Erdély-szerte Márton Áronra, a bátor püspökre emlékeznek

Csíkszeredában, Kolozsváron és Gyulafehérváron is megemlékeznek a hétvégén Márton Áron püspökké szentelésének 77. évfordulójáról.

Krónika

2016. február 11., 19:342016. február 11., 19:34

A Márton Áron-emlékév keretében rendezett székelyföldi emléknapon kiállítással és műsorral hajtanak fejet Erdély bátor kiállású püspöke előtt, míg a püspökké avatás egykori helyszínére, a kolozsvári Szent Mihály-templomba zarándokokat is várnak. Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Hargita Megyei Tanács szervezte csíkszeredai rendezvény keretében pénteken 10.30-tól a csíksomlyói kegytemplomban ünnepi szentmisét és hangversenyt tartanak, amelyet Jakubinyi György érsek celebrál.

Vándorkiállítást nyitnak

Az ünnepi eseménysorozat része a néhai püspök emlékére összeállított, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Hargita Megyei Tanács által szervezett tárlat, amelynek megnyitója 17 órakor lesz a Márton Áron Főgimnázium MAGház klubtermében. A jelenlévőket Gaal Gergely, a Márton Áron Emlékév Programbizottság elnöke köszönti, a tárlatot Tamás József segédpüspök nyitja meg, a tárlat anyagát Lázár Csilla, a Márton Áron Múzeum igazgatója ismerteti.

Az igazság védelmében, a szeretet szolgálatában című, Márton Áron püspök életéről szóló dokumentációs kiállítás korabeli fotók, dokumentumok, újságcikkek és történeti leírások segítségével állít emléket a püspöknek, időrendben követve munkásságát. A vándorkiállítás képei a csíkszentdomokosi múzeum anyaga alapján jöttek létre, az eredeti anyagot Varga Gábor György budapesti fotós és grafikus dolgozta át és bocsátotta az erdélyi vándorkiállítás szervezőinek rendelkezésére. Ennek anyaga egy hétig lesz megtekinthető a Márton Áron Főgimnázium MAGház klubtermében, ezt követően március 3-áig a megyeháza Galériájában látható.

Az emléknap programja 17.30 órától a gimnázium dísztermében ünnepi emlékműsorral folytatódik, ahol Varga László iskolaigazgató köszönti a vendégeket, majd Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke mond köszöntőbeszédet.

Emlékmise Kolozsváron

Márton Áron püspökké szentelésének 77. évfordulóján annak helyszínén, a kolozsvári Szent Mihály-templomban is megemlékeznek a bátor püspökről. A plébánia és a Verbum Keresztény Kulturális Egyesület szervezésében 16.30-tól a Szent Mihály Nőszövetség dísztermében (Szentegyház utca, 2. szám, I. emelet) az Imádkozzunk Áron püspökkel! című kiadványt mutatják be, amelyet egy papokból, szerzetesekből és világiakból álló közösség állított össze. Itt ismerheti meg a nagyközönség az A Hegy című DVD-t is, amely az egykori egyházi elöljáró életét mutatja be 3400 képpel, eredeti hangfelvétellel, élő és elhunyt tanúk vallomásával színesítve.

A Szent Mihály-templomban 18 órakor kezdődő ünnepi szentmisét Kovács Gergely pápai káplán, a püspök szentté avatási ügyének posztulátora celebrálja. Az ünnepi alkalommal Áron püspök mielőbbi boldoggá, majd szenttéavatásáért is imádkoznak a hívek.

Zarándokok a püspök nyomában

A kolozsvári emlékünnepségekre zarándokokat is várnak, ahogyan a 77. évvel ezelőtti püspökszentelési szentmisére is érkeztek hívek az egész egyházmegyéből. Az évforduló alkalmából szervezett kétnapos zarándoklat célja jobban megismerni Márton Áron életútját. A szülőfalu, Csíkszentdomokos mellett – ahol a múzeumot, a szülői házat és a templomot tekintik meg – a zarándokok szombaton Gyulafehérvárra is ellátogatnak, ahol a néhai püspök papi tanulmányait végezte. Itt érseki szentmisén vesznek részt, majd a püspöki palotát, annak udvarát és kertjét, a székesegyházat és a kriptát is megtekintik. A csoportot Kovács Gergely és Ferencz Kornélia, az erdélyi Mária Rádió munkatársa vezeti.

Mint ismeretes, a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága tavaly december 24-én Márton Áron-emlékévet hirdetett. A 2016. december 24-én záruló emlékévben tartandó rendezvények között jubileumi konferenciák, rendhagyó történelemórák és fiataloknak szóló vetélkedők szerepelnek. Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár akkor úgy fogalmazott: Márton Áron püspök személye nemcsak az erdélyi katolikusokhoz, hanem minden magyarhoz köthető, és bármely felekezethez tartozó ember példaképe lehet. A szervezők azt szeretnék, ha augusztus 28-án, a püspök születésének 120. évfordulóján a világ valamennyi magyar templomában megemlékeznének Márton Áronról, és a déli harangszó neki is szólna.

Márton Áron egykori erdélyi római katolikus püspök 1896-ban született Csíkszentdomokoson. 1939. február 12-én szentelték fel a gyulafehérvári főegyházmegye püspökévé. 1944-ben szót emelt a zsidók deportálása ellen, amiért az akkori magyar hatóságok kiutasították Kolozsvárról. Ezért 1999-ben a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet a Világ Igaza címet adományozta neki. 1949-ben a kommunista hatóságok letartóztatták, 1951-ben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, 1955-ben nemzetközi nyomásra szabadon bocsátották. 1956-tól 1967-ig nem hagyhatta el a gyulafehérvári püspökség épületét. 1980-ban hunyt el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház