Többek között a TikTokot is felelősnek tartják a fiatalok radikalizálódásáért
Fotó: Pinti Attila
Már 12 éves gyerekek is radikalizálódnak az interneten – kongatja meg a vészharangot az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland bűnüldöző szerveit tömörítő Five Eyes Intelligence Alliance pénteken közzétett, a fiatalok radikalizálódásáról szóló, első közös elemzése.
2024. december 08., 22:082024. december 08., 22:08
Mike Burgess, az Ausztrál Biztonsági Hírszerző Szervezet (ASIO) vezetője szerint az a tény, hogy a csoport első közös jelentése a fiatalok radikalizálódására összpontosít, „mutatja, mennyire aggasztó, akut és sürgető ez a kihívás”. A dpa hírügynökség által idézett Mike Burgess szerint
Az oktatási minisztérium felhívta a figyelmet, hogy a közösségimédia-platformoknak be kell tartaniuk a kiskorúak védelmére vonatkozó szabályokat, és szűrniük kell minden olyan tartalmat, amely veszélyeztetheti a gyermekek fizikai vagy lelki biztonságát.
„Az idén Ausztráliában elkövetett minden egyes terrortámadás, feltételezett terrorcselekmény esetében a gyanúsított fiatal volt – figyelmeztetett a szakember. –
Reece Kershaw ausztrál szövetségi rendőrfőnök megjegyezte, hogy 2020 óta az ügynökség és partnerei harmincöt 17 éves vagy annál fiatalabb személy ellen nyomoztak, a legfiatalabb 12 éves volt. 57 százalékuk ellen vádat is emeltek.
A romániai rendszerváltás óta nem volt olyan elnökválasztás, amely ennyire meglepte, sokkolta a nagyközönséget. Călin Georgescu váratlan sikere rengeteg kérdést vetett fel mindenkiben.
Ez arra utal – mondta Kershaw –, hogy az online térben léteznek kapcsolatok például a Discord, a Telegram és a TikTok platformokon keresztül. Az ügynökségek korai beavatkozást sürgetnek, az erőszakos anyagokhoz való hozzáférés korlátozását és a fiatalokkal kapcsolatba kerülő személyek képzését kérik, hogy észrevegyék a radikalizálódás korai jeleit. Mire a bűnüldöző szervek közbelépnek, »általában már túl késő – a fiatal már egy sötét és veszélyes helyen van«” – húzta alá Mike Burgess.
Az ausztrál parlament pénteken jóváhagyta a gyermekek és tizenévesek közösségi médiához való hozzáférését korlátozó jogszabályt, amely csak a 16 éves vagy annál idősebb korosztály számára engedélyezi a közösségi médiához való hozzáférést.
Amint arról korábban írtunk, az ausztrál parlament november 29-én törvényt fogadott el, amely korlátozza a gyermekek és tizenévesek hozzáférését a közösségi oldalakhoz, és csak a 16 éves és idősebb korosztály számára teszi elérhetővé ezeket a platfomokon. Világviszonylatban ez volt az első ilyen jellegű törvény, ám más nyugati demokráciákban is érdeklődés mutatkozott iránta. Egy, a Digi 24 hírtelevízió által idézett felmérés szerint például a németek 77 százaléka támogatna egy, az ausztrálhoz hasonló, a közösségi oldalakat tiltó törvényt.
Az olyan közösségi médiaplatformok, mint a TikTok, az X (korábbi nevén Twitter), az Instagram és a YouTube exponenciális növekedésével a Z generációhoz tartozó fiatalok egyre inkább ezekhez fordulnak karrier-tanácsadásért.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!