi elöljáró. A polgármester közlése szerint nem volt könnyű a megegyezés, hiszen az egyházak érthető módon ragaszkodtak, hogy a nyáron visszakapott épületeiket a saját javukra használják fel, miközben az önkormányzat is ragaszkodik ahhoz, hogy korszerű épületekben tanuljon a két faluban élő, összesen több mint kétszáz óvodás és iskolás. Osváth Csaba megerősítette: az önkormányzat vállalta, hogy a két iskola fenntartási költségeit, így a villany-, illetve fűtésszámlákat is a községi költségvetésből fedezik, emellett a göcsi, illetve harasztkeréki egyházközségek használati bért is kapnak a tanácstól.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház