A műkincsek fokozott védelmét kéri papjaitól a gyulafehérvári érsek
Körlevélben hívta fel papjai figyelmét Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek arra, hogy ne bocsássák ismeretlenek rendelkezésére a templomi műkincseket.
2006. július 14., 00:002006. július 14., 00:00
„Fájdalmas valóság, hogy a két világégést, kommunista diktatúrát is átvészelt javak most válnak az illegális műkincskereskedők prédájává” – állapítja meg a katolikus főpásztor. A levél kitér arra, hogy több ízben is megjelentek a plébániákon magukat restaurátoroknak kiadó személyek, a jóhiszemű lelkipásztor pedig segítséget vélt felfedezni az ajánlatban, és rendelkezésükre bocsátotta a megjelölt műkincseket. „Név szerint is fel szeretnénk hívni figyelmüket Szőcsi Lajos, Mezőpetriből származó szatmárnémeti személyre, aki nagyon sok plébánián megfordult azzal az ürüggyel, hogy restaurálni akarja az ott található képeket és szobrokat – áll a körlevélben. – Agresszív és rámenős természetének néhány pap áldozatává vált. Az elvitt javakat sajnos utólag nem sikerült visszaszerezni.” Jakubinyi érsek emlékezteti papjait a főegyházmegyei zsinat vonatkozó rendelkezésére, miszerint az egyházközség tulajdonát képező bármilyen jellegű műalkotást csak a főegyházmegyei hatóság előzetes jóváhagyásával szabad javítani, restaurálni, kölcsönadni vagy eladni. Amint arról Potyó Ferenc irodaigazgató, általános érseki helynök beszámolt, a jelenség nem túlságosan gyakori, de így is aggasztó. „Előfordult, hogy a plébánosnak azt ígérte valaki, jutányosan restaurál egy oltárképet, majd visszavitt neki egy másolatot az eredetiről” – idézett fel egy esetet Potyó Ferenc, hozzátéve, hogy ez alkalommal a plébános maga tett feljelentést. „Nemrég egy magyarországi férfi kereste meg az érsek urat azzal, hogy megvette egy Déva melletti szórványplébánia levéltári anyagát, és pénzért szívesen visszaszolgáltatja – mesélte a helynök. – Természetesen nem voltunk hajlandóak precedenst teremteni egy ilyesfajta üzlettel.” Az érseki helynök elmondta, a főegyházmegye maga is minden esetben értesítette a hatóságokat, de amikor bebizonyosodott, hogy a pap a hibás, egyházi szankcióktól sem riadtak vissza. A műtárgyakkal való üzérkedés rendkívül jövedelmező, a jelenség további terjedésének pedig csakis a papság megfelelő tájékoztatása vethet gátat. Ezt a célt szolgálja Jakubinyi érsek körlevele is, mondta el a helynök.
Megmentett szakrális kincseink – kiállítás a csíkszeredai múzeumban Egyre népszerűbb a Csíki Székely Múzeumban megnyílt időszakos kiállítás, melyen Megmentett szakrális kincseink címmel könyvek, kéziratok, papi palástok és más kegytárgyak láthatók. A kiállításon összesen tizenhét XIII–XVIII. századi kézirat- és nyomtatványtöredék, húsz XV–XIX. századi kéziratos és nyomtatott könyv, valamint történeti kötés, továbbá két egyleveles nyomtatvány és négy 1797–1948 között kibocsátott oklevél látható. A látogatók eligazítását szemléletes pannók segítik, amelyek bepillantást engednek a restaurálási folyamat valamennyi fázisába. A történeti kötések, oklevelek, kéziratok meghatározását és azonosítását Muckenhaupt Erzsébet könyvtörténész-muzeológus végezte, míg a papír és bőr alapú műtárgyakat Benedek Éva, a táblaképeket és szobrokat pedig Mara Zsuzsanna restaurálta. A textil konzerválása közös munkájuk eredménye.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!