2012. június 15., 09:592012. június 15., 09:59
A Jézus szíve búcsú minden évben a lelki megújulás, a „szívek megtisztulásának” lehetőségét adja. Isten emberszeretetére figyelnek, mely abban érte el csúcspontját, hogy egyszülött Fiát adta értünk, aki a végtelen szeretet eszközévé tett „emberi szívvel” szerette a világot.
Az egyházmegye tájékoztatása szerint II. János Pál pápa 2004-től Jézus szívének ünnepét a papok megszentelődésének világnapjává tette. A megszentelődés az a folyamat, amikor Isten életét öltjük magunkra. Az életszentség Istenhez való hasonlóság Jézus Krisztus követésében, ezért nekünk az Ő belső életét kell magunkra öltenünk. Ezt jelenti többek között Jézus szívének tisztelete. Már a középkorban kimutatható a kifejezett Jézus szíve tisztelet, különösen a „német misztikusoknál”. Elmélkedésük anyaga az Énekek éneke, az egyház mint Krisztus jegyese.
Később a jezsuiták és a karthauziak vették át a Jézus szíve tiszteletet, és terjesztették el az egész egyházban. Szatmáron a Jézus Társasága öröksége a Jézus szíve tisztelet. A jezsuiták 1858-as, második letelepedésükkor kapták meg a Kálvária templomot működésük központjául. Köztudott róluk, hogy bárhol megtelepedtek, kötelességüknek érezték a Jézus szíve ájtatosság terjesztését, és Szatmárnémetiben is így próbálták élőbbé tenni a hívők lelki életét. 1868-ban a római központ engedélyével meghonosították a Jézus Szíve Társulatot.
Ez a kegyelemteljes előélet tette lehetővé, hogy XIII. Leó pápa előírja az egyházmegye felajánlását Jézus Szentséges Szívének, amit az 1899. évi századfordulón Meszlényi Gyula püspök a Kálvária templomban el is végzett. A 19. század utolsó évtizedében, Jézus szíve ünnepén a városbeli és a vidékről érkezett hívek számára már a magyar mellett német nyelvű prédikációt is tartottak.
1909. június 6-án, az átépített Kálvária templomot Boromisza Tibor püspök Jézus szíve tiszteletére szentelte fel, gondozását pedig a Jézus Társasága szerzeteseire bízta, megerősítve Szatmárnémetit a régió Jézus szíve tiszteletének központjaként, egyházmegyei zarándokhelyként. Ez a tisztelet és hagyomány azóta is elevenen él a szatmári egyházmegyében, a búcsúra minden évben az ünnepet követő vasárnap kerül sor. 1999-ig a Kálvária templomban, illetve annak udvarán mutatták be a nagymisét, majd ettől az évtől Reizer Pál püspök a székesegyház előtti térre hozta, ahova máig minden évben több ezren zarándokolnak el.
Ruppert József piarista szerzetes, a Romániai Piarista Rendtartomány felelőse 1942. június 25-én született, 1960-ban lépett a piarista rendbe, majd 1968. március 9-én szentelték pappá. 1969-től piarista tanár a kecskeméti gimnáziumban, ahol később igazgató lett. 1991 szeptemberétől 2009-ig a piarista rend római egyetemes elöljárójának asszisztense, 1992-től 2011-ig a Szent István Alapítvány elnöke és a Szent István Zarándokház igazgatója. 1992-től a Pápai Magyar Intézet Vigilancia bizottságának tagja, 2007-től elnöke. Tizennégy éven át firenzei magyar lelkész. 2012-től boldog emlékű Hám János püspök újraindított boldoggáavatási ügyének posztulátora. |
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.