2012. október 26., 09:292012. október 26., 09:29
A hollandiai reformátusok közreműködésével létrehozott segélyszervezet két munkatársa, Jan Wessels és Jan Wilhem Otten a napokban tárgyalt erről Adrian Ştef tanácselnökkel, aki késznek mutatkozott elképzeléseik felkarolására.
Az alapítvány egyébként 1996 óta folytat karitatív tevékenységet Hadad községben. Nagy Sándortól, a szatmári református egyházmegye esperesétől megtudtuk, a hollandiai reformátusok 1993-ban látogattak el először a környékre, majd a helyiekkel közösen 1996-ban hozták létre az alapítványt. Ez kezdetben a Hadad községhez tartozó Lelében biztosított az óvodásoknak és az iskolásoknak tízórait, később pedig a rászoruló időseknek is főztek ebédet.
Idővel a napi egyszeri meleg ételt sikerült a község összes településén biztosítaniuk, így Hadadon és Lelén kívül Hadadnádasdon és Hadadgyőrteleken is osztottak ebédet. Amint az esperes elmondta, főleg az igen kis összegű, kollektivista nyugdíjat kapók tartoznak a kedvezményezettjeik közé, azonban nemcsak a jövedelmet veszik alapul a rászorultság megállapításánál, hanem azt is, hogy el tudja-e magát látni a szóban forgó személy, illetve, hogy van-e, aki gondozza, amennyiben segítségre szorul.
A hollandiai támogatóknak köszönhetően Lelében egy modern szociális központot is sikerült építeniük, melyet 2005-ben adtak át. Itt főznek és mosnak jelenleg az ellátottjaikra, akiknek az ebéden kívül évek óta biztosítanak házi beteggondozói ellátást is. A gondozók hetente egyszer látogatnak el az idősekhez, begyűjtik a mosnivalót, gyógyszereket visznek, illetve igyekeznek minden olyan problémát megoldani, amivel az idősek nem boldogulnak.
Nagy Sándor szerint fenntartóik négy évvel ezelőtt fogalmazták meg azt az igényüket, hogy a helyiek is járuljanak hozzá a költségekhez, ekkor sikerült a megyei tanácstól kieszközölni egy havi 4 ezer lejes támogatást. Az utóbbi hónapokban pedig jelezték, hogy hajlandóak lennének segíteni a további bővítésben, amennyiben a helyiek arányosan kivennék részüket a finanszírozásból.
Ez az esperes szerint azt jelentené, hogy ha a megyei önkormányzat megtriplázná a nekik nyújtott támogatást, Hadad község mellett Bogdándot és Szoport is teljes egészében le tudnák fedni. A megyei tanács valószínűleg soron következő ülésén hoz majd döntést az ügyben.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.