2013. február 01., 07:562013. február 01., 07:56
Komplex gyógypedagógiai szolgáltatást nyújtana a csíkszeredai Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató-központ, amenynyiben át tudna költözni a számára felajánlott új székhelyre. A Szent Ágoston-plébánia a régi kápolna épületét bocsátotta a Gyulafehérvári Caritas által működtetett központ rendelkezésére, az ingatlan átalakítása viszont több százezer eurós beruházást igényelne.
„2008-tól tevékenykedünk itt. Akkor hét fiatallal indultunk, jelenleg húszan vagyunk két teremben” – számolt be Váta Emese. A Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató-központ vezetője elmondta, a húsz fiatalnak körülbelül fele autizmussal élő, így számukra minden tevékenységhez külön helyiségre lenne szükség. „Ezt a jelenlegi körülmények között nem tudjuk számukra biztosítani” – jelentette ki az illetékes. Elmondása szerint szintén nem túl szerencsés, hogy egy teremre legkevesebb tíz fiatal jut, plusz az a két-három pedagógus, akik állandó jelleggel foglalkoznak velük. „Nagyon szűkös lett a hely. Az egyik termet szoktuk például folyamatosan átrendezni tornateremmé. Ezenkívül nincsen tankonyhánk, műhelyünk, ami egy felnőttfoglalkoztatónak a szerves része kellene legyen” – magyarázta Váta. Kifejtette, a központ indulásakor még kényelmesen elfértek, hiszen hét fiatal látogatta állandó jelleggel a létesítményt. Időközben azonban sok család értesült a foglalkoztató működéséről, így a létszám egyre gyarapodott. „Még többen jönnének, a létszámot azonban már nem tudjuk bővíteni” – magyarázta z intézmény vezetője.
Hozzátette, nagyon örültek annak, hogy Pénzes József esperes felajánlotta a központ számára a régi kápolna épületét. Egyrészt ugyanazon udvaron belül működhetnének tovább, másrészt egyre növekszik a foglalkozások iránti igény, így előbb-utóbb változtatni kellett volna a jelenlegi állapotokon. „A speciális iskolákból kinőnek a fiatalok, a környéken pedig ez az egyedüli hely, ahol súlyosabban érintett fogyatékkal élőket foglalkoztatunk” – fogalmazott Váta Emese. Mint magyarázta, azért is szeretnék bővíteni a tevékenységet, mert Hargita megyében nincs egy olyan intézmény, ahol kis kortól egészen felnőttkorig foglalkoznának a fogyatékkal élőkkel, ahová a szülők be tudnák vinni gyerekeiket teljes körű foglalkoztatásra vagy akár egyéni fejlesztésre.
Az illetékes elmondta, az új épületben a felnőttfoglalkoztatót bővítenék több csoportra. Ezenkívül létrejönne egy tanműhely, egy tankonyhát is felszerelnének, továbbá egyéni fejlesztőszobák lennének. A tervezett szolgáltatás része lenne az iskoláskorú, fogyatékkal élő gyerekek délutáni foglalkoztatása, valamint lehetőség adódna mozgás- és egyéni fejlesztésre is. „Ha igény mutatkozna rá, halmozottan sérülteknek is indítanánk egy csoportot, hiszen velük nem foglalkoznak sehol” – mutatott rá az intézményvezető. Az elképzelések között egy diagnosztikai kabinet is szerepel, amelyben orvos, pszichológus, gyógypedagógus közösen fel tudja mérni a gyerek vagy felnőtt állapotát, illetve nyomon tudja követni fejlődését.
A kápolna épületének átalakítására és felszerelésére mintegy 450 ezer euróra volna szükség. Ezt az összeget helyi adományokból, külföldi és önkormányzati támogatásból, cégek és vállalatok hozzájárulásából, illetve pályázatok révén biztosítanák. A központ munkatársai a csíkszeredai közösség támogatására is számítanak, február 5-én például jótékonysági koncertet szerveznek a célra, a csíki kamarazenekar Codex együttese lép fel.
Rédai Botond
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.