Egymás kezét fogó szerzetesek

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Testvére és szerzetes kollégájaként mutatta be a tibeti Geshe Gelek Jinpa rinpocsét Rácz László kapucinus szerzetes, amikor a nagyváradi Posticum Keresztény és Kulturális Ifjúsági Központ kápolnájában vendégül látta őt és a tibeti kultúra iránt érdeklődő váradiakat az elmúlt hétvégén.

Nagy Orsolya

2009. október 16., 11:122009. október 16., 11:12

A rinpocse október 8–12. között tartott meditációs tanfolyamot a buddhizmus híveinek a központban, s annak működtetői úgy döntöttek: a nagyközönségnek is bemutatják a számunkra egzotikusnak tűnő, valójában több ezer éves hagyományokkal rendelkező tibeti kultúra képviselőjét.

A nyugati kultúrának, a kereszténységnek az egyik fő célja nagyon is egybevág a buddhizmusban megvilágosodásnak nevezett állapottal: nekünk is meg kell tanulnunk a világot nemcsak nézni, hanem látni is – mondta el bevezetőjében a kapucinus barát. Geshe Gelek Jinpa szerencsésnek nevezte magát, hogy egy más felekezetű szerzetes kezét foghatja – nem is engedte azt el az előadás végéig.

A rinpocse – aki a Himalája vidékén született és ott is nőtt fel – sokat mesélt a tibetiek anyagi dolgokat nélkülöző, egyszerű életéről, amely azonban lelkileg korántsem szegényes. Az életüket meghatározzák a vallási rituálék, a meditáció és a tanulás, még akkor is, ha valójában nomád vagy földműves életet élnek. A béke, a konfliktusmentes viselkedés számukra alapvető.

Ezt a magatartásformát még kisgyermekkorukban sajátítják el, a tibeti szülők számára ugyanis a lehető legfontosabb, hogy erre megtanítsák a gyermekeiket. A befelé figyelés a buddhizmus egyik alaptétele, mondta el a szellemi vezető, hiszen a karma törvényei szerint még a rossz gondolat is súlyosan visszaüt, nemhogy a rossz cselekedet.

Geshe Gelek Jinpa kiemelte a párhuzamokat is, amelyeket a saját vallása, illetve a kereszténység között felfedezett a Biblia tanulmányozása közben. Elmondta: a szellemi megvilágosodás legmagasabb szintjére jutott buddhista gyakorló eléri, hogy halálakor nem hagy maga után porhüvelyt, hanem szivárványtestté válik, így hagyja el a földet, hogy aztán akarata szerint újra visszatérhessen tanítani.

Meglátása szerint ugyanez történt Jézus Krisztussal is, amikor a sírból való eltűnése után visszatért, majd a mennyországba távozott. A megjelentek a rövid előadás után kérdéseket tehettek fel a rinpocsénak: kíváncsiak voltak rá, hány éves, használ-e hipnózist (mint kiderült, sosem hallott róla), illetve megtudhattuk, hogy a tibeti szerzetesek egytől egyig olyan kiegyensúlyozottnak és boldognak látszanak kívülről is, mint ő maga.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház