Sztánán 2006. szeptember 12-én kezdték el az egykoron elkobzott, régi felekezeti iskola újraépítését, miután a református gyülekezet visszakapta azt az államtól. Pontosabban a romok eltakarításával kezdődött a munka abban a patinás épületben, amelyben 1914. február 1-jén Kós Károly és családja megszervezte azt a máig emlegetett farsangi bált, amelyre Móricz Zsigmond is hivatalos volt, és amely mulatság nyomán megírta – a Kós szerint – legnapsugarasabb, Nem élhetek muzsikaszó nélkül című novelláját. Az épületet egyébiránt saját erejéből a sztánai gyülekezet az 1830-as években kórháznak építette, majd felekezeti iskolává alakította, s bár Trianon után a román állam kiutasította a hajlékból a gyülekezetet, telekkönyvileg az mindig az egyházközségé maradt. „Isten igéjével kezdtük el az újraépítést, ahogy a Bibliában meg van írva” – mondta az Eklézsiának Papp Hunor sztánai református lelkész a Prédikátor Salamon könyve 3. részének 1. és 5. versét idézve: „mindennek rendelt ideje van, és ideje van az ég alatt minden akaratnak... ...ideje van a kövek elhányásának és ideje a kövek egybegyűjtésének...”
A mesteremberek és a hívek tehát lebontották a romos épületet, és ugyanazokból a kövekből újrarakták a falakat. Az újjáépítés érdekében Papp Hunor 2005 nyarán több kanadai város magyar gyülekezetével találkozott. Az igehirdetésen után a lelkész a kolozsvári Filep Farkas és Halmágyi Erika filmjével mutatta be a kis kalotaszegi falut, valamint a 2001-ben – nyolcvanhét évi szünet után – újraélesztett farsangi mulatságot. Az adakozók jóvoltából valamivel több mint 15 ezer kanadai dollár gyűlt össze, az újjáépítés terveit magyarországi és erdélyi építészek díjmentesen készítették el. Az építkezésben a magyarországi Nagykőrös alszegi gyülekezete, ugyanakkor kanadai és hollandiai hittestvérek, adományozó magánszemélyek és pályázati úton alapítványok is segítik. „Elkészült a leendő konyha fölötti betonfödém, a tetőtérhez szükséges egyméteres fal és a külső falakra való betonkoszorú. Helyükre került a szobák gerendázata, és sikerült megvásárolni a tetőhöz szükséges faanyagot, de ezzel minden pénzünk elfogyott” – részletezte Papp Hunor. Hozzátette: a darabonkénti 1,5 lejes cserépjegy megvásárlásával bárki hozzájárulhat a Sztánai Közösségi Ház létrehozásához, és akkor Isten kegyelméből rövidesen tető alá kerülne az épület, amelyben konyhával, fürdővel, előadóteremmel és orvosi rendelővel, valamint 24 vendéget befogadó szálláshellyel ellátott létesítmény kap helyet, és amelynek falán a Kós-féle bált és Móricz Zsigmond látogatását megörökítő emléktábla is a helyére kerül.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.