A romániai magyarság sérelmeiről beszélt napirend előtti felszólalásában, Klaus Iohannis államfőnek üzenve, Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő szerdán a bukaresti képviselőházban.
Gyakorlatilag hároméves, a valóságban azonban harmincéves folyamat ért véget azzal, hogy hivatalosan is bejegyezték az Erdélyi Magyar Szövetséget (EMSZ).
A két párt egyesülési szándékának megerősítéséért szervezett küldöttgyűlést vasárnap Csíkszeredában az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP).
Az RMDSZ és az SZNT állásfoglalásával szembemenve az MPP arra buzdítja a székelyeket, hogy bátran vallják meg székely identitásukat a hét elején megkezdődött romániai népszámláláson.
Megalapozatlannak tartotta a Bukaresti Táblabíróság a Magyar Polgári Párt (MPP) fellebbezését, és jogerősen elutasította pénteken az MPP és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) fúziójának a bejegyzését.
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) folytatja az együttműködést, és fellebbez a fúziójukat elutasító bírósági határozat ellen – jelentette be pénteken Csomortányi István és Mezei János pártelnök.
A bukaresti törvényszék megalapozatlannak tartotta, és elutasította az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) fúziójával létrejövő Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) bejegyzését.
„A magyar ügyhöz való RMDSZ-es hozzáállás nem lehet kormányfüggő” – jelentette ki a Krónika kérdésére Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő.
A vasárnap zajló parlamenti választásokon való részvételre buzdított Zakariás Zoltán, miután leadta voksát. „Győzzön a magyar összefogás!” – fogalmazott az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) politikusa, képviselőjelölt.
Tőkés László szerint az erdélyi magyar pártok megegyezésére és összefogására van szükség az öt százalékos küszöb átlépéséhez a december elején tartandó romániai parlamenti választásokon.
Önös érdeket követő politikai kavarókról beszél, és elhatárolódik csütörtök esti közleményében a Mezei János pártelnököt lemondása felszólító „fiktív helyi szervezetektől” a Magyar Polgári Párt (MPP) Maros megyei szervezete.
Éles hangon bírálja az alakulat vezetőségét a helyhatósági választáson elért gyenge eredmény, valamint az EMNP-vel történő fúzió miatt a Magyar Polgári Párt (MPP) tucatnyi Maros megyei szervezete.
Az új magyar egységet és a választás szabadságát hangsúlyozta Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöke, azt követően, hogy vasárnap Gyergyószentmiklóson voksolt a helyhatósági választásokon.
Közös ünneplés és beszédek nélkül telt az idei március 15-e, az erdélyi magyar politikai vezetők Facebookon üzentek. Egy közös erkélyi himnuszéneklés színesítette a napot, és egy kisebb konfliktus is kialakult.
Szász Jenő, Székelyudvarhely volt polgármestere szerint a Székelyudvarhelyért Párt bejegyzése körül előállt helyzet hátterében olyan ügyek állnak, amelyekben a város új vezetését „olyan nehezen megfogható érdekek hajtották, amelyek biztosan nem álltak a magyarság érdekében”.
A Magyar Polgári Párt egyik politikusa szeparatizmussal és autonómiapártisággal vádolta meg az alakuló Székelyudvarhelyért Pártot, hogy így akadályozza meg annak bejegyzését Bukarestben – közölte egy közösségi oldalon Székelyudvarhely polgármestere kedden.
A Szabad Emberek Pártja felé vehetik az irányt a Magyar Polgári Párttal szakító Maros megyei politikusok. Berki Ferenc, az MPP volt megyei elnöke a POL-t tartja a legszimpatikusabb alakulatnak. Utóbbi vezetője, Dan Maşca szerint Erdély-szerte újabb szervezeteik alakulhatnak a nagyobb pártokból kiábrándultaknak köszönhetően.
A Magyar Polgári Párt Kolozs megyei szervezetei is fellázadtak az MPP országos vezetősége ellen: a polgári alakulat helyi alapítói szerdán közölték, 18 szervezet felfüggesztette tevékenységét.