Építkezés jótékonyságból

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Még idén fel szeretnék újítani 150 éves templomukat a Bihar megyei Gyanta református hívei. A presbitérium számításai szerint 151 285 lejre (mintegy 60 ezer euró) van szükségük a külső javítási munkálatok kivitelezésére, ennek azonban eddig csekély hányada gyűlt össze – közölte az Eklézsiával Soós József-Tamás lelkész, aki hét éve szolgál a 248 lelket számláló gyantai református gyülekezetben.

2008. április 11., 00:002008. április 11., 00:00

A Művelődés- és Vallásügyi Minisztérium mindössze 10 ezer lejjel járult hozzá a nagyszabású munkálatok finanszírozásához, míg a helyi önkormányzat csupán 5 ezer lejt hajlandó erre a célra fordítani. A lelkész tapasztalatai szerint a községi tanács további segítségére pedig valószínűleg nem is lehet számítani. A Fekete-Körös mentén fekvő dél-bihari falu ugyanis a többnyire románok lakta Feketekápolna községhez tartozik, a helyi tanácsban pedig mindössze egy magyar önkormányzati képviselő van. „Egyedül kevés ahhoz, hogy támogatást szerezzen a gyantai reformátusoknak, holott a környező román falvak ortodox gyülekezeteit sorozatosan támogatták nagyobb összegekkel is” – panaszolja Soós József Tamás.

Adakozókra várva

Az épület felújításának mielőbbi megvalósítása érdekében tartott jótékonysági koncertet a magyar fővárosban az elmúlt hét végén a budapesti Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület szervezte hangversenyen Vashegyi György karmester irányításával Haydn- és Mozart-művek csendültek fel a zeneakadémia elsőéves hallgatóinak előadásában. Az eseményen több mint 600-an vettek részt. „Nagyon sok, Gyantáról és a falu környékéről elszármazott is eljött a hangversenyre” – idézi fel a szombati koncertet a gyantai lelkész. A koncert mellett Boros Zoltán Fekete vasárnap című dokumentumfilmjét is megnézhette a nagyérdemű. Boros Zoltán rendező filmje az 1944. szeptember 24-i gyantai tragédiának állít emléket. Ekkor ugyanis a visszavonuló magyar hadsereg egyik alakulata a dél-bihari településen pihent meg, és itt érte őket utol a román hadsereg Tudor Vladimirescu Hadosztálya. A településre behatoló román csapatok a faluba beérve csupán a civil lakosságot találták. A feldühödött román katonák 41 férfit, nőt és gyermeket végeztek ki, illetve kirabolták és felgyújtották a református parókiát. Az áldozatok emlékét 2004 óta a református templom mellé állított emlékmű is őrzi.

Azt, hogy a budapesti jótékonysági esten mennyi pénz gyűlt össze, Soós József-Tamás csütörtökön még nem tudta megmondani, ugyanis a belépőjegyek mellé csekkeket mellékeltek a támogatóknak, és a számítások szerint legalább két hétnek kell eltelnie, amíg beérkeznek az adományok.

A parókia lassanként elkészült

Nem ez az első alkalom különben, amikor jótékonysági esemény bevételéből építkeznek a gyantaiak. Az 1944-ben lerombolt parókia helyett 2001-ben nyílt először lehetőségük, hogy új papi lak építésébe kezdjenek. Mivel a munkálatok anyagi erőforrások hiányában igen lassan haladtak, 2006 nyarán képzőművészeti alkotótábort szerveztek, a művészek által Gyantán hagyott alkotásokat aukció keretében értékesítették. A bevétel teljes összegét a parókiaépítésre fordították. A papi lak pedig mára már áll, lakható is, és a lelkész abban bízik, hogy a templomfelújítás mellett idén arra is marad pénzük, hogy az épületet levakolják.

Ablakok önerőből

A különböző forrásokból remélt támogatásokra várva nem ülnek azonban a gyantaiak sem ölbe tett kézzel, hiszen amit csak lehet, önerőből próbálnak megvalósítani. A templom 26 új ablaka a helyi családok hozzájárulásából készült el. „A gyülekezet nagyon sokat segített, egy-egy család megvásárolta az ablakokat, amelyek egyenként közel ezer lejbe kerültek. Sokaknak nagy áldozat volt ez, mégis megtették. Akadt olyan idős asszony, aki kéthavi nyugdíját hozta el” – sorolja a tiszteletes.

A gyantai református templom felújítására adakozni vágyók megtehetik lejben a RO50 BRDE 050S V037 5531 0500, euróban pedig a RO85 BRDE 050S V169 2527 0500 bankszámlaszámra (pénzügyi kód 7296036).

F. N. L.

Elöregedő, ám építkező közösség

Bár Gyanta elöregedő falu, folyamatos építkezés jellemzi. Az egyháznak sikerült visszaszereznie a kommunizmus éveiben elkobzott iskola és óvoda épületét, amelyek felújításához az elmúlt években már hozzá is láttak. A tanintézetekben egy Gyantáról elszármazott, Németországban élő óvónő segítségének köszönhetően végeztek belső felújítást, bevezették a vizet, fürdőszobát, illemhelyet készíttettek. Az iskolában azonban csak 1–4. osztályos kisdiákok tanulnak, ők is összevont osztályokban. Vallásórákra is mindössze tízen járnak, akik közül ketten idén konfirmálnak. Ugyanakkor a helyi gyermekek oktatásába, nevelésébe a közeli, magyarországi Békéscsaba tanárai is besegítenek: havonta kétszer látogatnak el Gyantára, ahol magyar népdalt, néptáncot tanítana, vagy kézműves-foglalkozásokat tartanak a kicsiknek. „Nyaranta pedig Gyantán is megpezsdül az élet: hazajönnek az unokák, megesik, hogy 50 gyermek is összegyűl a vakációs bibliahétre, ugyanakkor minden nyáron ifjúsági tábort is szerveznek” – meséli Soós József Tamás tiszteletes, aki a gyantai gyülekezet mellett két leányegyházközségben is szolgál. Kisházán heten várják a havonta istentiszteletet tartó lelkipásztort, Tenkeszépeden pedig egyetlenegy református híve van.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház