FÓRUM – A Krónika napilap november 15-i számában megjelent írás (Hiányzik Romániában az integrált növényvédelem) eleven és mindennapi problémát vet fel.
Reprodukciós válság fenyegetheti az emberiséget a spermiumszám csökkenése miatt: a globális adatok alapján a férfiak spermakoncentrációja megfeleződött az elmúlt negyven évben, és a tendencia egyre gyorsul.
Eddig ismeretlen, több százezer éves zsályafajt azonosított romániai, magyarországi és ukrajnai biológusokból álló kutatócsoport Dobrudzsában.
Tudományos játszóházat és egy interaktív, gyerekeknek és felnőtteknek szóló vándortanösvényt próbálhattak ki az érdeklődők a kolozsvári Állattani Múzeumban az ötödik alkalommal megszervezett Beporzók Napján.
A hőmérséklet és az érintés érzékeléséért felelős receptorok felfedezéséért két tudós, az amerikai David Julius és az Egyesült Államokban élő, libanoni születésű Ardem Patapoutian kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat.
A Kolozsváron fészkelő és időszakosan itt tartózkodó madárfajokat térképezi fel az a kiadvány, amely nemrég jelent meg a Román Madártani Egyesület kiadásában. A Kósa Ferenc biológus és társai szerkesztette atlasz hiánypótló a város madarait mutatja be.
A nyár végén megjelenő, allergiás panaszokért felelős parlagfű csak egyike a több tucat, kártékony hatású inváziós növényfajoknak.
Erdélyi magyar kutatók a Lyoni Egyetem és a Montpellier-i Egyetem szakembereivel együttműködve cáfolták azt a korábbi feltételezést, miszerint a társas életmód késleltetné az öregedést – derül ki a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció és PR-irodájának közleményéből.
Normális természeti jelenségnek tartják erdélyi magyar rovarász szakemberek a médiában „sáskainvázióként” tálalt eseményeket. Dr. Máthé István egyetemi docens (Sapientia EMTE), dr. Markó Bálint docens (Babeș-Bolyai Tudományegyetem) és prof. dr. Balogh Adalbert (Sapientia) sajtóközleményben szólalt fel a pánikke