Kockázatok és mellékhatások. A romániai netezők mindössze 27,4 százaléka használ kétlépcsős hitelesítést
Fotó: Pixabay.com
Bár a romániai lakosság számottevő hányada rendszeresen használja az internetet, nagyon sokan fittyet hánynak a kiberbiztonságra – irányítja rá a figyelmet egy friss elemzés.
2024. május 06., 21:132024. május 06., 21:13
A román rendőrség a bűnözéskutató és bűnmegelőzési intézeten keresztül készített közvélemény-kutatást a hazai felnőtt lakosság internethasználati szokásairól, amelynek eredményeiből fény derül egyebek mellett arra, hogy a válaszadók mintegy harmada online vásárláskor nem ellenőrzi, hogy az áruház oldala valós-e, és nem figyel a más vásárlók által hagyott véleményekre.
A felmérés egyik célja a sebezhetőségek feltárása volt. A másik cél pedig a megelőzésre irányuló intézkedések támogatása, vagyis hogy felhívják az internetezők figyelmét a kiberfenyegetésekre és azokra a lépésekre, amelyekkel megvédhetik magukat.
A kutatás eredményeit ismertető közleményből megtudhatjuk, hogy a rendszeres internethasználók 84,3 százaléka e-maileket és híreket olvas, 80,6 százalékuk pedig közösségi oldalakat látogat.
Eközben a válaszadók mintegy 50 százaléka vásárol vagy ad el különböző termékeket online, használja a netes banki szolgáltatásokat, néz filmeket és tévésorozatokat, vagy fizet számlákat.
Online vásárláskor a válaszadók mintegy harmada nem figyel a más vásárlók által hagyott véleményekre, nem ellenőrzi, hogy az üzlet oldala valós-e, és figyelmen kívül hagyja az oldal biztonsági elemeit. A tanulmányból az is kiderül, hogy az internetet napi szinten használók többsége tisztában van bizonyos online viselkedésformák kockázataival, de lekicsinyli a veszélyeket.
minden tizedik felhasználó úgy gondolja, hogy egyáltalán nem veszélyes kalóz tartalmakat letölteni, és a megkérdezettek 8,8 százaléka figyelmen kívül hagyja a különböző online fiókokhoz tartozó jelszavaknak az internetre csatlakoztatott eszközökön való tárolásának kockázatait.
Nagyobb odafigyeléssel és egészséges kételkedéssel könnyen elkerülhetjük, hogy pénzügyi csalás áldozatává váljunk – véli Nicolae Alexandru Ciontescu nyomozó, a Kolozs Megyei Rendőrség bűnügyi részlegének csalásokra szakosodott helyettes biztosa.
Az alapvető biztonsági intézkedésekre vonatkozó kérdésre válaszolva 90,1 százalék mondta, hogy nem nyitja meg az ismeretlen e-mail címekről kapott linkeket, 89,9 százalék pedig kerülte a személyes adatok megadását különböző weboldalakon vagy közösségi felületeken (83,2 százalék).
Extra védekezésként a felhasználóknak mindössze a 27,4 százaléka használ kétlépcsős hitelesítést, míg 18,9 százalék inkább olyan szolgáltatásokat vesz igénybe, amelyek nem követelik meg ezt a biztonsági intézkedést.
A felmérésben részt vevők nagy része (62,2 százalék) azt mondta, hogy ha kibertámadás áldozatává válna, a rendőrségtől kérne segítséget, ami azt mutatja, hogy a válaszadók többsége bízik abban, hogy az ilyen incidenseket jelenteni kell a hatóságoknak – húzza alá a rendőrségi közlemény. Amely szerint a válaszadók több mint 80 százaléka használja az internetet információszerzésre és ismerkedésre, mintegy fele használja az internetet vásárlásra, internetbankolásra vagy számlák kifizetésére, és az internetezők többsége gondolja úgy, hogy nagyon óvatos a játékok beszerzése vagy a kriptovalutákkal való kereskedés terén.
Újabb internetes csalási módszer van terjedőben – figyelmeztettek pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szakemberei.
Amikor arra kérték őket, hogy értékeljék digitális készségeiket, 10-ből kilenc felhasználó úgy ítélte meg, hogy jól vagy nagyon jól felkészült az internet biztonságos használatára.
A román rendőrség ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy 10 internetezőből csak négy nem változtatja rendszeresen az általa kezelt fiókok jelszavát, és több fiókhoz is ugyanazt a jelszót használja, a válaszadók negyede csak azoknál a fiókoknál használja a kétlépcsős hitelesítést, ahol ez kötelező, és több mint egyharmaduk nem telepít vírusirtót az általa használt eszközökre.
Nemcsak a pihenni vágyó vakációzók, hanem a kiberbűnözők kedvenc időszaka is a nyár, amikor a nagy utazásra készülő családok, baráti társaságok rengeteg pénzt költenek.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
szóljon hozzá!