Igaz vagy hamis? Módszerek, amelyek segíthetnek kiszúrni az álhíreket a világhálón

Álhírek

Az álhírek gyakran megpróbálják manipulálni az emberek érzéseit, kattintásvadász módon

Fotó: Pixabay.com

Az álhírek és a félretájékoztatás egyre nagyobb problémát jelent az internet világában, ezért fontos, hogy a szülők segítsenek a gyerekeknek eligazodni a hírek és álhírek, hamis és valós internetes tartalmak sűrűjében. Vannak módszerek, amelyek segíthetnek megkülönböztetni, melyek az álhírek és melyek a hitelesek.

Krónika

2025. február 02., 16:512025. február 02., 16:51

A szülőknek kell segíteniük gyermekeiket, hogy azok felismerjék, ha egy hír tulajdonképpen az álhírek közé tartozik vagy pedig hiteles, erre vonatkozóan fogalmazott meg módszereket, tanácsokat az UNICEF, vagyis az ENSZ Gyermekalapja. A gyermekek – főként a tizenévesek – manapság gyakran szerzik a világhálóról, a közösségi médiából az információkat, és ezek között a tartalmak között sűrűn bukkannak fel álhírek is (angolul fake news).

Álhírek Galéria

Sokszor a felnőtteknek is nehéz eligazodniuk az internetes tartalmak sűrűjében és kiszúrniuk, mik az álhírek

Fotó: Pixabay

Az álhírek tulajdonképpen kitalált történetek, információk, amelyeket valódi hírként tüntetnek fel valakik, általában az emberek manipulálása érdekében,

a félretájékoztatás pedig a félrevezető információk tényként való feltüntetése – akár szándékosan, akár nem szándékosan történik – fogalmazta meg az UNICEF, amelynek közlését a Hotnews.ro hírportál idézte. Ha az emberek elhisznek valamit, ami nem igaz, az befolyásolhatja gondolataikat és cselekedeteiket, ez pedig alááshatja a médiába vetett bizalmat, befolyásolhatja a közvéleményt és társadalmi megosztottságot okozhat. Például gyakran látjuk, hogy a választások idején megnövekszik az álhírek forgalma vagy a félretájékoztatás mértéke, mivel az emberek megpróbálják manipulálni a nyilvánosságot, hogy támogassanak egy politikai irányvonalat.

Az UNICEF 2024-es felmérése szerint csak minden harmadik tinédzser mondja, hogy meg tudja különböztetni az álhíreket a valódi hírektől. A 15-17 éves tizenévesek 67%-a, akik online híreket olvasnak, azt állítja, hogy ezek pozitív hatással vannak az életükre – derült ki az UNICEF ausztráliai jelentéséből.

A szervezet 2020-ban végzett felméréséből az derült ki, hogy a tizenéveseknek csak 36%-a nyilatkozta azt, hogy meg tudja különböztetni az álhíreket a valódi hírektől.

Mivel rengeteg álhír kering az interneten, meg kell tanítani a gyereket, tiniket arra, hogy ne higgyenek el semmit anélkül, hogy előbb utánanéznének, annál is inkább, mert a közösségi oldalakon a dolgok gyorsan változnak, és egyre nehezebb lépést tartani velük. Nap mint nap elárasztják a közösségi médiafolyamokat a valós és téves információk egyaránt – első pillantásra sokszor nem is lehet köztük különbséget tenni. A kulcskérdés tehát: hogyan lehet kiszúrni a valódi hírek közé becsúszott álhíreket?

Álhírek Galéria

A szülőknek kell segíteniük gyermekeiket, hogy azok felismerjék, ha egy hír tulajdonképpen az álhírek közé tartozik

Fotó: 123RF

Álhírek és valós tartalmak: tippek a megkülönböztetéshez

A BBC pár egyszerű lépést ajánl, amelyek segíthetnek a gyermeknek, tizenévesnek megkülönböztetni a valódi és az álhíreket:

1. Maga a tartalom: megtalálható az adott információ máshol is, és ha igen, ugyanaz a tartalma?

Idézet
2. Érzelmek: milyen érzéseket vált ki az adott történet/tartalom? Az álhírek gyakran megpróbálják manipulálni az emberek érzéseit, kattintásvadász módon.

3. A mellékelt képanyag: hamis vagy ki van ragadva egy adott kontextusból? Az interneten lehet ellenőrizni, honnan származik a kép.

4. A cikk szerzője: itt azt is figyelembe kell venni, hogy mi az adott oldal URL-címe? A legtöbb megbízható URL-cím „.com”, „.gov”, „.org” vagy „.edu” végződésű. A cikkben nyilatkozik-e megbízható szakértő?

5. A megosztások is félrevezetőek lehetnek: a tartalom attól még nem biztos, hogy megbízható, hogy mondjuk egy barát vagy híresség osztotta meg.

Sokszor a felnőttek sem tudnak eligazodni

Még a felnőttek is gyakran nehezen ismerik fel az álhíreket, és a Massachusetts Institute of Technology kísérlete szerint a felnőttek az esetek mintegy 20 százalékában elhiszik az álhíreket. A Common Sense Media felmérése szerint a megkérdezett gyerekek kevesebb mint fele mondta azt, hogy meg tudja különböztetni az álhíreket a valódi hírektől. Mind a gyerekek, mind a felnőttek számára kihívást jelenthet a disztingválás. A National Geographic Kids szintén tippeket kínál, amelyek

segíthetnek a gyerekeknek megkülönböztetni a valódi híreket a félretájékoztatástól. Emellett ezek a tippek segíthetnek a gyerekeknek önállóan gondolkodni és „felelős digitális állampolgárokká válni”.


1. Gondolkozz, mielőtt rákattintasz vagy megosztasz!
Tanulmányok azt mutatják, hogy a legtöbb ember - különösen a nagyon fiatalok - valószínűleg akkor kattintgat, ha az információ erős, hirtelen reakciót vált ki - örömöt, izgatottságot vagy dühöt -. A legjobb tanács a gyerekeknek és a tinédzsereknek, hogy álljanak ellen az azonnali megosztás késztetésének, ha az információ hirtelen erős reakciót vált ki belőlük.
Egy másik fontos tipp, hogy olvassák el az egész cikket, mivel a cím félrevezető lehet. Ha sokkoló a főcím vagy a kép és a tények nem támasztják alá a cikkben leírtakat, akkor elég nagy a valószínűsége, hogy álhírről van szó.

2. Próbáljuk meg azonosítani az információ forrását. A gyerekek és a tizenévesek általában nem követik a napi híreket, de ha egy témával kapcsolatban egymásnak ellentmondó információk jelennek meg, érdemes arra ösztönözni őket, hogy tegyenek fel maguknak egy kérdést, amely elvezetheti őket az igazsághoz: mi az információ forrása?

A hiteles hírek minden bemutatott információnak tartalmazni fogják a forrását. Még ha névtelen forrásokat használnak is, a hírnek meg kell magyaráznia, hogy mi a névtelenség oka.

Ideális esetben keressék az idézett személyek és szervezetek nevét. Ha ezek hiányoznak, máris gyanússá válik a tartalom.

3. Próbáljuk ellenőrizni a gyanús hírben vagy posztban szereplő információkat. A fiatalok nem mindig tudják, hogy mit higgyenek és mit ne higgyenek el abból, amit olvasnak. De meg lehet tanítani őket arra, hogy végezzenek internetes keresést az illető cikknek vagy posztnak a címével. Ha az információ valós, több mint valószínű, hogy más megbízható források is írtak róla.

korábban írtuk

Álhíreket terjesztettek, két miniszter is feljelentette őket a DIICOT-nál
Álhíreket terjesztettek, két miniszter is feljelentette őket a DIICOT-nál

A környezetvédelmi és az energiaügyi miniszter feljelentette csütörtökön a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészségen azokat a személyeket, akik hamis információkat terjesztettek a romániai gátak állítólagos lerombolásáról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 31., péntek

Ízek a világ körül: sörben párolt marha tejfölös natúr krumplival

A belga konyha előszeretettel használ az országra jellemző fekete sört a különböző ételek elkészítéséhez. Ízek a világ körül sorozatunk új részében sincs ez másként.

Ízek a világ körül: sörben párolt marha tejfölös natúr krumplival
2025. január 29., szerda

Brassói állatkert: különleges tengeri állatok is megcsodálhatók (VIDEÓ)

A brassói Románia egyetlen állatkertje, ahol oroszlánfókák, fókák és pingvinek élnek.

Brassói állatkert: különleges tengeri állatok is megcsodálhatók (VIDEÓ)
2025. január 28., kedd

Christopher Walken: „nincs mobilom, sose emaileztem, nem használom a technológiát”

Christopher Walken amerikai filmszínész azt nyilatkozta: nincs mobiltelefonja, soha nem küldött e-mailt, és DVD-n nézi az új sorozatot, amelyben főszerepet játszik.

Christopher Walken: „nincs mobilom, sose emaileztem, nem használom a technológiát”
2025. január 26., vasárnap

A gyerekek szívéhez szeretne eljutni a Csongor és Tünde mesefilm

Vörösmarty időtlen költeményének feldolgozásába nyerhetnek betekintést az érdeklődők a kedden megjelent, Csongor és Tünde című mesefilm előzetesén keresztül.

A gyerekek szívéhez szeretne eljutni a Csongor és Tünde mesefilm
2025. január 26., vasárnap

Még idén érkezik a mesterséges intelligencia által fejlesztett első gyógyszer

Már az év végére piacra kerülhet egy mesterséges intelligencia által tervezett gyógyszer, amely forradalmasíthatja a gyógyszerfejlesztés hosszadalmas és költséges folyamatát.

Még idén érkezik a mesterséges intelligencia által fejlesztett első gyógyszer
2025. január 24., péntek

Látássérülteknek is szóló román sorozat jelent meg

Elérhető az első román gyártású sorozat, amely a hangleírásnak köszönhetően a látássérültek számára is teljes élményt nyújt.

Látássérülteknek is szóló román sorozat jelent meg
2025. január 24., péntek

Ez a normalitás – mondta a polgármester, miután az önkormányzat ezer euróért vásárolt szépségápolási termékeket egy iskolának

Több ezer lej értékben írt ki közbeszerzési pályázatot a dél-romániai Gorj megyében található Turceni városának önkormányzata szépségápolási termékekre – derült ki a napokban.

Ez a normalitás – mondta a polgármester, miután az önkormányzat ezer euróért vásárolt szépségápolási termékeket egy iskolának
2025. január 24., péntek

Ízek a világ körül: csülök rántott savanyú káposztával és knödellel

Többféleképpen, különböző alapanyagokból készíthető, főételként vagy köretként is felszolgálható német specialitás a Knödel, amely mellé ezúttal csülköt és dinsztelt káposztát tálaltunk.

Ízek a világ körül: csülök rántott savanyú káposztával és knödellel
2025. január 22., szerda

Új platformra költöznek a TikTok felhasználói az Egyesült Államokban

Miután az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága bejelentette a TikTok lehetséges betiltását, és amerikai tartalomkészítők tömegei könnyek között búcsúztak követőiktől, egy új platform robbant be a köztudatba.

Új platformra költöznek a TikTok felhasználói az Egyesült Államokban
2025. január 20., hétfő

Aggteleki Nemzeti Park: 40 éves az UNESCO Világörökség részévé nyilvánított természetvédelmi terület

Az Aggteleki Nemzeti Park 1985. január 1-jén alakult meg, ugyanakkor az aggteleki rezervátum kifejezetten a földtani és karsztos természeti értékek, a felszíni formák, valamint a felszín alatt húzódó barlangok megóvása érdekében jött létre.

Aggteleki Nemzeti Park: 40 éves az  UNESCO Világörökség részévé nyilvánított természetvédelmi terület