Fotó: Freepik
Romániában közel 800 ezer személy soha nem használta az internetet – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) friss adataiból. Az úgymond offline (internet nélküli) közösség túlnyomó része, több mint 640 ezer fő, az 55–74 éves korosztályból kerül ki, 114 ezren 35–54 évesek, és egy jelentős hányada, 43 ezren meglepően fiatalok, a 16–34 éves korosztály tagjai.
2024. december 11., 21:092024. december 11., 21:09
A internetet nem használók legtöbbje szerint egyszerűen nincs rá szüksége, vagy nem érti, hogyan működik. Az idősebbek közül sokan úgy vélik, hogy az internet nem az ő korosztályuknak való. Az INS szerint a leggyakoribb indokok:
Utóbbi indok különösen figyelemreméltó, figyelembe véve a napjainkban elterjedt összeesküvés elméleteket.
A legmagasabb arányt a Bukarest-Ilfov régióban regisztrálták (95,2%), ezt követi a Nyugati régió (92%) és az Északnyugati régió (90,2%). Ezzel szemben a legkevesebb internethozzáféréssel a Keleti (85,1%) és a Délkeleti régiók (85,2%) háztartásai rendelkeznek.
A koronavírus-járvány alapvetően megváltoztatta az életünket, az online tér iránti igény pedig ugrásszerűen nőtt: az online oktatás bevezetésével és a digitális eszközök elterjedésével különösen a gyermekes családok kapcsolódási aránya nőtt meg: ezen háztartások 97,5 százaléka rendelkezik internettel, míg a gyermekteleneknél ez az arány csak 74 százalék.
Az internethasználók körében a legnépszerűbb tevékenységek a kommunikációhoz kötődnek: közösségi médiás aktivitás, videó- vagy hanghívások, valamint azonnali üzenetküldés. Ugyanakkor
Miközben az internethasználat terjedése felgyorsult, a digitális szakadék továbbra is mély, különösen az idősebb korosztályok és az alacsony iskolázottságúak körében. Ahhoz, hogy ez a különbség csökkenjen, nemcsak technológiai, hanem oktatási és társadalmi szinten is célzott lépésekre van szükség. Az internethez való hozzáférés ma már alapvető fontosságú, mind a tanulás, mind a munkavégzés és a társadalmi kapcsolatok szempontjából – olvasható a tanulmány összegzésében.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
szóljon hozzá!