Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2012. április 27., 10:002012. április 27., 10:00
Bíró Endre református lelkész a Krónika megkeresésére elmondta, a felújítási munkálatokat már jövő héten megkezdik, a restaurálás pedig fokozatosan, több szakaszban zajlik majd. Először a templom külső részének felújítására kerül sor, majd a tetőszerkezetet erősítik meg a szakértők, ezt követően pedig a freskók és falfestmények restaurálása következik.
Amint a lelkész rámutatott, még nem tudni, hogy a munkálatok meddig tartanak, mindez attól függ, hogy az illetékes szaktárca milyen ütemben utalja majd a pénzt a kivitelező cégnek, reményei szerint azonban a folyamat nem fog évekig elhúzódni. Bíró Endre ugyanakkor hozzátette, hogy már minden, a restauráláshoz szükséges engedélyt megszereztek, illetve a felméréseket is elvégezték.
A bögözi református templom falait a 14. század óta borítják freskók, erre azonban csak a 19. század végén derült fény, mert ezeket sokáig eltakarta a rájuk húzott vakolat. A 15. században a templom belül is, kívül is gótikus stílusban épült át, gótikus szentélyt építettek, és magasították a hajó, valamint a torony falait. A 16. században a hajlékot átvették a protestánsok, akik bemeszelték a freskókat. A hajó belső nyugati falát középen a vastag toronytest beugrása szakítja meg, ezen a falon a Szent László-legenda falképsorának kezdőjelenete látható.
A hajó északi falának teljes hosszát, nyugatról kelet felé haladva, három falképsor tölti ki, a felső sávban – késő gótikus gyámkövekkel és boltfiókokkal megrongált – a Szent László-legenda, alatta Antiochiai Szent Margit legendájának jelenetei, legalul pedig az Utolsó ítélet és néhány ehhez tartozó ábrázolás. Az Utolsó ítélet képsorában egyébként rovásírásos szöveget találtak.
A templom kazettás famennyezete 1724-ből származik, erről egy korabeli felirat tanúskodik. A prédikálószéket, illetve az úrasztalát a székelyudvarhelyi Borsai Nagy István készítette, előbbit 1748-ban, utóbbit pedig 1764-ben. A templomot egyébként kőből és téglából építették, eredetileg római katolikus istenháza volt.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.